Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haluk Sur

1956 Bartın doğumlu olan Haluk Sur, 2013 yılı Mart ayında Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı oldu.


Haluk Sur


Haluk sur kimdir?


Haluk Sur; 1956 yılında Bandırma’da doğdu. Liseye kadar Bandırma’da okudu. Daha sonra 1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sur, lisans eğitiminden sonra Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü'nde lisansüstü çalışmasını tamamladı ve Yüksek Mühendis unvanını aldı.


Haluk Sur iş hayatında neler yaptı?


NATO bursu ile 1981 yılında University of Washington'da Çevre Mühendisliği alanında çalışmalarını sürdürdü. 1982 ve 1983 yıllarında askerlik görevi esnasında T.C. Milli Savunma Bakanlığı NATO Enfrastriktür Daire Başkanlığında Merkez Kontrol Mühendisi olarak çalıştı.


Haluk sur, İhlas GYO'nun kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak çalıştı. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, GYODER’de 2004 yılında Başkan Yardımcılığı ve 2005-2007 yıllarında Başkanlık görevlerinde bulundu. Son olarak ise 2013 Mart ayında Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanlığı'na geçti.


Haluk Sur’un üye olduğu kurum ve kuruluşlar hangileridir?


Urban Land Institute (ULI) Türkiye Başkanı, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu üyesi, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği kurucu Yönetim Kurulu üyesidir. 


Haluk Sur, Cushman Wakefield görevi hakkında neler söyledi?


2013 Mart ayında Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı olan Haluk Sur, yeni görevi hakkında şu açıklamalarda bulundu:


Bu işbirliğinin amacı, Türk gayrimenkul piyasası ile ilgili uzun vadeli bir strateji için potansiyel bir sinerji oluşturmak. Yönetici Ortak olarak atanan Toğrul Gönden ve hem ortak hem de Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Tuğra Gönden ile birlikte bu sinerjiyi daha da ileriye taşıma ve CW Türkiye’nin pazardaki pozisyonunu güçlendirme hedefindeyiz.


Agnelli Ailesi, yatırım kolu olan Exor vasıtasıyla, muazzam bir yatırım gücü temsil ediyor. CW’nin küresel stratejik planı ve Türkiye'deki iş hedefleri sayesinde yine kendi çabaları ile tüm uluslararası yatırımcılara kesinlikle fayda sağlayacaktır.


Haluk Sur kentsel dönüşüm projesi hakkında ne düşünüyor?


Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili şöyle konuştu:

Nüfusun yüzde 80'i az gelişmiş ülkelerde bulunuyor. Yani 7 milyar insan yoksul şekilde yaşayacak. 2050'den sonraki nüfus ise hesaplanamıyor. 2100'de nüfus ne olur, dünyanın kaynakları buna yeter mi bilemiyoruz. Gelişmiş bazı ülkelerde önlemler alınıyor fakat bu sadece kötü gidişi durduruyor. 2050'de 1 tane değil, 2.8 tane gezegene ihtiyacımız olabilir.


1 varil 160 litre ediyor. Bu 140 kiloya denk geliyor. 1985'lerde günde 60 milyon varil petrol tüketilirken, şimdi 87 milyon varil kullanılıyor. 2050 yılına kadar enerji kullanımı çok daha fazla artış gösterecek. 30-40 yıl daha zamanımız var. Ya yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanacağız ya da kendimize başka gezegenler arayacağız.

Türkiye'deki 19 milyon konutun 7 milyonunun yenilenmesinin gündeme geldiğini dile getiren Haluk Sur, “Enerjinin yüzde 40'ı konutlarda kullanılıyor. Konutları yeşil yaparak 30 milyar dolar tasarruf elde edebiliriz” dedi. Ardından da şu yorumlarda bulundu:


Kentlere göç de var. Kentleşme oranı yüzde 74'ten 85'lere çıkacak. Yani 2-3 milyon konut da iç göç nedeniyle yapılacak. Bu durumda 15 yılda neredeyse 15 milyon konut yapmalıyız. Kendi haline bırakılırsa 15 yılda ancak 7-8 milyon konut yapılabilir. Bu çok zor bir iş.