Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hazineye ait tarımsal araziler doğrudan satılabilecek!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Torba Tasarı'nın kabul edilen maddelerine göre, Hazineye ait tarımsal araziler doğrudan satılabilecek..


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Torba Tasarı'nın 22 maddesi daha kabul edildi. Kabul edilen maddeler arasında Hazine'ye ait tarım arazilerini ilgilendiren esaslar da bulunuyor.

 

Tasarı'nın kabul edilen maddelerine göre, Hazineye ait belediye mücavir alan sınırları içinde tarımsal amaçlı kullanılan araziler kullanıcılarına "tarımsal amaçlı kullanmaları şartı" ile doğrudan satılabilecek. 


Arazi satışları, rayiç bedelin üzerinden gerçekleşecek. Satış bedeli taksitli olarak ödenebilecek. Taksitli ödemede, bu bedelin yüzde 30'u en geç üç ay içinde, kalanı ise en fazla 5 yılda 10 eşit taksitte kanuni faizi ile birlikte ödenecek.

 

Belediyeye bedelsiz devir


Belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan, Maliye Bakanlığınca tespit edilen ve üzerinde yapı bulunan Hazineye ait taşınmazlar öncelikle yapı sahiplerine satılacak ya da belediyeye bedelsiz olarak devredilmesi öngörülüyor. Bunun için yapının 19 Temmuz 2003'ten önce yapılmış olması şartı yasa ile 31 Aralık 2009 olarak yeniden düzenlendi.

 

Mükellefler adresini bildirmeyebilecek


Mükellefler artık ikametgah adresi değişikliklerini vergi dairelerine bildirmek zorunda olmayacak.