Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Harun Reşit Özçiçek

Harun Reşit Özçiçek, Kırşehirlidir. Propa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanıdır. Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra baba mesleği olan müteahhitliğe başlamıştır.Harun Reşit Özçiçek


Harun Reşit Özçiçek kimdir?


Harun Reşit Özçiçek; 1948 yılında Kırşehir’de doğdu. Özçiçek, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.  


Harun Reşit Özçiçek, üniversiteden mezun olduktan sonra hukuk işiyle ilgilendi. Daha sonra inşaat ve turizm sektörlerine girdi. Turizm sektöründe zarar ettikten sonra da baba mesleği olan inşaatta karar kıldı. 

Harun Reşit Özçiçek, Propa İnşaat’ın yönetim kurulu başkanıdır.


Harun Reşit Özçiçek, inşaat sektörüne girişini nasıl anlattı?


İnşaat işini küçük yaşlardan itibaren sevdiğini söyleyen Propa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Harun Reşit Özçiçek, sektöre girişini şu şekilde anlattı:


Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk okudum. Ama inşaat işini küçük yaşlardan beri seviyordum. Tercihimi bu yönde kullandım. Müteahhitlik benim baba mesleğim. Ankara Demetevler o tarihlerde ruhsatsız binalardan oluşuyordu.  Üniversiteden mezun olduktan sonra bilinçli bir tercih yaparak müteahhitlik işine böylece başlamış oldum.


Üniversite öncesinde ve sonrasında babam bu mesleği yaptığından rol modelim oldu. Ancak işin içine girdikçe, özellikle ilk birkaç yılda, farklı bir branşta eğitim aldığımdan kendimi sürekli geliştirmeye çalıştım. Şantiyelerde yaşadım diyebilirim. İşin inceliklerini öğrenmek için çok çalıştım, gözlem yaptım.


Harun Reşit Özçiçek sektörde ilk olarak neler yaptı?


Kendi işini kurmak istediğini dile getiren Özçiçek, sözlerine şöyle devam etti:

Babam kurduğu yeni bir şirkette, muhasebecimiz ile beni ortak yaptı.  Şirketin yüzde 50'si bana, yüzde 50’si diğer ortaklara aitti. Böylece kendi şirketimi kurarak işe başladım. İlk işimiz 86 konutluk bir kooperatif inşaatıydı. 1974'te başladık, 1976'da bitirdik. Daha sonra devlet ihalelerine katılarak 700 dükkandan oluşan Aydın Çine Sanayi Sitesi inşaatına başladık. İlk kamu taahhüdü işimiz 20 milyon TL muhammen bedeli olan bir taahhüttü. Bu işi yaparken Aydın DSİ XXI. Bölge Müdürlüğü bina ve hangarlarının işini aldık. Ayrıca 109 dükkandan oluşan bir sanayi sitesi inşaatına başladık. İşimizi hızla büyütmeye başlamıştık. Büyük bir enerji ve azimle çalışıyorduk.


12 Eylül ihtilali olunca o süreçte bir süre devletten para alamadık. Sonra Kenan Evren müteahhitlerin sıkıntılarını gidermek için 'Tasfiye Kararnamesi'ni  çıkarttı. Buna göre müteahhitler işlerini tasfiye ederek devletten alacakları parayı alabileceklerdi. Bizim de hakedişlerimiz ve yaptığımız işler karşılığı 54 milyon TL alacağımız vardı.


Harun Reşit Özçiçek’in bir günü nasıl geçiyor?


Sabahları 08:00’de kalktığını söyleyen Özçiçek, 10:00 gibi ofiste oluyor. Akşamları ise ofisten 17:00-18:00 gibi çıkıyor. Akşamları genelde evde oturduğunu söyleyen Özçiçek sözlerine şöyle devam etti:


Kitap okuyorum. Her gece en az 300-400 sayfa okurum. Günde bir kitap bitirmesem de haftada birkaç kitap bitiririm. Hukuka, bilhassa gayrimenkul hukukuna ve yakın zaman Osmanlı tarihine çok büyük merakım var.


Harun Reşit Özçiçek Propa İnşaat’ı ne zaman kurdu?


Propa İnşaat, 1973 yılında kuruldu. Yönetim Kurulu Başkanı Harun Reşit Özçiçek’tir. İcra Kurulu Başkanı ise Can Reşit Özçicek’tir. Yaklaşık olarak Türkiye genelinde 100’e yakın kamu ve özel sektör projesine imza atan Propa İnşaat, PROPA Proje Pazarlama İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, PROPA İnşaat ve Ticaret A.Ş. ve PROPA Gayrimenkul Yatırım ve Ticaret Limited Şirketlerinden oluştu. 


İlk konut projesini Propa, Ankara Keçiören’de hayata geçirdi. Bu proje; 1973 yılında 86 adet konutun yer aldığı bir proje oldu. 1991 yılında ise 700 üniteden oluşan Aydın Çine Sanayi Sitesi ve Aydın DSİ 21'i Bölge Müdürlüğü hangar ve idari üniteler inşaatlarını gerçekleştirdi.


Propa İnşaat hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız


Harun Reşit Özçiçek hangi firmaların sahibidir?


1.PROPA İnşaat ve Ticaret A.Ş.

2.PROPA Proje Pazarlama İnşaat Limited Şirketi

3.PROPA Gayrimenkul Yatırım Ticaret Limited Şirketi


Harun Reşit Özçiçek iletişim bilgileri nedir?


Adres: Büyükdere caddesi No: 151 Zincirlikuyu / İSTANBUL

Telefon: 0 (212) 347 02 89 Faks: 0 (212) 347 03 41

info@propa.com.tr