Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hisseli tapunun habersiz satışı iptal edilir mi?

Hisseli taşınmazlarda kimi hissedar hisseli taşınmazı satmak isterken, kimi hissedarlar ise satışa engel olabiliyor. Peki, hisseli tapu habersiz satılır mı? Hisseli tapunun habersiz satışı iptal edilir mi?


Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların kayıtları tapu müdürlüğünde tutuluyor. Bu gayrimenkullerin sahibi bir kişi olabildiği gibi birden fazla kişi de olabiliyor. 


Birden fazla sahibi olan taşınmaz hisseli olup, sahip olunan tapu da hisseli tapu oluyor. Hisseli gayrimenkul sahipleri bu taşınmazın akıbeti konusunda zaman zaman anlaşmazlıklar yaşayabiliyor. 


Kimi hissedar bu taşınmazı satmak isterken, kimi hissedarlar ise satışa engel olabiliyor. Peki, hisseli tapu nasıl satılır? Hisseli tapu habersiz satılırsa ne olur? Hisseli tapunun habersiz satışı iptal edilir mi?


Hisseli taşınmaz mallarda hissedarlardan biri hissesini tapuda belirtilen ortağına satmak isterse kendi hissesini ortağına satacağına dair tapudan bir ihtarname çekmesi gerekiyor. 


Diğer ortak satın almak istemezse bunu yazılı olarak ortağına bildirmesi gerekiyor. Sonrasında hissesini satmak isteyen ortak istediği kişiye hissesini satabiliyor. 


Ancak bu işlemler yapılmadan ortaklardan biri kendi hissesini satarsa diğer ortağın satış iptal davası açma hakkı doğuyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com