Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hasan Akgün – Büyükçekmece Belediye Başkanı

Büyükçekmece Belediye Başkanı’dır. CHP’li Hasan Akgün, 1994’ten bugüne, 4 dönemdir Büyükçekmece Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.Hasan Akgün – Büyükçekmece Belediye Başkanı
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan AkgünHasan Akgün nerelidir?


1955 yılında Trabzon'da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul'da tamamladı. 1974 yılında üniversite eğitimiyle birlikte Sefaköy Belediyesi'nde belediyecilik hayatına başladı.


1977-1980 yılları arasında Sefaköy Belediyesi'nde Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.Hasan Akgün, Küçükçekmece Belediyesi’nde hangi görevleri yerine getirdi?


1981 yılında kuruculuğunda bulunduğu İstanbul Belediyesi Küçükçekmece Belediye Şube Müdürlüğü'nde Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etti.


1984 yılında Küçükçekmece Belediye Şube Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken, ilk defa uygulamaya giren Büyükşehir Belediyesi teşkilatlanmasında 3330 KHK ile Bakırköy Belediyesi'nin ilçe belediyesi kuruluşunda ve teşkilatlanmasında görev aldı.Hasan Akgün’ün Büyükçekmece Belediyesi’ndeki mesaisi ne zaman başladı?


1986 yılında Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcılığı'na atandı.


1979-1988 yılları arasında Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün "Şehircilik ve Belediyelerin Yönetimi" konulu eğitim programına katılarak geniş çapta araştırma ve incelemeler yaptı.


1992 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde "Belediyeler ve Bütçelerinin Analizi" konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı.Hasan Akgün, ilk ne zaman Büyükçekmece Belediye Başkanı seçildi?


1989-1994 yılları arasında Almanya, Hollanda, Danimarka ve Fransa'da yerel yönetimlerin yapılarını inceledi. 1994 yılında Büyükçekmece Belediye Başkanı seçildi. Büyükçekmece'nin tarihi sorunu olan ve 40 yıldır çözülemeyen altyapı sorununu 18 ay gibi kısa bir sürede çözdü.


1996 yılında, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde "Şehircilik ve Kıyı Bölgeleri Yönetimi" konulu doktora tezini tamamlayarak "Doktor" ünvanı aldı.


Türkiye'nin ilk ve tek TV kulesi ile en büyük kapalı fuar-kongre merkezi olan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'ni bölgemize kazandırdı.


1999 yılında 2. kez Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'na seçildi. Altyapı ve eğitim konularında büyük atılımlar yaparak, büyük projelere imza attı.


2004 yılında 3. kez Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu dönemde Büyükçekmece'yi tamamıyle modern ve çağdaş bir dünya kenti haline getirdi.


Dr. Hasan Akgün 14 Aralık 2002 ile 19 Haziran 2004 tarihleri arasında Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı yaptı. 


2008 yılında çıkarılan 5747 sayılı yasa gereği Büyükçekmece, Mimarsinan, Kumburgaz, Tepecik, Muratbey, Celaliye-Kamiloba belediyeleri ile Gürpınar, Pınartepe mahallesinin birleşmesinden oluşan yeni Büyükçekmece ilçesine 2009 yılında 4. kez Belediye Başkanı seçildi.Hasan Akgün hangi ödüllerin sahibi oldu? 


Altın Karınca Ödülü: Büyükçekmece Belediyesi, “Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Yarışmasında” 512 başvurunun yapıldığı 203 proje arasından başarısını tüm Türkiye’ye ispatladı.


12 Yıldız Avrupa Kenti Büyükçekmece Unvanı: 12 Yıldız Şehir unvanını belirten sertifikasını, ELDW Politik Koordinatörü Ms. Dubravka Suica’nın elinden aldı.


Büyükçekmece Guınness Rekorlar Kitabı’na Girdi: Büyükçekmeceliler, ‘Benim Rengim Büyükçekmece’ projesi kapsamında dünyanın en uzun açık alan resim sergisi ve üç boyutlu gezinti yolu resmi ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.


Olumlu Tepkileri En Çok Artan Belediye Başkanı Ödülü: Sosyal medyada ''Olumlu Tepkileri En Çok Artan Belediye Başkanı'' ödülünü aldı.


Dünyanın En İyi Festivali Ödülü: Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali CIOFF Tarafından 2011 ve 2012’de ‘Dünyanın En İyi Festivali’ SeçildiHasan Akgün’ün yapı inşaat projeleri nelerdir?


Çağdaş yapılaşma ve gelişmesiyle Türkiye'nin en yasanabilir ilçesi haline gelen Büyükçekmece, 18 Mart 2013 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından 'Avrupa 12 Yıldız Şehir' unvanı ile ödüllendirildi.


Hasan Akgün ve Büyükçekmece Belediyesi’nin yapı-inşaat projelerinden bazıları şöyle; Atirus İş Merkezi, Belediye Başkanlığı Binası, Büyükçekmece Adliye Hizmet Binası, Cumhuriyet Kültür Merkezi, Kaymakamlık Hizmet Binası, Mimaroba Nikah Salonu, Muhtarlık Binaları, Tepecik Düğün Salonu, Tepecik Kültür Merkezi ve T.V. Kulesi. Hasan Akgün’ün yol yapım çalışmaları nelerdir?


Belediye, 20 yılda yapılan yol yatırımlardan daha fazlasını son 4 yılda yaptı. Son 4 yılda Büyükçekmece genelinde:


- 150 kilometre Asfalt Yol,


- 160 kilometre Parke Yol,


- 480 kilometre Stabilize Yol yaptı.Hasan Akgün ve Büyükçekmece Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?


Büyükçekmece Belediye Başkanlığı


Adres: Mimar Sinan Merkez Mah. Cumhuriyet Cad. No: 24 PK: 34535 Büyükçekmece / İstanbul

İletişim Merkezi: 444 0 340

Büyükçekmece Belediyesi Merkez Bina (Mimar Sinan)

Fax: 0212 883 69 68 

E-mail: danisma@bcekmece.bel.tr

Web: www.bcekmece.bel.tr