Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hilal - Konak - İzmir

Eski adı Stavros olan mahalledir. İzmir’in Konak ilçesine bağlıdır. İzmir’de başlayan kentsel dönüşüm projesi Hilal Mahallesini de kapsamaktadır.


Hilal-Konak-İzmir


Hilal Mahallesi adını nereden almaktadır?


Hilal; İzmir’in Konak ilçesine bağlıdır. Yenişehir semtinde yer alan bir mahalledir. Eski ismi Stavros olduğu bilinir. Sebebi ise Basmahane'den gelen demiryolu hattı ile Alsancak'dan gelip Aydın'a giden demiryolu hattının burada artı işareti gibi kesişmesi ile birlikte bir haçı andırmasından gelmektedir.


Müslüman topraklarında Hristiyanlığı simgeleyen bir ismin uygun olmayacağı gerekçesiyle, Hıristiyanlık simgesi olan adı İslam simgesinin adıyla değiştirilmiştir.


Hilal Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında ne kadarlık bir alan yenilenecek?


İzmir’in Konak ilçesine bağlı olan Hilal Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında toplam 35 hektarlık bir alanın yenileneceği bildirildi. Bu bölge dışında proje dahil edilen mahallelerde şöyle: Ballıkuyu, Uzundere, Buca-Çaldıran ve Çiğli-Güzeltepe mahalleleri.


Hilal Mahallesine nasıl ulaşılabilir?


Hilal Mahallesine deniz yolu ile ulaşma imkanı vardır. Ayrıca belediye otobüsleri de gitmektedir. Bunun dışında İzmir metrosu Hilal durağında inerek mahalleye ulaşmak mümkündür.


Hilal Mahallesi muhtarlık iletişim bilgileri nedir?


Adres: İşçiler Caddesi No:25 Hilal Mahallesi Konak - İzmir

Telefon: 0 232 469 19 00