Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi, Viyana’da inşa edilmiştir. Ressam Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanmıştır. Viyana’nın en ünlü yapısıdır.Hundertwasser Evi


Hundertwasser Evi nerede?


Viyana’da yer alan bu ev, Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan bir apartmandır. Landstrasse’deki Hundertwasserhaus (Yüzsular Evi,) Kegelgasse 34-38 numaradadır. 


Hundertwasser Evi özellikleri nedir?


-Bu evde düz öğe kullanılmamıştır.

-Zemin engebelidir.

-250 adet ağaç ile terasları yeşillendirilmiştir.

-Binada toplam 52 adet daire ve 4 adet dükkân vardır.

-Teras büyük bir bahçeyi andırmaktadır.Hundertwasser Evi


Friedensreich Hundertwasser, ev hakkında ne söylemiştir?


Friedensreich Hundertwasser, Viyana’da yer alan bu ev hakkında şu yorumda bulunmuştur: “Ressam özgür olmak istediği evler ve mimariler hayal eder ve bunları da gerçekleştirir."


Hundertwasser Evi’ne nasıl gidilir?


U2 Schottentor durağında inip Sigmund Freud parkını ve hemen yanı başındaki Votiv Kilisesi'ni görebilirsiniz. Ya da Parlamento binasının oralardaysanız 5 dk lik bir yürüme mesafesinde. Parlamento binasına sırtınızı veriğinizde solda kalan tarafa direk olarak 5 dk yürürseniz ulaşırsınız.


U2 Schottentor durağında inip önerilenleri yaptıktan sonra hemen oradaki tramvay durağından her 6 dakikada bir gelen 1 numaralı tramvaya binip Hetzgasse'de ineceksiniz. Sonrasında ya tabelaları takip edebilirsiniz ya da birilerine sorabilirsiniz.