Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hamam deresi - Rize

Rize'de selin en çok vurduğu, can ve mal aldığı lokasyon.2011 yılındaki sel felaketinden sonra buradaki binaların tamamen taşınması ya da 3 metre yükseltilip altlarına otopark yapılması düşünülüyordu. Yıl 2013; henüz düşünülenler yapılamadı.


2011 yılında dönemin bakanı Erdoğan Bayraktar'a sunulan raporda, sellerin en büyük nedeni olarak Rize'nin merkezinden geçen ve tamamının üzeri betonla örtülen 23 dere gösteriliyordu.


Raporın kendisine sunulmasının ardından kente giderek incelemelerde bulunan Bayraktar, 100 bini aşan nüfusuyla ciddi kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan Rize'de, eş zamanlı olarak hem derelerin üzerlerinin açılması hem de dere yataklarındaki yerleşkelerin bu bölgelerin dışına kaydırılmaları yönünde çalışmalar başlatacaklarını duyurmuştu. Aynı zamanda dere çevrelerinde yeşil alan koruma bantları oluşturularak derelerin özgürce akmaları sağlanacaktı. Birçok binanın kamulaştırılacağı çalışmaların önündeki en büyük engelin ise maliyetten çok, halkın "Yerimizden ediliyoruz" düşüncesiyle direnç göstermesi olacağı düşünülüyordu. Bayraktar 2011'de, halkın sel konusunda bilinçlendirilmesi için talimat vermişti.


Rize'yi vuran felaketin sebepleri 2011 yılında şöyle sıralanmıştı: 


* Rize merkezden geçen 23 derenin tamamının üzerinin betonla kapalı olması ve üzerinden yollar geçmesi.

 

* Yeni yerleşimler için Rize Belediyesi sınırları içinde Hazine veya özel şahıslara ait boş arsa olmaması.


* Niteliksiz, yoğun ve çok katlı yerleşimin kente hâkim olması.


* Mülkiyet dokusu ve yerleşme biçimi nedeniyle kamulaştırma maliyetinin çok yüksek olması.Rize Belediyesi'nin Rize kent merkezi için 2011 yılında planladığı öncelikli dönüşüm projeleri şunlardı: 1- Hamam Deresi Kentsel Dönüşüm Projesi: Hamam Deresi'nin içinden geçtiği Kaplıca ve Yeniköy Mahallesi sınırlarında yer alan 7, 8 hektarlık bir alanda kentsel dönüşüm projeleri uygulanacak. 2- Kale Yolu Projesi: Değirmen Dere'nin kanala alınması ile oluşturulan yol, ihtiyacı karşılamıyor. Kale ve çevresi için daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile üzerinde çalışılmış bulunan Kale bölgesi projesini de (Kale iç suru ile dış suru arasındaki tarihi Rize evlerinin restore edilmesi ve kale surlarının aydınlatılması) içine alacak biçimde tarihi kent merkezi ortaya çıkarılacak.3- Güney Çevre Yolu Projesi ve İmar Planı Revizyonu: Güney yönündeki ulaşım ihtiyacını çevreleyen Güney Çevre Yolu'nun mevcut imar planına işlenmesi çarpık yapılaşma ve sel felaketinin dikkate alınarak imar planlarının revize edilecek. 29 MART 2013 TARİHİNDE YAYINLANAN HABERLERDE ŞU BİLGİLER VARDI:Rize Merkez Hamam deresi ve Hayrat mahalleleri Kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamındaki evlerin tamama yakını boşaltıldı. 870 konutun inşa edileceği projede yıkımların başlamasına sayılı günler kaldı. Boşaltılan evlerin yıkımına ise 6 Nisan tarihinde başlanacak. 


Yeniköy Mahallesinde ise, yapımına karar verilen Kentsel Dönüşüm (Timya Vadisi) Projesinde sona yaklaşıldı. Proje kapsamında 560 konut yıkılıyor ve yerine içerisinde sosyal yaşam alanlarının da bulunduğu modern binalardan oluşan bir yerleşim alanı kuruluyor. 


O tarihlerdeki belediye başkanı Halil Bakırcı, yapmış olduğu açıklamada; "Bu alana Hamam deresi diye tabir edilen deremizin üzerini nasıl açabiliriz düşüncesiyle gelmiştik fakat gördük ki bu binaları buradan kaldırmadığımız sürece deremizin üzeri açılabilecek gibi değildi. Bu nedenle Kentsel Dönüşüm Projemizi bu alana inşa etmeyi düşündük ve başlatmış olduğumuz proje çerçevesinde sona yaklaştık. Şuan itibariyle 380 konutumuzun tahliyesi gerçekleşmiş olup toplamda 560 konutumuz mevcut olup vatandaşlarımızda evlerini boşaltma işlemine devam etmektedir. Evini tahliye eden her vatandaşımıza 400 TL kira yardımı veriyoruz ama bu yanlış anlaşılmasın kira bedeli değil, kira yardımı veriyoruz yani vatandaşımız 400 TL üzerinde kirası olan bir ev tutarsa biz yine vereceğimiz kira yardımı 400 TL dir.


Ayrıca bu alan içerisinde vatandaşımız 80 civarında büyük baş hayvan besliyordu Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hayvanlarımızın tamamını köylerine tahliye ettik. Bu alanda toplam 870 konut inşa edeceğiz. Nisan ayının 6'sında inşaallah Türkiye'de gerçekleşecek toplu yıkımla beraber bizde boşaltılan evlerimizin yıkımını gerçekleştirmiş olacağız. Tahmin ediyorum iki ay gibi bir süre içerisinde fiili inşaatımız başlamış olacaktır. Akabinde de 1,5 yıl gibi bir süre içerisinde binalarımızı teslim etmiş olacağız. Hamam Deresi diye tabir ettiğimiz dereden tertemiz berrak bir suyumuz akacak olup, projemizde göründüğü gibi bu alandan berrak bir dere akacak.


Bu bölgede her yerde olduğu gibi mezarlıklarımız var. Bu mezarlara yeni bir mezarlık yeri oluşturuyoruz nakil yapıp vatandaşlarımıza mezarlık alanı oluşturacağız. Fakat civarlardan gelenler bu mezarlık alanından faydalanamayacaktır. Bu bölge insanının evleri de mezarlıkları da burada olacak. Emeği geçen Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcıya, Rize Millet Vekillerimize, Toplu Konut İdaremize ve çalışan tüm herkese teşekkürlerimi sunuyorum" demişti.Hamam deresi - Rize