Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hobyar mahallesi

İstanbul'un Fatih İlçesi'nde, Eminönü bölgesinde adını Hobyar Mescidi'nden alan mahalledir.


Büyük Postane, İstanbul Ticaret Odası merkez binası ve İstanbul Lisesi bu mahallededir. İdari olarak adı Hobyar olsa da büyük kısmı halk arasında daha çok Sirkeci adıyla bilinir.

Hobyar mahallesiHOBYAR MAHALLESİNİN GÖZDESİ, POSTANE BİNASI:


Ünlü öncü mimarlarımızdan Vedat Tek (Detaylar için tıklayın) 1905'te Posta Telgraf Nezareti mimarlığı (PTT'den sorumlu bakanlık mimarı) görevine getirildi. Sirkeci Hobyar mahallesinde bugün hayranlıkla baktığımız Postane-i Amire'nin yapım işi kendisine verildi. Bu görev kendisine "Legion d'Honneur"; "Mecidi" ve "Osmani" nişanları ve "Sanayi madalyası" kazandırdı. Postane binasına bağlı olarak Hobyar Mescidi’ni de Vedat Tek inşa etti.HOBYAR CAMİİ:


Yeni Postahane'nin arkasında, Aşır efendi caddesinde bulunan mescit, ilk olarak Hoca Hobyar tarafından. 1473 yılında yapılmıştır. Fakat zamanla harap olmuş ve Yeni Postane yapıldığı zaman mimar Vedat Bey tarafından köşeyeri kesik bir kare planında yeniden inşa edilmiştir. 1907'de yapılan bu cami, Vedat Tek'in kariyerindeki tek camidir. 


MİMARİ YAPISI :


Tek kubbeli olan cami çinilerle bezenmiştir. Eski yapısı ile bir ilgisi yoktur. 150 m2’ lik iç alana sahip olan caminin tek şerefeli bir minaresi vardır.


Vakıf Tahrir defterinde Hoca Hobyar’ın 1477 yılında tasdik edilen vakfiyesinde, toplam 2300 akçelik gelirinin bu mescitle Cerrahpaşa’daki ikinci mescidine bıraktığı görülmektedir. İmamlara ikişer akçe gündelik, Müezzinlere 40 akçe aylık tahsis etmiştir.


Kapı üzerinde caminin yapılış tarihini gösteren bir kitabesi vardır.


 Hobyar mahallesi


 Hobyar mahallesi