Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haramidere – Beylikdüzü- Esenyurt

İstanbul’un Avrupa yakasındaki Büyükçekmece ve Küçükçekmece Gölleri arasındaki bölgedir. Beylikdüzü, Esenyurt ve Avcılar olmak üzere üç ilçeye de dahil olan bir semt. Otoport, Torium AVM ve bir çok markalı konut, Haramidere‘de konumlandırılmıştır.


Haramidere – Beylikdüzü- EsenyurtHaramidere nerededir?


Haramidere, bünyesinde bir organize sanayi bölgesi bulunduran, İstanbul'un uzak noktalarından biridir. İçinde kayak pistleri olan devasa Torium AVM burada hayata geçirilmiştir. 


Haramidere, E5 - Ambarlı TEM Kavşağı’ndan Beylikdüzü'ne çıkılırken yolun sağında kalan semttir. Yol üzerinde Haramidere durağı da bulunur ancak Haramidere semtinin merkezi daha içeridedir.


Semte adını veren bir de dere vardır ama içinden lağım akmaktadır. Haramidere ıslah çalışmalarını BTC İnşaat tarafından gerçekleştirilmektedir.Haramidere’nin markalı konut potansiyeli nedir? 


İstanbul'un son yıllarda büyük gelişme gösteren semtlerinden Esenyurt Haramidere'de konut yatırımları hız kesmiyor. Bölgede çok sayıda markalı konut projesi bulunuyor. Bir çoğu da yolda. 


İstanbul'un eski yerleşim alanlarından biri olan Esenyurt Haramidere, bundan 30 yıl öncesine kadar tarım alanı olurken bugün bir çok lüks konut projelerine ev sahipliği yapıyor. 2008 yılında ilçe olan Esenyurt'un konut projeleri bakımında zengin bölgelerinden olan Haramidere, Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattı ile atağa kalktı. Metrobüs bağlantısı ile bölgede fiyatlar bir anda tavan yaptı.


Haramidere'de bugün itibariyle İnanlar, Hiper Gayrimenkul, Babacan Yapı, Vera Group, GRD İnşaat ve  Deira Yapı'nın konut projesi bulunuyor. Gül Yapı ve Aka Yapı'da bölgede yeni projeye start vermeye hazırlanıyor. Esenyurt Haramidere'de konut yatırımlarının artacağı öngörülüyor.İstanbul'un prim yapacak bölgeler arasında yer alan Haramidere satılık daire fiyatları da oldukça uygun. İstanbul'un diğer semtleriyle kıyaslandığında fiyatların oldukça cazip olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatların uygun olmasından dolayı bölge sadece yerli değil yabancı yatırımcılar tarafından da ilgi görüyor. Zengin sosyal olanakları ile de dikkat çeken Haramidere konut projerinde fiyatlar 77 bin TL'den başlangıç gösteriyor. (Kaynak: Şengül Kırmızıtaş, Emlakkulisi.com, Eylül 2013)Haramidere, sosyal medyada nasıl ifade edilmektedir?


Eksisozluk.com’da Haramidere hakkındaki ifadelerden bazıları şöyledir; 


“avcılar ile beylikdüzü arasında kalan, ambarlı elektrik santrali, petrol ofisi haramidere tesisatı, limar, kumport vb. konteyner limanları gibi işletmeleri bünyesinde barındıran semt” (12.05.2005, illegal operation)


“haramidere, e5-ambarlı tem kavşağından beylikdüzü'ne çıkılırken yolun sağında kalan mahalledir, hatta yol üzerinde haramidere durağı da bulunur ancak haramidere mahallesi'nin merkezi daha içeridedir.

haramidere merkez'e iki türlü ulaşım vardır:


- avcılar metrobüs'ten haramidere minibüsleri: beylikdüzü'nü geçtikten sonra güzelyurt'tan içeri girip aşağıya esenyurt yönüne doğru inerler.


