Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren projesi 3 yılda tamam!

Türkiye’nin Bulgaristan’a açılan sınır kapısı Kapıkule’ye uzanan ‘Halkalı Kapıkule Demiryolu’ hattı, rotasına eklenen yeni duraklarla hızlı tren olarak yeniden hayata geçiyor.


Türkiye’nin Bulgaristan’a ve dolayısıyla Avrupa’ya açıldığı sınır kapısı Kapıkule’ye uzanan ‘Halkalı Kapıkule Demiryolu’ hattı, rotasına eklenen yeni duraklarla hızlı tren olarak yeniden hayata geçiyor. 


İnşaatın, projelendirme çalışmalarının ve ihalesinin ardından 3 yıllık süre içerisinde tamamlanması bekleniyor.


2011 yılı yatırım programına alınan ancak aradan geçen zaman içinde hala ihalesine bile çıkılamayan hızlı tren projesinin teknik detaylarının yer aldığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu açıklandı. 2 milyar 750 milyon TL bedel biçilen proje gelecek ay İnceleme Değerlendirme Komisyonu’nda (İDK) değerlendirilecek.


İstanbul Halkalı İstasyonu’ndan başlayan yaklaşık 229 km’lik hızlı tren hattı, Avrupa’ya giriş noktalarından biri olan Edirne Kapıkule İstasyonu’nda son bulacak. Kapıkule’den sonra Bulgaristan sınırına bağlanacak demiryolu hattının başlangıç noktası olan Halkalı istasyonun ise  Marmaray  hattı ile entegre olması planlanıyor. 


Projeye göre Kırklareli’nde bulunan Büyükkarıştıran İstasyonu’ndan Tekirdağ Limanı’na, Tekirdağ Limanı’ndan ise feribot taşımacılığı ile Derince ve Bandırma limanlarına aktarılabilecek. Ayrıca Çerkezköy istasyonunda sadece yolcular değil, Çerkezköy Bölgesinde yer alan sanayi tesislerinin yükleri de taşınacak.


11 adet istasyonun bulunacağı hatta, halihazırda bulunan Halkalı, Çerkezköy, Edirne ve Kapıkule istasyonları kullanılmaya devam edilecek. Halkalı, Ispartakule, Çatalca, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa, Edirne, Kapıkule istasyonlarının yer aldığı rotada, saatte 200 km hıza ulaşacak tren elektrikli ve çift hatlı olacak. Demiryolu hattının 73 kilometrelik kısmı İstanbul, 40 kilometrelik kısmı Tekirdağ, 62 kilometrelik kısmı Kırklareli ve 54 kilometrelik kısmı Edirne sınırları içerisinden geçecek.


ÇED raporundaki proje detaylarına göre, tren hattı için 6 viyadük, 23 köprü, 2 tünel, 7 yeni istasyon inşa edilecek.  Hattın, Halkalı–Ispartakule istasyonu arasında kalan kısmının TCDD’nin özkaynakları ile, Ispartakule-Çerkezköy arasındaki kısmın ulusal fonlardan, Çerkezköy - Kapıkule arasında kalan kısmın ise Avrupa Birliği hibesiyle yapılması planlanıyor.