Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hüseyin Egeli kimdir?

İzmir Serbest Mimarlar Derneği'nin kurucu üyesi de olan Hüseyin Egeli, halen İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi Hüseyin Egeli kimdir?


Hüseyin Egeli, 1958'de İzmir'de doğdu. 1982'de İstanbul DGSA'dan "Yüksek Mimar" ünvanıyla mezun oldu. 


1983-85 arası kariyerine Şeref Aldemir ile birlikte mimari proje ve iç mekan tasarımı çalışarak başladı. Egeli Yapı'yı 1985 kurdu ve ağırlıklı olarak kendisinin projelendirdiği inşaat faaliyetlerine başladı.


Egeli Proje Yapı ve Danışmanlığı Ltd. Şti. adını 1992'de alarak iş merkezleri, fabrikalar ve şehir içinde çok katlı yapılar tasarlayan ve inşa eden Egeli, kariyerinin son evresinde Urla, Zeytinalanı ve Çeşme'de çok sayıda konut üretti. 1995-2000 yılları arasında Çınar Bilgin ile birlikte tasarım projeleri üreten Egeli, bu dönemde Saruhan Konservecilik ile Koleksiyon 2 Seçkisi'nde yer aldı.


1973-1994 yılları arasında mimarlık kariyeri ile birlikte sürdürdüğü sutopu sporunda milli takım kaptanlığı yapmış ve masterlar kategorisinde Dünya ve Avrupa üçüncülüğü başarısına ulaşmıştır.


İzmir Serbest Mimarlar Derneği'nin kurucu üyesi de olan Hüseyin Egeli, halen  İzmir  Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.