Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Harbi Hotan kimdir?

Değişik konularda 17 proje yarışmasında çeşitli dereceler alan ve birçok yarışmanın jüri üyeliğinde bulunan Mimar Harbi Hotan kimdir? Yaşamı boyunca hangi işlere imza attı?


Harbi Hotan, 1916 yılında İstanbul'da doğdu. 1938'de İstanbul Erkek Lisesi'ni, 1943'te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirerek Yüksek Mimar oldu. 


1944 - 1946 yıllarında askerlik görevini Erzurum'da yapan Harbi Hotan, bu süre içinde mimari yarışma programlarına katılarak  Ankara  Sinema ve Apartman Blokları yarışmasının ikinciliğini, Trabzon Sergi Sarayı ve Gazino Proje yarışmasının birinciliğini kazandı.


1946 yılında  İzmir  Belediyesi'nde göreve başlayan Hotan, Proje Şefliği ve Şehircilik Planlama Müdürlüğü sırasında şehirci Albert BAUDMER ile 3.5 yıl çalıştı. Bu sırada değişik konularda 17 proje yarışmasında çeşitli dereceler aldı. Birçok yarışmanın jüri üyeliğinde bulundu.


Hotan, 1961 yılında Belediye'den ayrılarak serbest çalıştı. Bu süre içinde birçok konut yapılarından başka, proje yarışması ile birinciliğini kazandığı İzmir Ticaret Odası Tüccar Kulübü ve Oteli'ni uyguladı.


1963 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne geçen Harbi Hotan, spor tesisleri arasında, Atatürk Spor Salonu'nu, açık ve kapalı yüzme havuzlarını, Halkapınar Spor Sitesi içinde 70 bin kişilik stadı, Atletizm Stadı'nın projelerini yaptı ve uyguladı. Ege Bölgesi 3. Grup İnşaat Müdürlüğü görevini sürdürdü.


Hotan, 1964 yılında Buca Mimarlık Mühendislik Yüksek Okulu'nda Proje ve Perspektif dersleri hocalığına başladı; daha sonra, Ege Üniversitesi Mimarlık Bölümü'ne geçti. Hotan, bu göreine 1981 yılına kadar devam etti.


Evli ve iki çocuk babasıolan Harbi Hotan, 2006 yılında aramızdan ayrıldı.