Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hazır beyan sistemi 2017!

Kira gelir vergisinde ödemelerden önce, gelirin vergi dairesine beyan edilmesi gerekiyor. Beyannameler hazır beyan sistemi ile de verilebiliyor. İşte hazır beyan sistemi 2017..


Kira gelir vergisinde ödemelerden önce, gelirin vergi dairesine beyan edilmesi gerekiyor. Beyannameler hazır beyan sistemi ile de verilebiliyor.


Hazır Beyan Sistemini kullanma zorunluluğu bulunmamakla birlikte, sistem hızlı, güvenilir, kolay ve masrafsız bir şekilde beyanname gönderme imkanı sunuyor. Peki, hazır beyan sistemi nedir?


Hazır beyan sistemi 2017

Hazır Beyan Sistemi; gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan ya da bunların bir kaçından oluşan mükelleflere ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde bulunan ve üçüncü taraf kurumlardan elde edilen bilgiler kullanılmak suretiyle Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanarak internet ortamında mükelleflerin onayına sunulduğu bir sistemdir.

 

Bu sistemden; sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve irat gelirlerini ayrı veya birlikte elde eden mükellefler yararlanabilecektir. Sisteme ve detaylı bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr internet adresinden ulaşılabilir. 


Kira geliri elde eden mükellefler, sisteme kimlik bilgilerini girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak ya da herhangi bir vergi dairesinden ücretsiz olarak alınabilen İnternet Vergi Dairesi şifresi ile giriş yapabilirler.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com