Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hüseyin Arslan

The İstanbul Veliefendi projesini hayata geçiren Hüseyin Arslan, ODTÜ mezunudur.Hüseyin Arslan


Hüseyin Arslan kimdir?


YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, kendisini şu şekilde anlatıyor:

Ailemiz 1954’te Ankara’ya göç etmiş. Ben de Ankara’da doğdum. ODTÜ İnşaat’ı bitirdim, babam rahmetli oldu. 1993’te işlerin başına geçtim.


Hüseyin Arslan ilk olarak sektörde neler yaptı?


Hüseyin Arslan, "Babamın adını, Yaşar Dede Arslan’ı YDA olarak şirketimize isim yaptık. Şirketimizin ’take off’u (kalkışı) bu adımdan sonra başladı. 5 kardeşiz, 3 kız 2 erkek. Erkek kardeşler olarak şirketimizi yönetiyoruz. Akademik kariyer yapmayı planlarken, babam rahmetli olunca şirketin başına geçtim. Elimizde bir kaç devlet işi, biraz da yap sat konut vardı. Önce onları tamamladık." dedi.


Ben rastlantılara inanmam o yüzden baştan itibaren planlı hareket ettim. 1994’teki ekonomik krizden sonra tamamen inşaata odaklandık. Planımız; YDA’yı inşaat işinde Türkiye’nin bilinen belli başlı firmalarından biri yapmaktı. Diğer sektörlere geçişimiz de planlı oldu. Medikal-sağlık sektöründe distribütörlükler aldık, enerji ve turizmde (Sunport Beach Club) adımlar attık. Sonra madencilikte yatırım yaptık. Şu anda da ana işimiz inşaat. Dalaman Hava Limanı’nı yap-işlet-devret ile aldık. Bu konuda hem içerde hem de bölge ülkelerinde yeni ihalelere gireceğiz.Hüseyin Arslan


Hüseyin Arslan, The İstanbul Veliefendi projeleri ile ilgili neler söyledi?


Hüseyin Arslan, The İstanbul Veliefendi projeleri ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

Proje 14 katlı 15 konut bloğu ve 35 katlı adet rezidans bloğundan meydana geliyor. The İstanbul Veliefendi toplam 68.333 metrekare arsa üzerinde 486 konuttan oluşuyor. Projemizde satışa sunduğumuz 2+1, 3+1 ve 4+1 tipinde konutlar yer alıyor. Bu konutların dağılımına bakarsak; 60 tane 2+1, 96 tane 3+1 ve 104 tane 4+1 konut bulunduğunu söyleyebiliriz.


Projenin arsası bildiğiniz gibi Koç Grubuna ait. Projenin %40'ı arsa sahibi Koç Grubu'nun, %60'ı ise biz ve ortağımız Kuruluş İnşaat'a aittir. Toplam inşaat alanı 210.000 metrekare olan projemizde 12.500 metrekarelik 42 adet ticari ünite de bulunuyor.


Proje gerek konsepti gerekse mimarı özelliğiyle A Plus gelir seviyesine hitap ediyor. Çevrede adliye, hastane Atatürk Havaalanı gibi büyük kuruluşların ve ticari merkezlerin olması profilin kalitesini ve eğitim seviyesini arttıran önemli unsurlardan biri. Bakırköy, Ataköy, Florya, Yeşilköy ve Yeşilyurt semtlere olan yakınlığı sebebiyle de A Plus alıcı profili bekliyoruz.


Ulaşım açısından da avantajlı bir konumda yer alan projemiz deniz otobüsü, metrobüs, otobüs, tramvay ve metro gibi toplu taşıma araçlarına birkaç dakikalık mesafede yer alıyor. E5 Otoyolu ve sahil yoluna olan yakınlığı da The İstanbul Veliefendi'yi ayrıcalıklı kılan bir diğer özelliği. The İstanbul Veliefendi; Atatürk Havalimanı'na 8 km, Merter'e 2 km, Bakırköy'e 1 km, Topkapı'ya 4 km ve sahil yoluna 1 km uzaklıkta bulunuyor.


YDA Grup nasıl bir firmadır?


YDA Grup; 1975 yılında grubun ilk firması olan AKSA İnşaat ile faaliyetlerine başladı. YDA Grup faaliyet alanları şöyledir: Anahtar Teslimi Projeler, Yap – İşlet – Devret (B.O.T) ve Kamu Özel Ortaklığı (PPP) modelleri ile Havalimanları ve Sağlık Kampüsleri Yatırım Projeleri, Yüksek Teknolojik Binalar, Endüstriyel Tesisler, Çimento Fabrikaları, Altyapı Projeleri, Yollar, Köprüler, Kavşaklar, Yüksek Katlı Binalar, Toplu Konut Projeleri, İş Merkezi, Hastane, Okul Kompleksleri, Apartmanlar, Lüks Konutlar, Villalar, Gayrimenkul - Konut Geliştirme Projeleri.


YDA Grup’un sahip olduğu belgeler de şunlardır: ISO 9001:2000 Kalite Yönetimi Standardı, ISO 14001:2004 Çevre Standardı ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve Kalite Yönetim Sistemleri Standardı.


Firma 2000’li yıllarda uluslararası çalışmalara başlamış olup, Kazakistan, Ukrayna, Abu Dhabi, Rusya, Suudi Arabistan ve Moldova’da birçok proje hayata geçirdi.


YDA Grup hangi projeleri hayata geçirdi?


Havalimanı Projeleri

Hatay Uluslararası Havalimanı Projesi, Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası İnşaatı, Korkıt Ata Havalimanı Proje Keşif İşi, Aktau Uluslararası Havalimanı, Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali HVAC ve Elektromekanik Sistemleri, Malatya Erhaç İç Hatlar Terminali HVAC ve Elektromekanik Sistemleri, Boryspil Uluslararası Havalimanı Projesi.


Sanayi Yapılar

Nobel İlaç ve Ecza Fabrikası İnşaatı – Almaata, Soma Kömür Yıkama Tesisi İnşaatı, Zonguldak Un Fabrikası İnşaatı, Ergani Çimento Fabrikası İnşaatı, Siirt Kurtalan Çimento Fabrikası İnşaatı, Adıyaman Çimento, Klinker Öğütücü ve Bunker İnşaatı, Hatay Tütün Deposu İnşaatı, İskenderun Ek Çimento, Öğütücü ve Bunker İnşaatı, Denizli Çimento Fabrikası, S.S. Arı Küçük Sanayi Sitesi İnşaat Kooperatifi 1. Kısım İnşaatı, Elbistan Sanayi Sitesi 318 İşyeri ve Sosyal Tesis İnşaatı.


Binalar

Almaly Country Club, Arman Ville – 2, İstanbul Kayabaşı Toplu Konut İnşaatı ve Altyapı İşleri, Konut - Samal / Almaata, Osmaniye Klinik Otel ve 10 Adet Villa İnşaatı, 1. Ordu Komutanlığı Karargahı Fenerbahce General Lojmanları, Alkent İstanbul 2000 Faz II 96 Adet Villa ve İstinat Yapımı İnşaatı, 440 Adet Villa İnşaatı ve Altyapı İşleri (Kısım 1-2-3), Maxima Rezidansları, Bursa Kestel 1. Bölge 716 Konut, Nevbahar Konutları – 1, Bursa Yenişehir Konut Projesi, Arman Ville – 1, Amasya Merzifon 512 Konut, Adıyaman Merkez Anadolu Öğretmen Lisesi, Trabzon Beşikdüzü Anadolu Öğretmen Lisesi, İstanbul Ümraniye Sanayi Meslek Lisesi İnşaatı, Osmaniye Kadirli Çok Amaçlı Lise İnşaatı, Antalya Manavgat Ticaret Meslek Lisesi İnşaatı, K.Maraş Afşin Çok Amaçlı Lise İnşaatı, K.Maraş Merkez Anadolu Öğretmen Lisesi İnşaatı, Bingöl Şehir Merkezi Okul Kompleksi ve Öğrenci Yurdu İnşaatı, Bingöl İlkokul Kompleksi, Malatya Merkez Endüstriyel Okul kompleksi, Endüstriyel Okul Kompleksi, Endüstriyel Okul Kompleksi, Düzce Merkez 2 Adet 960 Öğrenci kapasiteli Okul İnşaatı, Malatya Merkez & Darende İlk Öğretim Okul Kompleksleri İnşaatı, Ankara 3 Adet Lise İnşaatı, Ankara 2 Adet Lise İnşaatı, Ankara 2 Adet Lise İnşaatı, Mersin 2 Adet Lise İnşaatı, Anafartalar İlk Öğretim Okulu İnşaat İşleri, Ankara 4 Yeni Okul İnşaatı ve 3 Okul Onarımı, Trabzon Araklı Bereketli Okul Kompleksi ve Öğrenci Yurdu (YIBO) İnşaatı, Kars Susuz İncesu Beldesi 75. Yıl İMKB YİBO 720 Kişi Kapasiteli İnşaat, Isparta Eğirdir Turizm ve Otelcilik Meslek Okulları Kompleksi İnşaatı, Bingöl Solhan, Çavuşlar İlköğretim Okulu İnşaatı, Adıyaman / Besni, Adıyaman / Çelikhan, Malatya / Battalgazi İlköğretim Okulları İnşaatı, Diyarbakır CFCU İstinaf Mahkemesi, Sincan Vergi Dairesi İnşaatı, Malatya GBH Binası İnşaatı, 4 Bölgede Sağlık Eğitim Merkezi Kompleksi İnşaatı – 2006, Almaty Finans Merkezi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi (GATA) Bina Kısmı İnşaatı, Giresun Bulancak Spor Merkezi, Oymapinar HEPP İşletme Binası ve Akşehir II TM Hattı Takım Binası, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi.


Altyapı Projeleri

Sincan (Fatih) Köprülü Kavşağı, E-90 Karayolu Tugay Köprülü Kavşak İnşaatı, 100. Yıl Bulvarı ve Ağabali Caddesi Köprülü Kavşak İnşaatı, İnönü Bulvarı Altgeçit Köprüsü İnşaatı Temel Kazık ve Kazık Bağlama İşleri, Doğumevi Köprülü Kavşak İnşaatı, Barış Bulvarı, 100. yıl Bulvarı ve 19 Mayis Bulvarı Altgeçitli Kavşak Düzenleme İnşaatı, Çankaya Dikmen İlkbahar Caddesi Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Boru Hattı İnşaatı, ikmen - Durağan Yolu Toprak Tesviye ve Sanat Yapıları İşi, Bayburt Sulama Kanalları İnşaatı, Ulus Heykel ve Saman Pazarı arası Andezit Kaplama, Tretuar ve Çevre Düzenleme İşi, Sincan Mareşal Çakmak Bölgesi Kanalizasyon Sistemi İnşaatı, Bostanbaşı Malatya Kanalizasyon İnşaatı.


Diğer Yapılar

Forum Kayseri Alışveriş Merkezi, TAEK Proton Hızlandırıcı Tesisi, Karamürsel Deniz Eğitim Komutanlığı Isıtma Sistemleri Revizyonu 2. Kısım İnşaatı, B.Evler ve Küçükesat Pazar Yenileme İşleri, Göltaş Önısıtma Kulesi İnşaatı, Karsiyaka Mezarlığı 10.000 Lahit İnşaatı, Samsun Vergi Dairesi Yenileme ve Dekorasyon İşleri, Genelkurmay Başkanlığı Binası VIP katının ve Asansörlerin Yenilenmesi İnşaatı.


Hüseyin Arslan'ın iletişim bilgileri nedir?


Adres: Vedat Dalokay Caddesi No:112 G.O.P. Çankaya / ANKARA

Telefon: +90 312 459 44 00 Faks: +90 312 436 82 79

E - Posta: info@yda.com.tr   Web: www.yda.com.trÖnerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, 3. Havalimanı