Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haluk Levent Ünal kimdir?

Özyurtlar İnşaat’ın Genel Müdürü’dür. Haluk Levent Ünal, bu göreve Ağustos 2011’de başlamıştır.Haluk Levent Ünal kimdir?
Özyurtlar İnşaat Genel Müdürü Haluk Levent ÜnalHaluk Levent Ünal kimdir?Finans, pazarlama ve Mortgage Hukuku konusunda uzman olan Haluk Levent Ünal,  Galatasaray Lisesi’nin ardından Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ekonomi Bölümü’nü bitirdi.  Haluk Levent Ünal, kariyerine nerede başladı?Çalışma hayatına Türkiye İş Bankası’nda adım atan Ünal, daha sonra sırasıyla Tekstil Bankası ve Halkbankası’nda çeşitli kademelerde görev aldı.  Finans sektörünün ardından son 7 yıldır Digicom grubunun Genel Koordinatörlüğü ve grubun finans şirketi Çözüm Finans A.Ş.’nin  Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Haluk Levent Ünal, Özyurtlar İnşaat’taki görevine ne zaman başladı?Haluk Levent Ünal, konut sektöründe adını Gardencity, Ntepe, Ntowers ve Nmerkez projeleriyle duyuran ve bugüne kadar 5 binden fazla aileyi ev sahibi yapan Özyurtlar İnşaat‘ın genel müdürlüğüne Ağustos 2011’de atandı. Fransızca ve İngilizce bilen Ünal evli ve iki çocuk babası.Haluk Levent Ünal, hangi haberlere konu oldu?'Lüks segmentte fiyat inebilir' (ntvmsnbc.com, Temmuz 2012)


KDV düzenlemesi ile otomotiv sektöründeki mantığın getirildiğini belirten Özyurtlar İnşaat Genel Müdürü Levent Ünal, lüks segmentte konut satabilmek için şirketlerin fiyat indirebileceklerini söyledi.


Özyurtlar İnşaat Genel Müdürü Levent Ünal, ntvmsnbc'ye verdiği röportajda KDV düzenlemesine göre lüks segmentte konut satabilmek için şirketlerin fiyatı indirebileceklerini belirterek "Lüks konut segmentinde, KDV'den doğacak maliyet artışını, toprak sahibi ve müteahhitin üstlenebileceği bir karlılığın mevcut olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu.


Rekabet şartlarının zorlaştığını ve bazı şirketlerin stoklarını eritmek için mücadele ettiğini belirten Ünal, projelerine şimdiye kadar 350 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayak "Biz de gelecekte, kar marjının bizi teşvik edecek düzeyde olacağı projeleri tercih edeceğiz" dedi.


NTowers'da satış hedefiniz nedir? 


"NTowers'da ve diğer projelerimizde konutlarımızın tamamını satmış vaziyetteyiz. NTowers'da 1296 adet konuttan elimizde 45 adet konut kaldı. Bu satışlarda, uzun bir zaman dilimine yayılarak yapılmış değil. Satışa sunulduğunun 2. ayında projenin % 85’i satılmıştı zaten. Bugüne kadar 5 bin civarında konut yaptık ve sattık. Son projelerimiz; TÜYAP'ın yanındaki Özyurtlar Rezidans, 3 bloktan oluşuyor. 459 daireli bir proje. Diğeri de Lüleburgaz'daki NŞehir projemiz. Ne yapımı bitmek üzere olan, ne de yeni başladığımız projelerde bekleyen bir konut stoğumuz yok. Şirketin projeyi satışa sunması itibariyle 2 ay içinde tamamı satılıyor. Sonrasında vadeli yaptığımız satışların alacaklarını ve imalatlarımızı  yönetiyoruz. Hızlı satan ve imal eden bir şirketiz."


Projeleriniz yatırımcılara ne kadar kazandırıyor?


"Artık günümüzde, ucuza mal edip, geliri düşük insanlara herhangi birşeyi satabilenin ayakta kalma ihtimali çok daha fazla. Konut sektöründe de böyle. İnsanların hayatlarında aldıkları en pahalı ürün, evdir. İnsanların ömrü boyunca 1 kez aldıkları, alacakları bir üründen bahsediyoruz. Maliyetlerinizi çok iyi kontrol edip, satış fiyatlarını da rakiplerinize göre makul bir seviyede tutarsanız, pek sorun yaşamazsınız. Talep sıkıntısı, arz fazlası olan bir dönemde bile sorun yaşamazsınız. Biz Ekim 2011’de Özyurtlar Rezidans projemizi satışa sunduk. Bir buçuk ayda 459 dairenin tamamını sattık. NTowers projesine baktığımızda, 18-24 ay süre esas alındığında ev sahipleri yüzde 60-80 oranında kazanmışlar. Bu da demek ki, bizden çok kazanmışlar. Keza NTepe'de de ev sahiplerinin kazancı, yüzde 100'ün üzerinde."


Yeni projeniz ne olacak?


"En az 5 proje için görüşmelerimiz sürüyor. Arzın fazla olduğu bir dönem ve rekabet şartları lehimize gelişmeyecek. Düne göre daha rekabetçi şartlar olacak. Bazı şirketler stok eritmek zorunda. Biz de kar marjının bizi teşvik edecek düzeyde olacağı projeleri tercih edeceğiz. Acele etmiyoruz."İnşaat sektöründe 'KDV alarmı' (Milliyet Gazetesi, Mart 2012)


İnşaat sektöründe KDV iadelerinin firmalar için büyük sıkıntı olduğu iddia edildi. Maliye'den alacakları KDV 'ler milyon liralara ulaşan firmalar sorunun çözülmesi için de farklı öneriler ortaya koyuyor.


Son yıllarda neredeyse ekonomiyi sırtında taşıyan inşaat sektörü bir taraftan da sektör içi sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Bu sorunlardan biri ise hiç kuşkusuz KDV iadeleriyle ilgili. Gayrimenkul sektöründeki firmalar konut satışlarında genellikle yüzde 1 KDV oranı uygularken, bu konutları inşa etmek için malzeme alırken ise yüzde 18 KDV ödüyorlar. Aradaki yüzde 17'lik fark ise Maliye tarafından oldukça geç ve bazı kesintilerle iade ediliyor. Bu ise kayıt altında çalışan inşaat firmalarını katlanmak zorunda oldukları ilave maliyetlere ve haksız rekabete neden oluyor. Çünkü firmalar KDV iadelerini birkaç yıl gecikmeli ve eksik olarak alıyor.


(...) 


Firmaların kârları Hazine'de bekliyor


Levent Ünal Özyurtlar İnşaat Genel Müdür 


Mal ve hizmet alımlarında ödenen yüzde 18'lik KDV'nin ciddi bir finansal yük oluşturduğunu ifade eden Levent Ünal, “KDV iadeleri eskisinden de uzun sürmekte ve bu da yeni bir mağduriyet yaratıyor. İnşaat firmalarının projelerden beklediği karların KDV İadesi olarak Hazine'de beklemekte olduğunu söylemek yanlış bir saptama olmayacaktır” dedi.


Ünal, sıkıntının çözümüyle ilgili mevcut sistemle ilgili iyileştirmeler yapılabileceği gibi yapısal ve köklü değişiklikler getirilebileceğinin de ifade etti.Haluk Levent Ünal ve Özyurtlar İnşaat iletişim bilgileri nelerdir?Satış Ofisi


Adres: Yenikent Mah. Dogan Arasli Cad. No:228 Esenyurt-Istanbul


Telefon: 444 40 27


Faks : 0212 699 92 94


Genel Merkez


Adres: Esenkent M.Hadımköy-Bahçeşehir Yolu No:5 D Ofis Bloğu Kat.11 Esenyurt/İstanbul


Telefon: 0212 622 08 00


Faks : 0212 450 21 32


Web Adresi: www.ozyurtlar.com