- büyükçekmece'den kalkan esenyurt minibüsleri: carrefour'un oradan içeri girerler.

rivayetlere göre istanbul daha böyle metropol değilken, haramidere şehirler arası yolculuklarda önemli bir dinlenme tesisiydi. bu nedenledir ki haramidere'nin et lokantaları hala meşhurdur.” (03.05.2010, golden state warrior)
Haramidere ıslah çalışması ne zaman tamamlanacak? 


İstanbul'da özellikle yağışlı mevsimde taşkın riski taşıyan, can ve mal kaybı tehdidi oluşturan dereler ıslah ediliyor.


İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden (İSKİ) yapılan açıklamaya göre, çoğunluğu yerleşim alanında kalan dere kesitlerinin ıslahıyla inşa edilen atıksu hatları sayesinde derelerin göl ve denizlere atıksu taşıması da önleniyor.


Anadolu Ajansının 25.09.2013 tarihli haberine göre; dere ıslah yetkisinin İSKİ'ye verilmesiyle İstanbul'da tüm derelerde ıslah projeleri hazırlandı. Sayıları 43'ü bulan derelerin birçoğunda ıslah projelerine başlandı. 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenen ıslah çalışmalarıyla yaklaşık 139 kilometre dere ıslahı yapılacak. Kısa süre önce başlayan ıslah çalışmalarında 17,5 kilometreye ulaşıldı.


Bu kapsamda, Ayazağa, Bahçeköy, Kurbalı, Kamiloba ve Şerifali derelerinde ıslah çalışmaları sona ererken, toplam 1579 metrenin ıslahı verilen tarihlerden bir yıl öncesinden bitirildi. Kirazlı ve Gürpınar derelerinde ise çalışmalarda son safhaya gelindi. 2 bin 911 metrelik ıslah çalışmalarının son 600 metresinde çalışmalar devam ediyor.


Alibeyköy, Kağıthane, Ayvalı, Ayamama, Değirmendere, Turandere, Güvercindere ve Büyükçekmece derelerindeki çalışmalarda da işlerin yaklaşık yüzde 60'ı sona erdi.


Islahı başlayan ve devam eden dereler şöyle:


Alibeyköy, Kağıthane, Ayazağa, Bahçeköy, Kırazlı, Şirin, Bolluca, Ayvalı, Ayamama, Gürpınar, Değirmendere, Turandere, Büyükçekmece, Kemerdere/Çırçır, Şerif Ali Deresi, Kurbağalıdere Kargadere, Palamut+Ayazma, Kemiklidere anakol.

Projesi ve ihalesi sonuçlanan, yakın zamanda ıslah çalışmasına başlanacak dereler ise Rumelikavağı tünel, Çayırbaşı tünel ve açık kesit, Ortakoy tünel, Beykoz tünel, İslambey tünel, Eşkinoz, Deykoz Deresi, Çiftehavuzlar, Kemerdere-İmes, Uzundere, Naldöken, Kemiklidere anakol, Kemiklidere 3. yankol, Kemiklidere 10. yankol, Kemiklidere 11. yankol, Kurbağalıdere anakol, Kemerdere-Ördekçi, Bekardere, Haramidere olarak sıralandı.BTC İnşaat tarafından devam eden Haramidere ıslah çalışmalarının teknik detayları nelerdir?


Haramidere – Beylikdüzü- EsenyurtPROJE DETAYLARI


İl : İstanbul

İlçe : Esenyurt

Proje Başlama Tarihi : 2012

Proje Bitiş Tarihi : Devam etmektedir

Proje Toplam Alanı : 1541 m

Yapılan İmalat : Kapalı Kesit : 513 m

Açık Kesit : 343 m

1. Köprü : 11 m

2. Köprü : 14 m

Toplam İmalat : 880 m


PROJE HAKKINDA


Islahı yapılmamış olan dere yatakları bina ve bina müştemilatları ile işgal edilmektedir.


