Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Havaray

Havadan giden tramvaydır. İstanbul’da havaray için toplam 36,2 kilometrelik, Avrupa yakasında 3, Anadolu yakasında 3 güzergah belirlendi.Havaray
Havaray


 

Havaray nedir?


Havaray İstanbul’un trafiğini rahatlatmak için yapılan “havadan giden tramvay” projesidir. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Çin’de yaygın olarak kullanılan havaray sistemi günde 40-50 bin yolcu taşıyabiliyor. Saatte ortalama 10 bin yolcu taşıma kapasitesi olan sistemde duraklar arası yolculuk süresi 2 dakika sürüyor. Artık trafiğin tam bir işkence haline döndüğü İstanbul’da havaray ile trafik sorunun büyük ölçüde çözülmesi planlanıyor. Havaray kaç kilometre uzunluğunda olacak?


Emlakkulisi.com’da Şengül Kırmızıtaş’ın haberine göre; megakentin trafik sorunu havaray ile çözülecek. “Havadan giden tramvay” anlamına gelen havaray ile İstanbul’un trafik sorunun büyük ölçüde çözülmesi hedefleniyor. Raylı sistemi havaya taşıyarak alternatif bir yol ortaya çıkartan havaray projesi için İstanbul’da toplam 36,2 kilometrelik 6 ayrı hat belirlendi. Bunlardan 3’ü Anadolu Yakası’nda 3’ü ise Avrupa Yakası’nda bulunuyor. Havaray trafiği olumsuz etkiler mi?


Sütunlar üzerinde hareket edecek olan sistem mevcut trafiği ve yolları etkilemeyecek. Çok kısa mesafeli olarak düşünülen havaray, ilk etapta minibüslerin ulaşımı sağladığı bölgelerde yapılacak. Havaray ile minibüsler tarih mi olacak?


Toplu taşımada metro ve metrobüsle entegre olarak çalışacak havaray ile minibüslerin de kaldırılmasını gündeme getirecek. Havarayın minibüsçüler tarafından işletilmesi de alternatif olarak düşünülüyor. İlk havaray hangi ilçeye gelecek? 


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk havaray projesini Ataşehir’e planlıyor. 2019 sonrası yatırım planları arasında yer alan Ataşehir-Ümraniye havaray projesi 11,1 kilometre hat ile 2 semti birbirine bağlayacak. Ataşehir-Ümraniye havaray projesi tamamlandığında 11,1 kilometrelik mesafe 22 dakikada aşılacak. Beyoğlu-Şişli arasında havaray olacak mı? 


2019 sonrasında hizmete açılması planlanan Beyoğlu-Şişli havaray hattı 5,8 kilometre hat uzunluğuna sahip olacak. Proje tamamlandığında Beyoğlu ile Şişli arasında yolculuk süresi 11,5 dakikaya inecek. Kartal- D 100 havaray hattı kaç dakikada yolcu taşıyacak?


Kartal-D 100 havaray hattı da 2019 yatırım planları arasında yer alıyor. Kartal-D 100 havaray ile 3 kilometre uzunluğundaki hat toplam 6 dakikada geçilecek. Havaray, Maltepe Başıbüyük arasında ne zaman hizmete girecek?


Maltepe-Başıbüyük havaray hattı, 2019 sonrasında hizmete açılması planlanıyor. Maltepe-Başıbüyük havaray ile 3,6 kilometre uzunluğundaki hat toplam 7 dakikada geçilecek. 4.Levent-Gültepe-Çeliktepe-Levent havaray hattının kaç durağı olacak?


4.Levent-Gültepe-Çeliktepe- Levent havaray hattı 5,5 kilometre uzunluğunda olacak. Proje tamamlandığında 4 semt arasında yolculuk süresi sadece 11 dakika olacak. Havarayın 4 istasyonu olacak. O duraklar sırasıyla;


4.Levent

Gültepe

Çeliktepe

LeventHavaray, Atatürk Havalimanı’na gidecek mi? 


Sefaköy havaray hattı havalimanına yolcu taşıyacak. Sefaköy-Kuyumcukent-Havalimanı havaray ile 7,2 kilometre uzunluğundaki hat toplam 14,5 dakikada geçilebilecek. Havarayın toplam 3 istasyonu olacak. O istasyonlar sırasıyla;


Sefaköy

Kuyumcukent

Havalimanı


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı