Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hasan Mingü (Mimar)

Doğuş Grubu’nun, banka otel ve TV stüdyolarını tasarlayan iç mimardır. Hasan Mingü, Midek/ Mingü’yü 1980’de kurmuştur.Hasan Mingü (Mimar)

Hasan MingüHasan Mingü kimdir?Hasan Mingü, 1948 yılında İstanbul’da doğdu.14 yaşında Sultanhamam’da kumaş dükkanında çalışmaya başladı.Daha sonra ufak bir şirket olan Pimaş’ın muhasebe bölümüne geçti. Zaman içinde aynı şirketin desinatör kadrosuna alındı, oradan da grup şirketi olan Enka’ya geçti. Lise 2’inci sınıfa devam ederken şirketin mimari kadrosuna alındı. 18 yaşında Çınar Oteli’nin ek inşaatına şantiye şefi oldu. O yıl Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü kazandı. Akademinin 2. yılına geldiğinde ise Tünel’de 7 m2 lik mimari bir büronun sorumluluğunu üstlendi. 


1975 yılında Savunma Bakanlığı inşaat bölümüne bağlı mimari kadroya alındı ve Harbiye Ordu Evi’nin ve projelerinin çizim çalışmalarını yaptı.


1980 yılında Nişantaşı’nda bir mimar arkadaşı ile ortak olarak 100 m2 lik bir mimari büro açtı.Hasan Mingü’nün kurduğu Midek/Mingü içinde hangi firmalar var? Midek/Mingü A.Ş. 1980 yılında Yüksek İç Mimar Hasan Mingü tarafından kurulmuştur. Bugüne kadar bünyesinde Modek/ Mingü, Mingü/ Mingü ve Midek Marine A.Ş’ yi barındırmaktadır. Midek / Mingü ne tür işler yapmakta?Mağaza, konut, uygulama, genel, (tüm ticari mekanlar, banka, hastane, müze, sergi salonu, vb.) ve yat iç mekan tasarım, proje ve uygulaması gerçekleştiriyor. Midek / Mingü hangi projeleri gerçekleştirdi?İş tanımları farklı ama çalışma sistemleri aynı beş ayrı departmanda yaklaşık 50 kişilik iç mimar ve mimar kadrosu ile yoluna devam etmektedir. Ofis projeleri arasında Hsbc Genel Müdürlük binası, Etibank Genel Müdürlük binası, Toprak Bank Genel Müdürlük binası ve ABN-AMRO Bank İstanbul merkez binası bulunmaktadır. 

Balmumcu’daki The Plaza Hotel ile Mecidiyeköy Divancity “revizyon’, İkitelli’lide bulunan Hey Tekstil Fabrika “showroom ve Vip katları” ayrıca “Harvey Nichols ile Doğuş Holding “Başkanlık Ofisi, ”, D- Gym DPC, Cityzen Metrocity, Ntv stüdyoları ,Garanti Portföy Yatırım Binası, Gebze Avm, Erel Oto Ofis, Otomation İstinyePark, gibi diğer alanlara giren proje ve uygulamalardır.Hasan Mingü ve Midek / Mingü’nün tarihçesi nedir?Midek/Mingü A.Ş.’nin geçmişi 1980 öncesi Hasan MİNGÜ’nün meslek yaşamındaki mimari uygulama ve ithal mobilya temsilciliği gibi kişisel çalışmalara dayanmaktadır. Şirketin kurumsal kimliği Nisan 1983 yılında Midek/Mingü A.Ş.’nin kurulması ile başlamıştır.


Türkiye’de kalın camı ilk kullanan, camla çeliği ve demiri bir araya getiren, yine ilk halojen lambaları uygulayan Midek/Mingü A.Ş.’dir. Bu doğrultuda şirket kendine hep ilkleri misyon kabul etmiştir. Midek/Mingü A.Ş. form ile fonksiyon arasındaki ilişkileri göz önünde bulundurarak mimari ve iç mimari çalışmalara bütünlük içerisinde yaklaşmıştır. 


Midek/Mingü A.Ş.’nin ilk mağaza tasarımı ve uygulaması Handan Hayat Mağazasıdır. Sırasıyla Vakko & Vakkorama mağazaları, Beymen, Yargıcı, Park Bravo, Polo Garage ve Atalar mağazaları takip etmektedir.Hasan Mingü ve Midek / Mingü’nün D- Hotel Maris projesinin detayları neler? Yapının orijinal tasarımı Ersen Gürsel'e ait. Midek Mimarlık yenileme sürecini şöyle anlatıyor:


Hasan Mingü (Mimar)Ege ve Akdeniz'in birleştiği Datça Yarımadası Hisarönü koyunda bulunan D-Hotel Maris, Doğu'nun egzotik unsurlarıyla Batı'nın modernliğini, minimalist tarzda birleştiriyor. Midek Mimarlık tarafından yürütülen yenilenme sürecinin ardından gerek iç gerekse dış tasarımıyla benzersiz bir çehre kazanan D-Hotel Maris'in kendine has özelliği, mekanlarının çeşitliliği ve her köşesindeki farklı detay kalitesi. Otelin bulunduğu doğa parçası, Midek Mimarlığa farklı iç ve dış mekanlar yaratma şansı vermiştir. Midek de bu mekanların her birini kendine has bir konseptle tasarladı.


D-Hotel'in yenileme süreci sadece görünüşü güzelleştirmek değil, bütünüyle bir değişim. İşin büyüklüğü ve kompleksliliğine rağmen her köşesi özel bir dikkatle detaylandırıldı. D-Hotel Maris projesi içerisinde birçok projeyi barındırma ve misafirlere de bir otel içinde farklı atmosferler yaratma şansı oldu. Bu nedenle proje ve uygulama, yaklaşık 2 yılı bulan uzun ve zorlu bir sürede tamamlandı. Midek'in misyonu her binayı, her mekanı ve mobilyayı tek tek, büyük, küçük ayırmadan bir tasarım ögesi olarak ele almak olmuş. D-Hotel binası da büyük ölçekli bir butik otel olgusuyla düşünülerek projelendirilmiş.


Tüm odaların akıllı dokunmatik panel sistemi ile donatıldığı otelde; odalar, lobi ve genel alanlardaki mobilyaların çoğu Midek Mimarlık tarafından tasarlanarak uygulanmış. Midek'in tasarladığı mobilyaların yanı sıra bu çalışmada İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Almanya gibi çoğunluğu Avrupa olan, çok çeşitli mobilya ve tasarım firmaları bir araya gelmiş.


D-Hotel Maris, 120.000 m²'lik bir arazi içerisinde 48.000 m²'lik inşaat alanına sahip. Otel bloğu içerisinde; nefes kesici dağ ve deniz manzarası bulunan her biri lüks ve zarif bir şekilde döşenmiş 200 oda, 1 adet kral dairesi, 3 adet restoran, sinema salonu, toplantı odaları, kuaför, mağaza, kuyumcu, spa merkezi, fitness salonu gibi alanlar bulunmakta. Otel bloğu dışında 1 adet villa, mimarisiyle Ege'de olduğunuzu hissettiren Breeze, deniz kenarında baş döndürücü manzarasıyla The Bay restoran, Coliseum Beach , Vip Beach ve Silence Beach olmak üzere 5 adet farklı konseptte tasarlanmış koy bulunmakta.Hasan Mingü ve Midek / Mingü’nün NTV- CNBC-e stüdyoları projesinin detayları neler? Türkiye'nin önde gelen haber kanallarından NTV ve CNBC-e'nin yeni stüdyo tasarımı Clickspring Design tarafından yapıldı.


Stüdyo, Doğuş Yayın Grubu'nun yeni binası içerisinde yer alıyor. Stüdyonun inşasında ise toplam 450 ton çelik, 1000 metrekare cam ve 250.000 metre kablo ve 160 metrekare ekran kullanılmış. Tasarımın bir parçası olarak NTV ve CNBC-e LED aydınlatma kullanarak enerji tasarrufu sağlıyorlar. Böylece hem enerji tüketimi 5'te 1’e indiriliyor, hem de açığa çıkan ısı miktarı aynı oranda düşürüldüğü için soğutma için harcanan enerji miktarı da önemli oranda azalmış oluyor. Stüdyolar tasarımı ve teknolojsyle "Geleceğin Televizyonu"nu temsil ediyor. 


Hasan Mingü (Mimar)Rekor sürede tamamlandı


Yeni stüdyolar New York merkezli firma Clickspring Design ile Midek Mingü Mimarlık tarafından tasarlandı.

Haber küpünün tasarımının altında dünya çapında bir kariyere sahip ödüllü Erik Ulfers'in imzası var. Midek Mingü Mimarlık ise çalışma alanlarının mimari çözümlenmesi işini üstlendi. Bu devasa tasarım ve inşa süreci 14 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı.


Artık hepsi bir arada


Yeni evine taşınan Doğuş Yayın Grubu'nda 7 televizyon kanalı, 8 radyo, 14 dergi, internet siteleri ve yayınevi toplamda 21 bin metrekarelik bir alanı paylaşıyor.


Bina iki ana bölümden oluşuyor. Bu iki bölümün merkezlerinde televizyon stüdyoları yer alıyor. Grubun finans, reklam, pazarlama ve lojistik birimleri de bu stüdyoların çevresindeki açık ofislerde bulunuyor.Hasan Mingü ve Midek / Mingü, hangi projeleri hayata geçirdi? Archimede / İstanbul Kanyon İstanbul 56m² 2007


Cityzen / İstanbul Metrocity  İstanbul 1500m² 2005


D Marin Turgutreis / Muğla Beach, Armani Muğla  2009


Doğuş Holding / İstanbul Başkanlık Ofisi – Kuzguncuk İstanbul 2300m² 2009


Erel Otomotiv  Maltepe İstanbul 215m² 2010 


Garanti Portfoy Yatırım Etiler İstanbul 4000m² 2010 


Gebze Center AVM / İzmit Gebze İzmit 140000m² 2010


Hey Tekstil / Küçükçekmece   İstanbul Küçükçekmece 15000m² 2005 


HSBC Genel Müdürlük / İstanbul Esentepe  İstanbul 18000m² 2007 


Informal / İstanbul  Nişantaşı İstanbul 330m² 2008 


Markiz / İstanbul Beyoğlu İstanbul 2004 


Maya Uptown / İstanbul Mohini İstanbul 2004 


Miskavi Evi / İstanbul  Ortaköy İstanbul 400m² 2003 


Ntv Studyo Katlar / İstanbul  Maslak İstanbul 8680m² 2010


Otomotion / İstanbul İstinyePark İstanbul 320m² 2009 


Armani / İstanbul İstinyePark İstanbul 2012  


NTV / İstanbul Maslak İstanbul 2012 


D-Didim Marina / Aydın  Aydın 5000m² 2009 


E.I Evi / İstanbul MASLAK ISTANBUL 155m² 2011 


Doğuş GYO / İstanbul  MASLAK ISTANBUL 450m² 2011 


EA Ristorante / İstanbul ISTINYEPARK/ ISTANBUL ISTANBUL 500m² 2012 Hasan Mingü hangi haberlere konu oldu? Hasan Mingü Bodrum'da kalp krizi geçirdi! (Sabah Gazetesi, Temmuz 2013)


Ünlü iç mimar Hasan Mingü, sevenlerinin ödünü koparmış. Ünlü iç mimar Hasan Mingü, sevenlerinin ödünü koparmış! Yıllar önce sigarayı bırakan, sporunu yapan ve kendine çok iyi bakan 64 yaşındaki Hasan Bey, cumartesi günü kendini iyi hissetmeyince Amerikan Hastanesi'ne gitmiş. Tetkikler sonucunda iki damarının tıkalı olduğu anlaşılınca da aynı gün ameliyat edilmiş. Kasım 2006'dan bu yana flört ettiği, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan sevgilisi Filiz Şahenk, kötü haberi Paris'te almış ve ilk uçakla İstanbul'a dönmüş. Müstakbel kayınvalidesi Deniz Şahenk de kızının yokluğunda Hasan Bey'i hastanede bir an olsun yalnız bırakmamış.Şahenk ailesine mimar damat geliyor (Sabah Gazetesi, Kasım 2006)


Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Filiz Şahenk ile ünlü mimar Hasan Mingü evlilik hazırlığında. Hasan Mingü'ye Şahenk Ailesi'nden onay çıktığı ve çiftin çok yakında nikah masasına oturacağı konuşuluyor. 


ÇİFTİN ARASINDA 19 YAŞ FARK VAR


Sabah Muhabiri Bülent Cankurt, haberine göre başından bir evlilik geçen ve yıllar önce boşanan 58 yaşındaki müstakbel damat adayı Hasan Mingi'nün bu evliliğinden olan 20'li yaşlarda biri kız, iki çocuğu var. Doğuş Holding'de başarılı projelere imza atan 39 yaşındaki Filiz Hanım ise ilk kez nikah masasına oturacak.

Hasan Bey'in; Filiz Hanım'ın annesi Deniz Hanım ve ağabeyi Ferit Şahenk ile iyi anlaştığı için evlilik yolunda bir sorun görünmediğinin altı çiziliyor.  Hatta Doğuş Holding'in sahibi olduğu NTV'nin 10. yıl gecesinde Hasan Bey ile Şahenk Ailesi'nin beraberliği mutlu olduğu belirtilen çiftin nikahının en güçlü sinyali olarak gösteriliyor.Hasan Mingü ve Midek / Mingü iletişim bilgileri neler? Adres: Ayazpaşa, Ömer Avni Mah, Rıza Bey Sokak No.3 34437 Gümüşsuyu Taksim/ İstanbul


Telefon: +90 212 293 87 70 (5 Hat)


Faks: +90 212 293 87 75


E-Posta: emidek@midekmingu.com


Web Adresi: www.midekmingu.comÖnerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları