Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haziran'da kiraya yüzde kaç zam yapılacak?

Ev veya işyerini kiraya veren mülk sahipleri, sözleşme süresinin 1 seneliğine daha uzaması halinde mevcut kira bedeline zam yapabiliyor. Peki, bu Haziran'da kiraya yüzde kaç zam yapılacak?


Ev veya işyerini kiraya veren mülk sahipleri, sözleşme süresinin 1 seneliğine daha uzaması halinde mevcut kira bedeline zam yapabiliyor.


Kiraya zam yapmak mülk sahiplerinin yasal hakkı oluyor. Ancak mülk sahibi istediği oranlarda zam yapamıyor. Burada kiracının hakları da kanunen korunmuş oluyor.


Borçlar Kanunu'nun 344. maddesi gereğince gayrimenkullerden meskenler için dönemin ÜFE oranlarından yüksek zam yapılamıyor. ÜFE oranlarından da on iki aylık ortalamalar baz alınıyor.


Ancak işyerleri için kanunda yapılan bir değişiklik söz konusu. İşyeri sahipleri 2020 yılına kadar istediği oranda kiracısına zam yapabilecek. Ancak bunun için de önceliği kira sözleşmesi olup, mülk sahibinin önce sözleşmede yazan orana sadık kalması gerekecek. Eğer sözleşmede herhangi bir oran yoksa istenilen oranda zam yapılabilecek.


Gelelim kira hesaplamalarında kullanılan oranlara ve bu oranlarla nasıl hesaplama yapıldığına..


Yukarıda da belirttiğimiz gibi meskende ÜFE, işyerinde ÜFE ya da TÜFE veya sözleşmede belirtilen herhangi bir oranla zam yapılabiliyor.


Bu enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Haziran ayında kullanılacak veriler 3 Haziran'da açıklandı. Peki, bu Haziran'da kiraya yüzde kaç zam yapılacak?


Haziran ayı ÜFE oranları:

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,48 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,77 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,19 artış gösterdi.


Kira yüzdesi: yüzde 5,19


Haziran ayı TÜFE oranları:

TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,15, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,58 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,71 artış gerçekleşti.


Kira yüzdesi: yüzde 7,71

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com