Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hangi şehirde kaç gayrimenkul Varlık Fonu'na devredildi?

Bakanlar Kurulu kararıyla Bodrum, Muğla, Kuşadası Antalya gibi turizm bölgelerindeki Hazine taşınmazlarrı, tahsisleri kaldırılarak Varlık Fonu'na devredildi..


Bodrum, Muğla, Kuşadası Antalya gibi turizm bölgelerindeki Hazine taşınmazlarrı, tahsisleri kaldırılarak Varlık Fonu'na devredildi. Varlık Fonu'na devredilen arazilerin toplam büyüklüğü 2.3 milyon metrekareyi bulurken, kararnamede, tescil ve devir işlemleri bitinceye değin taşınmazların Maliye Bakanlığı'nca yönetilmesi öngörülüyor.


HANGİ İLDE NE KADAR TAŞINMAZ DEVREDİLDİ? 

Varlık Fonuna devredilen taşınmazların büyüklüğü, illere göre şöyle:

 

Antalya’nın Aksu, Merkez, Kemer ve Manavgat ilçelerinde 700 bin 910 M²

 

Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde 959 bin 713 M²

 

İstanbul'un Bakırköy ilçesinde 22 bin 866 M²

 

İzmir’in Selçuk ve Menderes ilçelerinde, 556 bin 891 M²

 

Muğla Bodrum Gündoğan’da 11 bin 334 M²

 

Isparta ve Kayseri’de 38 bin 958 M²


LÜKS TESİSLER VAR 

Devredilen taşınmazlar, en gözde turizm bölgelerinde yer alıyor ve üzerlerinde çok lüks turizm yapıları var. Örneğin, Kuşadası'ndaki Aquapark, Avrupa standartlarının çok üzerinde ve Türkiye’nin en büyük su parkına sahip olmasıyla övünüyor.

 

Kuşadası’ndaki Göçtur Turizm Yatırım ve Tic. A.Ş.'nin işlettiği Pine Bay Holiday Resort ise 1.500 kişilik süper lüks bir tatil köyü. İşleticisi aynı zamanda, İzmit Körfez geçiş köprüsünü YİD modeliyle yapmak amacıyla kurulan Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş., Özaltın İnşaat, Ticaret ve Sanayi A.Ş., Makyol İnşaat, Sanayi, Turizm ve Ticaret A.Ş., Astaldi S.p.A., Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş’nin ortakları arasında yer alıyor.


Turizm Güncel


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura