Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Home ofis

Home-ofisler, günümüz konut sektöründe en çok tercih edilen daire seçenekleri arasında yer alıyor.Home ofis nedir?


Home ofis; hem ev hem ofis ortamı dizayn şeklidir. Home ofis bir çalışma şekli olup, freelance yani serbest çalışanların kullandığı yöntemdir. Evde işlerini yaparlar. Evin bir bölümünü ofis olarak dizayn ederek kullanırlar. 


Home –ofis çalışmak maliyetli midir?


Home-ofis çalışacak insanların sektörlerine göre maliyeti değişebilir. Telefon, elektrik, su, ısınma gibi giderleri aratacaktır. Ayrıca eve alınması gereken ofis malzemeleri de bir gider oluşturacaktır. Tüm gün evde olup, tüketilmesi gereken gıdalarda ev bütçesinde ciddi bir gidere sebep olacaktır. Ayrıca bazı dönemlerde iş ortakları, müşteriler ile yapılan toplantılar gerekebilir. Bu gibi durumlarda ikramlarda gider olarak kayıt altına alınacaktır.


Home-ofis çalışma tarzında nasıl bir donanım gerekli olur?


Home-ofis çalışmak isteyen kişilerin sektörlerine göre değişebilen ihtiyaçları olduğu gibi değişmez, ana ihtiyaçlar, donanımlar şöyledir: Bilgisayar, telefon, internet bağlantısı, yazıcı, tarayıcı, fotokopi ve faks makinası ve gerekiyor ise çift monitör.


Home-ofis çalışma hayatında uyulması gereken kurallar nedir?


- Ofiste çalışıyormuş gibi disiplinli bir şekilde çalışmak.

- Aynı ortamda saatlerce bulunmak insan sağlığı açısından zararlı olduğu için yine erken kalkıp, spor gibi aktivitelerde bulunmak faydalı olabilir.

- Yeme alışkanlıklarını kontrol altında tutmak.

- Günü iş ve ev olarak saatlere bölmek. Çalışmak için yine belli bir mesai saati bölmek, iş hayatında başarıyı getirecektir.

- Home-ofis çalışırken de tatil yapmak gerekir. Haftasonu ya da dönemsel tatillerin yapılması başarının sırrı olabilir.


Home-ofiste çalışan insanlar neler anlattı?


Turgut Yüksel (45) 5 yıldır home ofis çalışıyor. Tasarımcı, Yazar ve çizer.

Turgut Yüksel,  saat 10 gibi çalışmaya başlıyor ve işlerini öğleden sonra 3 gibi bitirmiş oluyor. Çay ve kahve molalarını düzenli bir şekilde veriyor. Turgut Yüksel home ofis çalışmanın avantajlarını şu şekilde anlatıyor: Bir insan için 4 saat çalışma yeterli oluyor. İstediğim saatte yemek yiyebiliyor, trafikte vakit kaybetmiyor ve görmek istemediğim insanları görmemiş oluyorum.


Okan Karadayılar (28) 7 yıldır home ofis çalışıyor. Grafik tasarımcı.

Mesai saati olmadığını belirten Okan Karadayılar, uzun süre konsantrasyon gerektiren işleri öğleden sonra yaptığını belirtiyor. Okan Karadayılar home ofis çalışmak isteyenler için şu önerilerde bulunuyor: Pijama ile çalışmayın, özel bir çalışma alanı oluşturun, rutin alışkanlıklar edinin, tüm araç gereçler yanınızda bulunsun, toplantı yeri olarak cafeleri tercih edin, gününüzü planlayın, dışarı çıkın, öğle yemeğinizi masanızda yiyin.


Didem Özkayrım (40) 6 aydır home ofis çalışıyor. Çalışma koçu.

Günlük çalışma rutinini bozmadığını belirten Didem Özkayrım, ofise gider gibi sabah 5 buçukta kalktığını ve sabah sporu yaptığını belirtiyor. Çalışmaya 8 buçukta başlayıp mesai bitimini belirleyemiyor. 7 gün 24 saat işle ilgilendiğini, işini bölebilen çok fazla etken olduğunu dile getiren Didem Özkayrım, sabah saatlerinin kendisi için daha verimli geçtiğini söylüyor.


Home-ofis konut projelerinin yeri nedir?