İstanbul genelindeki derelerin mevcut kesitlerinin olması gerekenden çok daha dar olması, dere güzergâhı ham araziden geçmekte olduğundan su akışı ile birlikte dal, kök, toprak, çöp, atık malzeme vs. sürüklenmeleri ile belirli noktalarda seddeler oluşmakta ve bu da taşkınlara sebebiyet vermektedir.


Dere güzergâhı ham araziden geçmekte olduğundan, dere güzergâhının sürekli temizlenmesini gerektirmekte, fakat pratikte pek mümkün olamamaktadır.


Dereye kontrolsüz bir şekilde bağlanmış olan pis su hatlarının disipline edilerek ıslah edilecek dere kenarlarından geçirilecek olan kolektör hatlarına bağlanması mümkün olacaktır. 


Bu şekilde de atıksuların dereler vasıtası ile denize akmasının önüne geçilecek.HARAMİDERE İSKİ DERE ISLAH PROJESİ SATIŞ OFİSİ


Akça Burgaz mahallesi Evren 2 Sanayi sitesi Arkası  Esenyurt / İstanbulHaramidere ıslah ihalesi ne zaman düzenlendi?


Emlakkulisi.com’un Şubat 2011 tarihli haberine göre; İBB Haramidere ıslahı inşaatını 21 Şubat 2011’de ihaleye çıkardı. 


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Esenyurt Haramidere ıslahı inşaatını ihaleye çıkarıyor. Derenin ıslahı için yapılacak ihale 21 Şubat 2011 günü düzenlenecek...

   

Verilen ilan şu şekilde;


İhale Konusu: Esenyurt Haramidere Islahı İnşaatı

Karar No: 2011/10385

İhale Tarih ve Saati: 21/02/2011 11:00

İlgili Müdürlük/Birim Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü

İlgili Adres: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Fen İşleri Daire Başkanlığı Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü Kasım sok. No:62 34010 İhale Bürosu ( A Blok Kat 2) Merter- Güngören / İstanbul

İlgili Telefon: 90 212 449 40 00

İlgili Faks: 90 212 449 44 70

İlgili E-Posta: altyapi@ibb.gov.tr

İhalenin Yapılacağı Yer: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığı İhale İşleri Müdürlüğü - Zarf Teslim Bürosu Kasım sok. No:62 34010 Merter- Güngören / İstanbul

İhale Türü: İNŞAAT İŞİ

İhale Usulü: Açık İhale

Niteliği ve Miktarı: Esenyurt Haramidere Islahı inşaatı

Hizmetin Yapılacağı Yer / Teslim Yeri: Esenyurt

İHALEYE DAVET

İstanbul Belediyesi Altyapı Projesi 

Kredi No:4866-TUHaramidere’den geçen metrobüs, bölgeye nasıl bir katkı yaptı?


Haramidere – Beylikdüzü- EsenyurtEmlakkulisi.com’un 26 Aralık 2012 tarihli haberine göre; metrobüs Haramidere’de fiyatları yüzde 20 artırdı…

Geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Avcılar- Beylikdüzü metrobüs hattı ile ciddi prim yapan Haramidere’de konut fiyatları 2 ayda yüzde 20 artış gösterdi. Bölgede metrekare konut fiyatları bin 500 TL’yi buldu…

      

İstanbul’un eski yerleşim alanlarından biri olan Haramidere, Marmara Denizi kıyısında Büyükçekmece ile Küçükçekmece gölleri arasında yer alıyor. Çok değil 30 yıl öncesine kadar tarım yapılan bu yer artık yoğun yapılaşma ve trafiğin merkezinde yer alıyor. 2008 yılında ilçe olan Esenyurt’un konut projeleri bakımından zengin bölgelerinden olan Haramidere, geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Beylikdüzü metrobüs hattı ile hızlı bir gelişim sürecine girdi. İstanbulluları tek biletle 83 dakikada Beylikdüzü’nden Kadıköy’e taşıyacak olan metrobüs ile bölgede fiyatlar kısa sürede rekor artış gösterdi. Beyazev Gayrimenkul Emlak Danışmanı Turan Seven, metrobüsün açılması ile birlikte müşteri talebinde ciddi artış olduğunu ve  bölgedeki konut fiyatlarının 2 ayda yüzde 20 arttığını söyledi. Bölgede metrekare konut fiyatlarının bin 500 TL’ye çıktığını vurgulayan Seven, “ Haramidere’de metrekare fiyatlar bin 200 TL ile bin 500 TL arasında değişiyor. Bahçe katları 70 bin TL’den, yüksek giriş katları 80 bin TL’den, ara katlar 95 bin TL’den, dublek dairelerin ise 130 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor” dedi. Bölgenin daha çok doğudan göç aldığını belirten Avora Gayrimenkul sahibi Ümit Can ise, 2+1 ve daha büyük metrekareli evlere talep olduğunu söyledi. Can, kiraların ise 450 ile 800 TL arasında değişiklik gösterdiğini söyledi. 


Bölgede ciddi bir konut stoğunun olduğunu belirten Eva Gayrimenkul Emlak Danışmanı Özdil Şahin, metrobüsün açılması ile birlikte bu konut stoğunun hızlı bir şekilde eriyeceğini ifade etti.


Güçlü Yönler


Deprem sonrası inşa edilmiş site tarzındaki konut sayısının fazla olması

İstanbul’daki markalı konut projelerinin adetsel olarak en fazla Esenyurt ilçesinde yer alıyor olması

Metrobüs hattının Beylikdüzü’ne kadar uzatılmış olması

Bölgedeki arsa stokunun fazla olmasıZayıf Yönler


Yatırım amaçlı konut stoku sebebi ile konutlardaki boşluk oranının diğer bölgelere göre fazla olması

Konut ile birlikte sanayi vb. fonksiyonların iç içe yer alması sebebi ile karmaşık bir çevre görüntüsü sergilemesi

Bölgeye olan ulaşımın henüz yeterince çeşitlilik sergilememesi

Bölgenin altyapısının, arsaların imar koşullarının yanında yetersiz kalmasıFırsatlar


Kentsel çalışma alanlarına yakın olması sebebi ile yaşama alanları açısından potansiyel barındırması

Yapılması planlanan Kanal İstanbul projesine yakın konumlu olmasıTehditler


Bölgenin zemin yapısının zayıf olması sebebi ile beklenen İstanbul depremi açısından riskli bir alan olarak görülmesiHaramidere, hangi markalı projelere ev sahipliği yapıyor?


Otoport: Gül yapı ve Kullar İnşaat tarafından İstanbul Avrupa Yakası Beylikdüzü Haramidere' de inşa edilen Otoport hakkında bilinmeyen tüm sorular Otoport' tan Senem Hançer tarafından yanıtlandı...


Projemiz Haramidere E5 yolu üzeri TEM Otoyoluna 5 km olan merkezi bir lokasyonda yer almaktadır. Gül yapı ve Kullar İnşaat ‘ın ortak projesi olan Otoport’un yatırım maliyeti 60 milyon dolardır. Mimari projesi dünyaca ünlü mimar Metin Hepgüler tarafından gerçekleştirilen Otoport Türkiye’nin ilk otomobil alışveriş merkezidir. 200 metrelik cephesiyle dev bir galeriyi andıracak olan Otoport, birinci ve ikinci el otomobil tüm marka ve modellerin  alım satımının yanı sıra  araba alım satımında ihtiyaç duyulan tüm kurum ve kuruluşları tek çatı altında buluşturacaktır.  


Projemiz 20 dönüm üzerine kurulmuş olup 120.000 metrekare inşaat alanına sahiptir. Toplamda 258 bağımsız bölümden oluşan projede 160 tane otomobil galerisi vardır.


Otomobil galerilerinin yanı sıra noter, bankalar, sigorta şirketleri ,galeriler için lansman alanları ,oto expertiz ve otomobil kuaförü de Otoport’ta yer almaktadır. 


