Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hristo Kalfa

1930’lu yılarda Adalar’da en iyi yapıları inşa eden Rum kökenli kalfadır. Hristo Dimopulos, Koço Kalfa’nın da ustasıdır.
Hristo Kalfa kimdir? Asıl adı, Hristo Dimopulos’tur. 1930’lu yıllarda Büyükada ve diğer adaların önemli binaların yapımını gerçekleştirmiştir.  Hristo Kalfa tarafından yapılan yapılar hangileridir?Birçok köşk ve bina yapan Hristo Kalfanın bazı yapmış olduğu bina ve köşkler şunlardır:


- Büyükada’da Bukardos Evleri,


- Cevahirci Evi,


- Dikmen Evi,


- Ferdinand Paşa Köşkü,


- Kazım Paşa Köşkü,


- Mahmud Ekrem Bey Yalısı,


- Taşçıoğlu Evleri.Hristo Kalfa
Sarıyer'deki Recaizade Mahmud Ekrem Bey Yalısı


Hristo Kalfa ile ilgili Aykut Mutlu ne dedi?TK Yayınevi’nden çıkan Nevzat Basım tarafından hazırlanan Aykut Mutlu’nun anlatıldığı kitapta, Aykut Mutlu; Hristo Kalfa ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:


“Benim çocukluğum ve gençliğimde mimarların yaptığı binalardan çok, kalfa yapılar var. Mesela, Hristo Kalfa diye bir Rum kalfa var; en kaliteli inşaatı o yapıyor o zamanlar İstanbul’da. Adalar’da özellikle Hristo Kalfa bir tane; O’nun yaptığı inşaatın kalitesi hakikaten bir başka. Yapı bilgisi olarak… Hristo Kalfa, Koço Kalfayı yetiştirmiş mesela. Koço Kalfa Büyükada’nın sembolüydü.”Hristo Kalfa
TK Yayınevi'nden çıkan "Markalı Konutun Başöğretmeni: Aykut Mutlu" kitabı


Koço Kalfa, ustası Hristo Kalfa için neler söyledi? Hristo Kalfa
Hristo Kalfa'nın öğrencisi Koço Kalfa


2008 yılında Koço Kalfa ile yapılan bir röportaj ilgili bölüm şöyle;"Koço Kalfa, en güzel eski binaları ve eski ustaları anlatmayı severdi. En iyi bildiği şey binalardı. Onların öyküleriydi. Doğma büyüme Adalı ressam Tiraje Dikmen ve geçen yıllarda yitirdiğimiz yazar Samih Rıfat 'ın da katıldığı bir sohbette Adalı ustaları şöyle anlatmıştı: "Caivano yaptı. Bütün o kalfalar yapıyorlardı binaları. Proje çiziyorlardı. Abdurrahman Hancı, Edmond Safrati vardı. Ventura vardı. Edmond Safrati ile Büyükada'daki havrayı beraber yaptık. Eski havranın fotoğraflarına bakıp, aynı bina, söktük, parçalarını aynı yere koyduk. Mimar Abdurrahman Hancı çok disiplinliydi. Hristo Kalfa'yla kimse konuşamazdı, çok sertti. Deli Sedat( Hakkı Eldem ) sertti. Asım (Mutlu) Bey sertti.


Babam da kalfa olan dedemin çırağıydı. Babam oradan çıktı kalfa. Hristo Kalfa, Cafer Bey'in evini yapan. Ben onun yanında idim. Babam kalfa. Bizim Hristo Kalfa. Çok evler yaptı hangisini anlatayım. Bir tane Yakoz Kalfa vardı. Boyacılar vardı. Kimse yapamaz onların yaptıklarını. Bir tane İtalyan boyacı vardı. Geldi baktı. Dedi ki, Andon mu bu evi sıvadı? Böyle durdu kaldı."
Hristo Kalfa

Hristo Kalfa'nın adının yazılı olduğu notlar...Demirci Niko Pacalamoz, marangoz Selim Bölükbaşı, Hristo kalfa. 

Tek Aile Arşivi (Suha Özkan-Pelin Derviş Koleksiyonu)

Kaynak: www.mimarlıkmuzesi.org