Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hande Suher kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın şehir plancılarından Hande Suher, 21 Şubat 2016 tarihinde vefat etti. Peki, Hande Suher kimdir?


Hande Suher, 21 Şubat 2016 tarihinde vefat etti. Peki, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın şehir plancılarından Hande Suher kimdir?


1929 yılı İstanbul doğumlu. Hande Suher, mimar, şehir plancısı, öğretim görevlisi ve yazardır. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin dekanlık yapmış ilk kadın öğretim görevlisidir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın şehir plancılarındandır.


1929 yılında Hadiye Çağlar’ın ve Ali Agah Çağlar’ın kızı olarak İstanbul’da doğan Hande Suher, ilkokulu ve ortaokulu Zonguldak’ta okudu. 1946 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde yüksek eğitime başladı. 1951 yılında mimar oldu. Aynı yıl İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde şehircilik bölümünde asistan oldu.


1956 yılında doçent, 1965 yılında ise profesör ünvanlarına hak kazandı. Hem İTÜ’de hem de diğer akademik platformlarda çeşitli görevle aldı. 1977 yılında dekanlık seçimlerinde birinci oldu ve İTÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki ilk kadın dekan olarak 1977 ile 1980 yılları arasında görev yaptı. 


Akademik faaliyetlerine ek olarak mesleki alanda da uygulamalar gerçekleştirdi. Türkiye mimarlık tarihinin 1960’lı yıllarda tasarlanmış en önemli binalarından birisi olarak kabul edilen Taksim Vakıflar Oteli’ni Kemal Ahmet Aru, Tekin Aydın, Mehmet Ali Handan, Yalçın Emiroğlu ve Altay Erol ile birlikte tasarladı. 


Bu birliktelik hem yarışma aşamasında hem de uygulama aşamasında bu birliktelik kurdukları AHE Mimarlık firması ile gerçekleşmiştir. Yapı Ceylan Intercontinental Oteli olarak hizmet vermekteydi.


Hande Suher'in Taksim Vakıflar Oteli dışında birçok projesi de uygulanmıştır. Ayrıca ulusal ve uluslararası 17 adet ödülün de sahibidir.