Galerilerin büyüklükleri 100 m2 ile 600 m2, ofislerin ise 80 m2 ile 300 m2 arasında değişmektedir


Galerilere ve tüketiciye sağladığımız bir çok avantajdan dolayı gelen talepler olumlu yöndedir. Lokasyonu seçme sebebimiz  E5 yolu üzerinde ve  TEM ‘ e 5 km mesafede merkezi bir konumda olmasından dolayıdır. Yılda 7 milyon  kişinin beklendiği Otoport 365 gün hizmet verecektir. Otoport'un açılmasıyla, yeni istihdam alanlarının yaratılacak ve yeni iş tanımları gelişecektir.


Satışlarımız %70 tamamlanmış olup satış ve kiralamalarımız devam etmektedir. 


(Ekim 2013 itibariyle) Fiyatlarımız galerilerde 300.000 dolar ile 2.500.000 dolar arasında , ofislerde ise 145.000 dolar ile 600.000 dolar arasında değişmektedir.


Peşin alımlarda %10 indirim  ya da %30 peşinatla faizsiz 24 ay kendi bünyemizde vade yapıyoruz.  Projemiz 28 Eylül 2013’te faaliyete geçti. (Kaynak: Hizmetix dergisi)Terrace Mix: İnanlar İnşaat güvencesiyle hayata geçiriliyor. Toplam 945 daireden oluşan Esenyurt Terrace Mix projesinde stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 konut seçenekleri yer alıyor. İnanlar Terrace Mix'te stüdyo daireler 77 bin TL'den, 1+1 daireler 104 bin TL'den, 2+1 daireler 177 bin TL'den, 3+1 daireler ise 307 bin TL'den satışa sunuluyor. Yüzde 20 peşinatla konut sahibi olunabilen Esenyurt Terrace Mix projesinde yüzde 5'lik kısım Ocak 2014'te, ikinci yüzde 5'lik kısım Haziran 2014'te, yüzde 20'lik kısım ise Ekim 2014'te ödeniyor. Kalan tutar ise banka kredisi ile ödeniyor. Konut teslimlerinin Ekim 2014'te yapılması planlanan projede fitness center, sauna, kat bahçeleri, spor alanları,buhar banyosu, yüzme havuzu, çocuk oyun alanları ve kapalı otopark bulunuyor.Future Park: Esenyurt Haramidere'de 40 bin metrekare alan üzerinde yükseliyor. Hiper Gayrimenkul Geliştirme tarafından hayata geçirilen Esenyurt Future Park projesinde toplam bin 600 daire yer alıyor. Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçeneklerinden oluşan Future Park Esenyurt projesinde fiyatlar 92 bin TL'den başlangıç gösteriyor. Firma bünyesinde 48 ay vade farksız taksit imkanının sunulduğu Haramidere Future Park projesinde konut teslimlerinin 2015 yılında yapılması planlanıyor. Projenin sosyal olanakları arasında ise dinlenme alanları, basketbol sahası, sauna, fitness merkezi, yüzme havuzu, çocuk oyun alanları, tenis kortu, cafe, buhar odası, voleybol sahası ve kapalı otopark bulunuyor.İnci Palas: GRD İnşaat tarafından Esenyurt Haramidere'de hayata geçirilen İnci Palas projesi bin 500 metrekare alan üzerinde toplam 48 daireden oluşuyor. 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşan Esenyurt İnci Palas projesinde fiyatlar 149 bin TL'den başlıyor. Konut teslimlerinin hemen yapıldığı GRD İnşaat İnci Palas projesinde yüzde 25 peşinatla konut sahibi olunabiliyor. Kalan tutar ise banka kredisi ile 120 aya kadar vadelendiriliyor. Konutların beyaz eşyalı olarak teslim edildiği İnci Palas Esenyurt projesinin sosyal olanakları arasında ise fitness salonu, spor tesisleri, toplantı alanları ve sauna yer alıyor.Life in Vera: Vera Group tarafından Esenyurt Haramidere'de hayata geçirilen Life in Vera projesi, 14 bin 700 metrekare alan üzerinde toplam bin 56 konuttan oluşuyor. Stüdyo, 1+1 ve 2+1 daire seçeneklerinden oluşan Esenyurt Life in Vera projesinde konutlar 79 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 2014 yılı içerisinde konut teslimlerinin yapılması planlanan Life in Vera Esenyurt projesi, E5 ve E6 otoyollarına 2 dakika, Torium'a 2 dakika, deniz otobüsüne 3 dakika, Atatürk Havalimanı'na 15 dakika ve TÜYAP Fuar Merkezi'ne ise 7 dakika mesafede konumlanıyor. Projenin sosyal olanakları arasında ise yüzme havuzu, yürüyüş alanı, fitness salonu alışveriş merkezi ve otopark bulunuyor.Crown Tower: Babacan Yapı tarafından hayata geçirilen Crown Tower projesi, 8 bin metrekare alan üzerinde toplam 420 konuttan oluşuyor. Stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşan Esenyurt Crown Tower'da fiyatlar 89 bin TL'den başlangıç gösteriyor. Tek bloktan meydana gelen projede stüdyo daireler 89 bin TL'den, 1+1 daireler 148 bin TL'den, 2+1 açık mutfaklı daireler 204 bin TL'den, 2+1 kapalı mutfaklı daireler 222 bin TL'den, 3+1 daireler ise 299 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Babacan Yapı Crown Tower'da  konut teslimleri hemen yapılıyor. Projenin sosyal olanakları arasında ise fitness merkezi, sauna, dinlenme alanları, yüzme havuzu, spor alanları, buhar banyosu, çocuk oyun alanları, güvenlik ve kapalı otopark bulunuyor.Milpark Plus: Esenyurt projesi Haramidere'de Deira Yapı güvencesiyle hayata geçiriliyor. Toplam 672 konuttan oluşan Milpark Plus Esenyurt projesinde 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri yer alıyor. Tapu teslimlerinin hemen yapıldığı projede konutlar 115 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 24 ay vade farksız taksit imkanının sunulduğu Haramidere Milpark Plus projesinde yüzde 1 KDV oranı uygulanıyor. Büyükçekmece- Avcılar E-5 otoyolu ile E-5 TEM bağlantı yolunun orta kısmında, CarrefourSA'ya yürüme mesafesinde konumlanan projede havuz cafe, fitness salonu, futbol sahası, açık yüzme havuzu, tenis kortu,7/24 özel güvenlik, açık ve kapalı otopark bulunuyor.

 


Gül Yapı: Gül Yapı güvencesiyle inşa edilecek olan Haramidere projesinin adı henüz açıklanmadı. Önümüzdeki aylarda satışa çıkması planlanan Gül Yapı Esenyurt projesi Esenyurt Haramidere'de Media Markt'ın arkasında 30 dönüm alan üzerinde konumlanacak. Toplam 569 daireden oluşacak olan Gül Yapı Esenyurt projesinde stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 konut seçenekleri yer alıyor. 2015 yılının sonlarına doğru teslim edilmesi planlanan Gül Yapı İnşaat Esenyurt projesinin sosyal olanakları arasında yüzme havuzları, çocuk oyun alanları,cafe, spor alanları ve yürüyüş yolları sunuluyor.Yeşil Park Evleri: Aka Yapı tarafından hayata geçirilecek olan Yeşil Park Evleri projesi, Haramidere'de Şehitler Parkı'nın yanında konumlanacak. 2 ay sonra satışa çıkması planlanan proje 4 bin 200 metrekare alan üzerinde toplam 200 daireden oluşacak. 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşacak olan Aka Yapı Yeşil Park Evleri projesinde konutlar 150 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Nisan 2014'te konut teslimlerinin yapılması planlanan Esenyurt Park Evleri projesinde otopark ve güvenlik hizmetleri yer alıyor. (Kaynak: Şengül Kırmızıtaş, Emlakkulisi.com, Eylül 2013)


Haramidere posta kodu kaçtır? 

Haramidere'nin posta kodu şöyledir; 34903


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı