Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yıkılıyor mu?

İstanbul Harbiye semtinde yer alan açık tiyatro, konser ve gösteri mekanı olan Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun yıkımı gündemde..


İstanbul Harbiye semtinde yer alan açık tiyatro, konser ve gösteri mekanı olan Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun yıkımı gündemde. 


Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, bu yaz sonunda yıkım çalışmalarına başlanılacak ve 1 yıl içinde bitirilecek.


Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yıkıldıktan sonra ne olacak?

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yıkıldıktan sonra yerine yeni Açıkhava Tiyatrosu yapılacak. Geçtiğimiz ay yıkılan Cahide’ye doğru genişletilecek Harbiye Açıkhava Tiyatrosu kapasitesi de 7 bin seyirciye çıkacak.


Yeni haliyle yılın 12 ayı hizmet verecek Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'na akustiği bozmayacak şekilde açılır-kapanır bir tavan yapılacak. 


Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ne zamandır var?

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu,  Şehircilik Uzmanı Henri Prost'un, 1930'larda İstanbul'un için hazırladığı imar planında yer aldı. Tiyatronun planı Nihat Yücel ve Nahit Uysal tarafından yapıldı. 


Temeli Temmuz 1946'da Lütfi Kırdar'ın İstanbul valisi ve belediye başkanı olduğu dönemde atıldı. 


9 Ağustos 1947'deki açılış törenine rağmen, son şeklini, Ankara Devlet Konservatuvarı yönetmenlerinden Carl Ebert'in sahne tekniğine uygun değişiklikler yapılmasıyla aldı. 


Alanın tüm noksanları 1950 yılında tamamlanabildi. Bu ilavelerle maliyeti 900 bin TL'yi buldu. 1958'de, İstanbul'un eski belediye başkanlarından Cemil Topuzlu'nun adı verilmiştir.


Harbiye Açıkhava Tiyatrosu nerede?

İstanbul Harbiye semtinde İstanbul Hilton Oteli'yle Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nın yanında bulunuyor.


Adres: Harbiye, Taşkışla Cd. Şişli İstanbul

Telefon:(0212) 296 3610Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com