Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Harbiye Mahallesi – Şişli – İstanbul

Harbiye, İstanbul'un Şişli İlçesi'ndeki mahalledir. Adını 1834-1936 yılları arasında burada bulunan Mekteb-i Harbiye'den almıştır. Askeri Müze, İstanbul Radyoevi, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Hilton Oteli ve Vatikan Büyükelçiliği, Harbiye’dedir.Harbiye Mahallesi – Şişli – İstanbul
Harbiye Mahallesi, Şişli, İstanbul

 


Harbiye Mahallesi nerededir?


Kuzeyinde Şişli ilçesine bağlı Halaskargazi ve Teşvikiye mahalleleri, batısında gene Şişli ilçesine bağlı İnönü ve Ergenekon mahalleleri vardır. Doğusunda Beşiktaş ilçesi, güneyinde ise Beyoğlu ilçesi yer alır. 2011 yılı itibariyle toplam nüfusu 2 bin 475‘tir.


Harbiye Mahallesi’nin künye bilgileri nelerdir? 


Mahalle: Harbiye

Muhtar Adı: Yavuz TÜMTAŞ

Telefon Numarası: 0212 232 09 97

2011 Yılı Nüfusu: 2475

2008 Yılı Nüfus Sayımı: 2327

2000 Yılı Nüfus Sayımı: 5658

1997 Yılı Nüfus Sayımı: 4077

1990 Yılı Nüfus Sayımı: 5172

Mesken Sayısı: 1272

Bina Sayısı: 253

İşyeri Sayısı: 1213

Arsa Sayısı: 22


MAHALLE HUDUDU: Cumhuriyet Caddesinin Asker Ocağı Caddesini kestiği noktadan başlar. Buradan Doğu yönünde Asker Ocağı Caddesini takip eden hattın Ceylan Oteli kestiği noktada Güney yönünde takip ederek Otelin arkasında bulunan Ord. Prof. Dr. Bedri KARAFAKİOĞLU Caddesine ulaşılır. (eski Gazhane Bostanı Sokak) Bu Caddeyi takiben Şişli -Beyoğlu- Beşiktaş sınırlarının kesim noktası olan Gazhane duvarına ulaşılır. (Ceylan Otelinde bulunduğu 78 pafta, 755 ada, 6-7-10-12-14 parseller Şişli İlçesinde, 755 ada, 3-4-5 parseller Beyoğlu İlçesinde, 755 ada, 1-2 parseller, Gazhane ile İnönü Stadyumu Beşiktaş İlçesinde kalmaktadır.) Kuzey yönünde Bu duvarı takip eden hat ile tekrar Asker Ocağı Caddesiyle birleşip asfalt yoldan inilen hat ile Kadırgalar Caddesine kesim noktasına gelinir. Buradan Güneydoğu yönünde Bayıldım Yokuşunu takip eden hat ile (eski Küçük Çiftlik Parkına inen yol) Maçka Caddesi ile Süleyman SEBA Caddesi’nin (Eski Spor Cad.) kesim noktasına gelinir.Buradan Doğu yönünde 66 pafta, 703 ada, 24 parseldeki bina Şişli de bırakılarak 24 parsel arkasındaki yolunu Kuzeye doğru takip eden ara yolun bitiminden sağa dönülerek buradan Kuzeydoğu yönünde gidilerek (İ.T.Ü. Sosyal Tesisleri Şişli de, Konservatuar binası ve Vakıf otoparkı Beşiktaş hudutlarında kalmaktadır.) Hüsrev Gerede, Ömer Rüştü Paşa Sokağın kesim noktasına ulaşılır.Buradan Kuzeybatı yönünde Hüsrev Gerede Caddesini takip ederek Hüsrev Gerede Caddesi, Maçka Caddesi, Teşvikiye Caddesi kesim noktasına ulaşılır.Buradan Kuzeybatı yönünde Teşvikiye Caddesi takip edilir. Teşvikiye Caddesi,Rumeli Caddesi,Vali Konağı Caddesi kesim noktasına ulaşılır. Buradan da Vali Konağı Caddesine Güneybatı yönünde gidilerek Vali Konağı Caddesi,Cumhuriyet Caddesi kesim noktasına ulaşılır. Buradan Güney yönünde Cumhuriyet Caddesi takip edilerek Cumhuriyet Caddesi ile Asker Ocağı Caddesinin kesim noktasında son bulur.Harbiye Mahallesi’nin tarihi bilgileri nelerdir? 


Harbiye'de yerleşim 1870 yılındaki Beyoğlu yangınında evsiz kalan Levantenler ve gayrimüslimlerin Harbiye çevresinde inşa edilen kagir binalara taşınmalarıyla başladı. Şehir yavaş yavaş Harbiye'ye, Pangaltı'ya doğru, daha çok askeri ve idari yapılarla uzanmaya başladı.


Semte adını veren Mekteb-i Harbiye padişah II. Mahmut'un emriyle 1834 tarihinde kuruldu. Günümüzde Askeri Müze olarak kullanılan binası 1864 yılında II. Abdülhamit tarafından inşa ettirildi. Harp Okulu, Cumhuriyetin ilanından sonra 25 Eylül 1936 tarihinde Ankara’ya nakledildi.Harbiye’deki önemli binalar hangileridir?


Semtin önemli binalarından biri olan İstanbul Radyoevi ise 19 Kasım 1949 günü, dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün açış konuşmasıyla hizmete girdi. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi de Radyoevi'nin karşısında konumlanmıştır. Günümüzde semtin ana caddesi olan Cumhuriyet Caddesi boyunca birçok oteller, yerli ve yabancı havayolları bulunmaktadır. Semtte ayrıca Şehir Tiyatroları'nın Muhsin Ertuğrul Harbiye Sahnesi yer almaktadır. 1955’te Harbiye semtinde açılan İstanbul Hilton Oteli, Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk 5 yıldızlı otelidir. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Taşkışla ve Maçka binaları da Harbiye'nin mahalle sınırları içinde yer alır. Gürcistan'ın İstanbul Konsolosluğu da bu bölgededir.


Gene Harbiye'de yer alan Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu 1946-1947 yılları arasında Harbiye semtinde inşa edildi. İstanbul'un II. Meşrutiyet dönemindeki belediye başkanı Cemil Topuzlu'nun adını alan bu açık hava tiyatrosu 3,975 koltuk kapasitesine sahip olup İstanbul'un en büyük açık hava tiyatrosu olma özelliğini hala korumaktadır. 4,500 kişiye aynı anda hizmet verebilmektedir.


Harbiye'de bulunan ve projesi P. Vietti Violi, Şinasi Şahingiray ve Fazıl Aysu tarafından hazırlanan Spor ve Sergi Sarayı'nın inşasına 1948 yılında başlanmış ve bir yıl sonra yapılan uluslararası bir güreş turnuvasıyla hizmete açılmıştır. 7.000 kişilik seyirci kapasitesi olan salon, uzun yıllar boyunca İstanbul halkına konser, sergi, sempozyum amaçlarıyla hizmet etmiş, 1995 - 1996 yıllarında yenilerek Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı adı altında 23.850 m²’lik bir kapalı alanla tekrar hizmete girmiştir.Askeri Müze ne zaman açıldı?


İstanbul’da subay ve astsubayların kullanımına açık 8 orduevinden en büyüğü Harbiye Orduevi'dir. İnşaatı 1981’de tamamlanan orduevi daha önce eski Mekteb-i Harbiye binasının bir bölümünde yer almaktaydı. 1981 yılında yapılan yeni Orduevi binasının tamamlanması üzerine eski bina Askeri Müze olarak kullanılmaya başlandı. Yeni Harbiye Orduevi ise otel kısmı ve sunduğu sosyal aktivitelerle Türkiye’nin en büyük ordu evi olma özelliğini kazandı. Vatikan Büyükelçiliği de Harbiye Papa Roncalli Sokak'ta bulunmaktadır. (Kaynak: Vikipedi)


Harbiye Mahallesi’nin posta kodu kaçtır?


Harbiye Mahallesi posta kodu şöyledir: 34398  Harbiye Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir? 


Muhtar: Yavuz Tümtaş 

Adres: Harbiye Mah. Vali Konağı Cad. Şakayık Sk No: 49 Harbiye / İstanbul 

Telefon: 0212 232 09 97