Gayrimenkul sektöründe  2011 yılından itibaren home-ofis projeleri hız kazandı. Markalı konut projelerinde yer alan home-ofislere talep de oldukça fazla. 


Home-ofis projelerini iş verenler, sosyologlar, kişisel gelişim uzmanları, tasarım işi ile ilgilenen kişiler tercih ediyor. 


Hangi konut projelerinde home-ofis daireler var?


Gelişen konut sektörü, müşteri taleplerine hızla cevap vermeye başladı. Konut alıcılarının ihtiyaçlarına göre tasarlanan projelerde home-ofis dairelere yer veren bazı konut projeleri şöyle:


- Nurol Tower

- Mai Residence

- Work Square

- Akbatı Evleri

- Bakırköy Referans

- Vetro City

- Kartal Monumento

- Arluxia

- Yasa Kule

- Dumankaya Flex

- Parima Residence

- Dumankaya Cadde


Nurol Tower projesinin home-ofis özellikleri nedir?


Mecidiyeköy’de yapımına başlanan Nurol Tower,  6 bin 842 metrekare alan üzerine konumlandırılıyor. Proje, 30 katlı tek blok halinde yükseliyor. Projede yer alan home-ofislerin metrekare fiyatı 2013 Mart ayı itibariyle 5 bin dolar ile 7 bin dolar arasında değişiyor. Projede 242 adet home-ofis bulunuyor.


Home ofis

Nurol Tower


444 64 96

www.nuroltower.com.tr


Mai Residence projesinde home-ofis özellikleri nedir?


Mai Residence, Fer Yapı tarafından Kartal’da konumlandırılıyor. Proje , 2 bloktan oluşuyor. Bu bloklar 36 ve 14 kat olarak tasarlandı. 


Mai Residence projesinin 2013’ün Şubat ayı fiyat listesine göre home ofisler 156 bin TL'den başlayan fiyatlarla satılıyor. 


Home ofis
Mai Residence


444 93 37

www.mairesidence.com


Work Square projesinde home-ofis özellikleri nedir?


Pendik’te yer alan Work Square projesinde konutlar 2015 yılında teslim edilecek. Projede 1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri mevcut. 171 bin TL’den başlayan home-ofisler dışında 27 adet ticari ünite yer alıyor. Ayrıca projede kapalı yüzme havuzu, spa, cafe restoran, özel hobi odaları ve çocuk oyun alanları bulunuyor.

2013 Şubat alı Work Square Kurtköy fiyat listesi kapsamında stüdyoların fiyatları 171 bin 206 TL ile 176 bin 930 TL arasında, 1+1'lerin fiyatları 229 bin 620 TL ile 268 bin 446 TL arasında, 2+1'lerin fiyatları 335 bin 671 TL ile 403 bin 267 TL arasında, 3+1'lerin fiyatları 646 bin 305 TL ile 682 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. 

Home ofis
Work Square


0216 702 11 11

www.work-square.comDumankaya Cadde projesinde home-ofis özellikleri nedir?


Proje, A,B, C ve D bloklarından oluşuyor. Home-ofisler D bloğunda yer alırken, projenin toplamında 303 rezidans daire ve 49 ticari ünite yer alıyor. 2012 Aralık ayı itibariyle Dumankaya Cadde’de 2+1 home-ofis daire fiyatları 293 bin TL’den başlıyor, 356 bin TL’ye kadar değişiyor. Tüm konutların teslimi 2013 Mayıs ayında gerçekleşecek.


Home ofis
Dumankaya Cadde


444 7 222

www.dumankayacadde.com


Vetro City projesinde home-ofis özellikleri nedir?


Kullar İnşaat tarafından tasarlanan Vetro City projesinde yer alan tüm daireler home-ofis.  Proje 12 katlı ve 50 bin metrekare inşaat alanına sahip. Projede 256 bağımsız bölüm yer alıyor. Home-ofis daireler 114 bin TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuldu.  Proje kapsamında toplantı salonu, cafe-restoran, açık ve kapalı havuz, güvenlik ve asansör gibi imkanlar mevcut. Beylikdüzü Vetro City projesinde Mart 2013 itibariyle; 1+0 home ofisler 118 bin TL ile 151 bin TL, 1+1 home ofisler 164 bin TL ile 331 bin TL, 2+1 home ofisler ise 284 bin TL ile 451 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.


Home ofis
Vetro City


0212 853 68 52

www.kullarinsaat.com.tr