Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

HIZRAY için bu yıl ihaleye çıkılıyor!

Beylikdüzü-Sabiha Gökçen Havalimanı arasında hayata geçirilmesi planlanan yeni metro hattı için bu yıl ihaleye çıkılacak. HIZRAY ismi verilen hatla 72 kilometre uzunluğundaki mesafe bir saatte kat edilecek.


Mega kent İstanbul'a iki yeni metro hattı daha planlanıyor. Yeni hat; İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna, Beylikdüzü'nden Pendik'e kadar 72 kilometre boyunca uzanacak.

Sputniknews'te yer alan habere göre, bu sene ihalesi yapılması planlanan HIZRAY adı verilen yeni metro hattı ile iki mesafe arası yaklaşık olarak 1 saate düşecek. Hattaki hız ise saatte 70-80 kilometreye ulaşacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) "Raylı Sistemlerde Büyük Hamle" toplantısı gerçekleştirdi. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda açıklamalar yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'un toplu taşıma sisteminin ana omurgası, raylı sistemler olmak zorundadır" diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının tamamlayacağı 91,5 kilometrelik hatlarla birlikte, İstanbul'un raylı sistem ağı, 424,85 kilometreye ulaşmış olacak. 2024 -2029 arasında projelerini hazırladığımız yeni hatlarla birlikte, toplam ağımız 622,15 kilometreye çıkacak" dedi.

İmamoğlu Beylikdüzü – Esenyurt – Sefaköy – İncirli Metro Hattı için de bu yıl ihaleye çıkılacağını dile getirdi.

Ayrıca Rumeli Hisarı- Aşiyan füniküler hattı bu sene içerisinde açılacak. İTÜ - İstinye, Altunizade - Beylerbeyi arasına 2 yeni füniküler hattı yapılacak.