Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hazine arazisi fırsatı bugün sona eriyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Hazine arazisi fırsatı bugün sona eriyor. Uygulama kapsamında bin 793 taşınmaz çiftçilere kiralandı...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarımsal üretim amacıyla kullanılan Hazine arazilerini ecrimisil bedelinin yarısına üreticiye doğrudan 10 yıla kadar kiralıyor. Ayrıca satın alma fırsatı da sunuluyor. Uygulama kapsamında başvurular bugün sona eriyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında yürütülen çalışmalar kapsamında 100 bin 4 çiftçi başvurdu. Buna göre, bin 793 taşınmaz çiftçilere kiralandı. 


Yaklaşık 218 bin çiftçinin faydalanması planlanan uygulama kapsamında, 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden, 10 yıla kadar kiralanması planlanıyor. 


Milli Emlak Müdürlükleri tarafından yapılan tespit sonucunda kiralama uygulaması için bu arazilerin 31 Aralık 2017’den önce 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor.  


Satış bedeli taşınmazın rayiç bedelinin tamamı olacak. Peşin veya taksitle ödenme yapılması durumunda bu bedelin yüzde 20’si yapılacak yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde ödenecek.  


Taksit dönemleri, hak sahiplerinin talebi dikkate alınarak belirlenecek ve taksitli satış sözleşmesi düzenlenecek.