Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat bahçeler

Gelişen konut sektörü ile beraber rezidans ve yüksek katlı binaların, katlarında yer alan bahçe tipi balkonlardır. Yüksek yapı binalarda bu tür uygulamalara rastlamak mümkündür. Markalı konut projelerinin neredeyse hepsinde mevcuttur.


Kat bahçeleri nedir?


Kat bahçeleri, günümüz inşaat sektöründe binalar yükseldikçe kullanılan bir yapı türüdür. Arazi yetersizliği yüzünden betonarme yüksek binalar yapıldıkça kat bahçeleri diye bir terim inşaat sektörüne girmeye başladı. Kat bahçeleri yüksek binalarda yer alır. Daha çok balkon tarzı bahçelerdir. Balkonu andıran bu yapıların içerisinde minik havuzlar, minyatür ağaçlar ve çeşit çeşit bitki türüne rastlamanız mümkündür.


Hem görkemli bir binada yaşayıp hem de doğa ile iç içe olabilme imkanı sunan kat bahçeleri, yeni konut projelerinin hemen hemen hepsinde yer alıyor.


Hangi konut projelerinde kat bahçesi uygulaması var?


Önay grup bünyesinde yapılan Önay Garden Residence’ın her dairesine özel kat bahçesi bulunuyor. Ayrıca Koru Florya projesinde konut sahipleri kendi bahçelerini tasarlayabiliyorlar. Akasya Acıbadem, Ağaoğlu My Towerland, Mini Royal, Rings İstanbul, W Bahçe, İstanbloom, Exen İstanbul, Referans Bakırköy, Ottomare Suites ve Nuvo Dragos kat bahçe uygulaması yapan bazı projeler arasında yer alıyor.


Önay Garden Rezidans’ın kat bahçe özellikleri nasıl?


Kat bahçeler

Projede toplam 373 daire yer alıyor. Bu daireler 1+1 ve 2+1 kat bahçeli olarak tasarlandı. Konut teslimleri yapılırken bahçeler hazırlanmış oluyor. Kat bahçe özelliği dışında projede yer alan diğer olanaklar ise şöyle: Yarı olimpik yüzme havuzu, sauna, kafeterya, squash bilardo, buhar odası, güneşlenme alanları, Türk hamamı, masaj salonu ve masa tenisi.


Koru Florya Evleri’nde kat bahçe özellikleri nedir?


Koru Florya Evleri, 280 bin metrekarelik alana inşa edilmiş olup, 298 konuta sahiptir. Alıcılarına 3+1’den 7+2’ye kadar daire tipi sunan projenin kat bahçeleri ortak alan olarak tasarlandı. Projede ayrıca mevcut olan ortak kullanım alanları şöyle: Türk hamamı, spa, sauna, kişisel bakım alanları, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, fitness center, çocuk oyun alanları ve bin 500 araçlık otopark.


Akasya Acıbadem projesinde kat bahçeler nasıl tasarlandı?


Kat bahçeler

Saf GYO projesi olan Akasya Acıbadem Evleri’nde 344 konut bulunuyor. Konutlar 1+1’den 4,5+1 olarak tasarlandı. Projede yer alan bahçe büyüklükleri 11 metrekare ile 82 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Kat bahçelerinin tavan yüksekliği  ise 3.30 metre.  Söz konusu kat bahçeleri her daire tipine özel olarak tasarlanarak gerçek çim ve bitki örtüsü kullanıldı.


Ağaoğlu My Towerland projesinde kat bahçeleri nasıl sunuldu?


Ataşehir’de yer alan projede yer alan kat bahçeleri, deniz manzaralı. Her daire tipine özel tasarlanan kat bahçelerinde adalar ve gökyüzü manzarası sunuyor. Projenin mimarı Tuncay Çavdar.


Mini Royal projesinde kat bahçelerinin özellikleri nedir?


Mini Royal projesi Kurtköy’de yer alıyor. Proje, 8 bin 600 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. 5 katlı 6  bloktan oluşan projede 230 daire mevcut. 1+1 ve 2+1 daire seçeneklerinin sunulduğu Mini Royal projesinde yer alan her dairenin kendine özel kat bahçesi var. Bunların dışında konut sahipleri yüzme havuzu, fitness center, çocuk oyun alanı, yürüyüş parkuru, amfi tiyatro, basketbol sahası, sosyal tesis, 24 saat güvenlik ve  otoparktan yararlanabiliyor.


Rings İstanbul projesinde kat bahçeleri nasıl bir yapıya sahip?


Kat bahçeler

Rings İstanbul projesinin her iki katında bir kat bahçesi bulunuyor. 8,5 metrekare büyüklüğe sahip bahçelerin yüksekliği is e6 metre olarak belirlendi. Proje içerisinde 500 konut bulunuyor. Rings İstanbul projesi, 7-8 katlı 24 bloktan meydana geliyor. Kat bahçeli Rings İstanbul projesi 2013 yılının Mayıs ayında konut teslimi yapacak.


W Bahçe evlerinin kat bahçeleri nasıl bir yapıya sahip?


W Bahçe evleri, az katlı olup 18 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 136 daireden oluşan proje 16 bloktan meydana geliyor. Müstakil evlerinde bulunduğu projede özel bahçe uygulamaları da mevcut. 1+1, 2+1 ve 3+1 konut tiplerinin yer aldığı W Bahçe evlerinin teslimleri 2013 yılının Ağustos ayında yapılacak.


İstanbloom projesinin kat bahçeleri ve özellikleri nedir?


Rezidansların ve iş kulelerinin yükseldiği Zincirlikuyu’da kat bahçeli bir proje olan İstanbloom, 5 bin 600 metrekarelik bir yeşil alana sahip. Tek blok halinde 46 kat olarak yükselen projede hlamur, erguvan ve gülübrişim gibi ağaçlar yer alıyor. 


Exen İstanbul projesinin kat bahçeleri nasıl?


Sur Yapı’nın Çamlıca’da konumlandırdığı Exen İstanbul evleri 2 bloktan oluşuyor. Yatay bloklara sahip olan projenin her dairesine özel kat bahçeleri mevcut. Kat bahçeleri göl manzaralı olup, daireler 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 seçenekleri ile alıcılarına sunuluyor.


Referans Bakırköy projesinin kat bahçe özellikleri nasıl?


Referans Bakırköy projesinde kat bahçeleri ve geniş teraslar var. Tüm dairelere özel kat bahçeleri bulunurken, bahçelerde özel peyzaj teknikleri kullanıldı. Proje hem normal konut olarak hem de home-ofis olarak satışa sunuldu.  Açık yüzme havuzu, doğal ışık alan kapalı basketbol sahası, fitness alanı, güneşlenme terasları, Türk hamamı, sauna, cafe, kreş ve doğal ışık alan kapalı yüzme havuzunun bulunduğu Referans Bakırköy evleri alıcılarına 1+0’dan 4+1+1 daire seçenekleri sunuyor.


Ottomare Suites projesinin kat bahçeleri nasıl bir ayrıcalık sunuyor?


Zeytinburnu sahilde yer alan Ottomare Suites 7 metrekare ile 96 metrekare arası kat bahçelerine sahip. Özel bitki örtüsünün kullanıldığı bahçelerde jakuzide bulunuyor. Proje, konut sahiplerine özel otel hizmetleri verirken, deniz limuzini hizmeti de ilk defa Ottomare Suites’de kullanıldı.

 

Nuvo Dragos projesi kat bahçeleri nasıl bir düzenleme ile yapıldı?


Maltepe Dragos’ta yer alan Nuvo Dragos Evleri, 999 rezidans ve 7 mağazadan meydana geliyor. Projenin kat bahçeleri, deniz ve adalar manzaralı. Ayrıca projede ortak teras alanları da mevcut. Nuvo Dragos’da açık-kapalı yüzme havuzu, çocuk yüzme havuzu, fitness center, basketbol sahası, tenis kortu,  çocuk oyun alanları, koşu parkurları, yürüyüş parkurları, dinlenme alanları, otopark ve güvenlik hizmeti de veriliyor.