Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hatice Sultan Yalısı

Hatice Sultan için 1800’lü yılların sonunda inşa edildi. Yalı, Rum Okulu olarak kullanıldıktan sonra Yüzme İhtisas Kulübü’ne geçti ve son olarak da ihaleye çıkarıldı. İhaleyi de THY DO&CO ortaklığı kazandı.Hatice Sultan Yalısı


Hatice Sultan Yalısı ne zaman yapıldı?


Hatice Sultan Yalısı, Büyük Mecidiye Cami'ne bitişik, Beşiktaş'ın Ortaköy semtinde bulunan tarihi yalıdır. 1800'lerin sonunda II. Abdülhamit tarafından V. Murat'ın kızı Hatice Sultan için inşa edilmiştir. Prenses yalılarından biridir. 5. Murat’ın 31 yaşında gelin olan en büyük kızı Hatice Sultan’a düğün hediyesi olarak verilmiştir. Hanedanın yurtdışına sürülmesinden sonra bir süre yetimhane ve ilkokul olarak da kullanılan yalı 1972 yılından beri Yüzme İhtisas Kulübü’ne aittir.


Yalıda 1972 yılından itibaren su sporları yapılmaktaydı. İl Özel İdaresi tarafından 2009’da Fehime Sultan Yalısı ile birlikte kiraya verilmek üzere ihaleye çıkarıldı. İhaleyi THY DO&CO ortaklığı kazandı. THY ve DO&CO ortaklığıyla restore edildikten sonra Butik otel olarak kullanılacak.Hatice Sultan Yalısı


Hatice Sultan kimdir?


Hatice Sultan, 1870 de Sultan 5 Murat’ın 3. Kadın efendisi Şâyân Kadınefendi’den doğdu. İyi bir eğitim alan Hatice Sultan, edebiyat ve mûsikiye yatkındı. Oldukça iyi piyano çalıyor, besteler yapıyordu. Bütün kardeşlerinden daha güzel olmasının yanında sempatik ve sıcakkanlı fakat gururlu ve hırslı bir kişiliğe de sahipti aynı zamanda. Her şeyiyle tam bir padişah kızı ve asil bir prensesti Hatice Sultan.


Hatice Sultan Yalısı’nın fiziksel özellikleri nedir?


Taşıyıcı sistem: Ahşap

Örtü türü: Eğimli kırma

Örtü malzemesi: Kiremit

Cephe malzemesi: Ahşap

Teknik Donatı: Elektrik, su, kanalizasyon ve ısıtma

Sağlamlık durumu: İyi

Plan özellikleri: Ayrık nizam, bodrum + zemin kat + 1 normal kat + çatı katlı, karkas yapı

Mimari üslup: Neo-Klasik

Yaptıran: Saip Halim Paşa


Hatice Sultan Yalısı’nın cephe özellikleri nedir?


Kırma çatılı dar saçaklıdır. Yalının dört kapısı vardır. Bunlar; cadde, bahçe ve deniz tarafındadır. Dış cephede iyonik ve eklentik, ahşap, kabartma yarım sütunlar ve pencere alt ve üstlerinde pano ahşap bezeler vardır. 


Hatice Sultan Yalısı’nın tarihinde neler oldu?


Saip Halim Paşa’ya ait olan yalı, ölümünden sonra 2.Abdülhamid biraderzadesine tahsis edildi. 5.Murad’ın büyük kızı Hatice Sultan’ın düğünü bu yalıda yapıldı. Hanedan yurtdışına çıkarılınca, yalı Rum Okulu olarak kullanıldı. 

1958 yılında Hatice Sultan Yalısı’nın caddeye bakan tarafı genişletildi. Ön kısmı, koridoru ve yalının arka tarafındaki müştemilatı yıktırıldı.