Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hüseyin Özdilek kimdir?

Özdilek AVM’lerin, hipermarketlerin ve Eskişehir’de konut, İstanbul’da AVM-ofis-otel yapan Özdilek İnşaat’ın patronudur. Hüseyin Özdilek, ev tekstili sektörünün önemli aktörlerinden biridir.Hüseyin Özdilek kimdir?

Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ÖzdilekHüseyin Özdilek nerede doğdu, hangi eğitimleri aldı?Hüseyin Özdilek, 1950 yılında Tokat‘ın Erbaa ilçesinde doğdu. 1957 yılında, Tokat Erbaa’da bulunan Mithatpaşa İlkokulu’na kaydoldu. Hafta sonları çakmaktaşı satarak aile bütçesine katkı sağladı. Yaz tatillerinde ise, Erbaa’da bulunan kiremit fabrikasında çalıştı. 1962 yılında İlkokuldan mezun oldu. 1962 yılında, Tokat - Erbaa’da başladığı ortaokul öğrenimini 1965 yılında bitirdi. 


Aynı yıl taşındığı Bursa'da Akşam Ticaret Lisesi'nde okurken aynı zamanda dayısının havlu mağazasında çalışarak iş hayatına başladı. 1967 yılında, Tokat- Erbaa’daki baba evini satarak, 14.000 Türk lirası sermaye ile kendi adına ilk havlu mağazasını açtı. 1969 yılında, Eskişehir Ticari İlimler Akademisi'nde başladığı yüksek öğrenimine 1971 yılında geçiş yaptığı Bursa Ticari İlimler Akademisi'nde devam etti. 1980 yılında Uludağ Üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı yıl, Manisa - Kırkağaç’ta askerlik görevini tamamladı. Evli ve bir çocuk babası olan Hüseyin Özdilek, Özdilek Alışveriş Merkezleri ve Tekstil San. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır.Hüseyin Özdilek’in iş hayatı nasıl başladı ve sürdü?1971 yılında, 70.000 TL sermaye ile Bursa ‘da 2 adet havlu dokuma tezgahı ve 1 adet devere kiralayarak havlu ve bornoz üretimine başlayan Özdilek, 2011 yılında 5500 çalışanı, 10 bin tonluk üretim kapasitesi ile dünyada ilk 6 firma içinde, Avrupa’da ise en büyük havlu-bornoz üreticisi konumundadır.


1983 yılında Bursa Yalova Yolu’nda 400 metrekarelik bir satış mağazası ile perakende sektörüne giren Özdilek, bugün Bursa Yalova Yolu, Bursa Geçit, İzmir, Kocaeli, Afyonkarahisar, Yalova, Antalya ve Eskişehir olmak üzere 8 Alışveriş Merkezi, 4 Hipermarket ve Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan ev tekstili mağazaları ile hizmet vermektedir. Havlu ve perakende sektöründe kalitenin ve hizmetin öncüsü Özdilek, 2006 yılında Bursa-İnegöl'de nevresim takımı ve çarşaf üretimi yapan ev tekstili fabrikasını üretime geçirmiştir. Başta Almanya, ABD, İngiltere ve Rusya olmak üzere dünyanın birçok farklı ülkesine 45 milyon dolar ihracat yapmaktadır. 


Özdilek; 2011 yılında 750 milyon TL ciroya ulaşan Özdilek, tüm üretim ve hizmet faaliyetlerinde yapılan her çalışmanın ‘Türkiye’nin gelişmesi’ demek olduğunun bilinci ve anlayışıyla hareket etmektedir. 2010 yılında ödediği 12 Milyon TL’lik Kurumlar Vergisi ile Bursa’da birinci olmuştur.


2011 yılı sonu itibariyle direkt ve endirekt olarak 55 milyon TL vergi ödemiştir.


Özdilek, Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu içinde yerini almaktadır. 


Özdilek, 2003 yılında İzmir Balçova'da açılan 5 yıldızlı Crowne Plaza Oteli ile Özdilek kalitesini turizm sektörüne de taşımıştır.Hüseyin Özdilek hangi üye olduğu dernek ve kuruluşlar hangileridir? Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BUSİAD), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Afyonkarahisar Sanayici ve İş Adamaları Derneği (AFSİAD), Ege Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESİAD), Antalya Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ANSİAD), TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti, Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyeti, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Ev Tekstilcileri Derneği (EVSİAD), Slovakya Bursa Fahri Konsolosluğu.Hüseyin Özdilek hangi sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdi? Hüseyin Özdilek; 1996’da Tokat – Erbaa Hüseyin Özdilek İlköğretim Okulu’nu, 1997’de Bursa Naz Özdilek İlköğretim Okulu’nu, 1997’de Afyon Emir Murat Özdilek Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’ni, 1998’de Kocaeli Dürdane Özdilek İlköğretim Okulu’nu, 2006’da Bursa Hüseyin Özdilek Anadolu Tekstil Meslek Lisesi'ni ve 2010 yılında Antalya Hüsniye Özdilek Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’ni yaptırarak eğitime toplam 6 okulla destek vermiştir. Bu okullarda 5550'ye yakın öğrenci eğitim almaktadır. Ayrıca, Özdilek Eğitim Sağlık Kültür ve Sanat Vakfı ile başarılı olan öğrencilere her yıl burs verilmektedir. Bunlara ek olarak; 1999 yılında hayata geçen İzmir – Balçova’da bir Polis Merkezi, Tokat Devlet Hastanesi'nde bir yoğun bakım ünitesi ve 2007 yılında, İnegöl’de hizmete giren bir sağlık ocağı Özdilek tarafından yaptırılmış ve devlete teslim edilmiştir. (Kaynak: Vikipedi)Hüseyin Özdilek hangi haberlere konu oldu?Levent Özdilek AVM projesi sona yaklaştı! (Sabah Gazetesi, 8 Eylül 2013)


Havlu imparatoru Hüseyin Özdilek'in İstanbul'un kalbi Levent'teki 250 milyon dolarlık AVM, ofis ve otel yatırımı sona yaklaştı. Hüseyin Özdilek, "Bu artere önemli katkı sağlayacağız" dedi...


Tokat'ın Erbaa ilçesinde bakkal dükkânı işleten bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Hüseyin Özdilek, şu sıralar İstanbul'un en prestijli caddelerinden Büyükdere'de açacağı alışveriş merkezinin heyecanını yaşıyor. Nisan 2014'te açılacak otel, AVM ve ofis projesi için arsa hariç 250 milyon dolarlık yatırım yapan Özdilek, projenin bizzat başında ve tüm süreçleri anbean takip ediyor. Otel kısmı için Ramada'nın markası Wyndham ile anlaşan işadamı bölgedeki Kanyon, Sapphire, Metrocity ve yakında açılacak Zorlu gibi rakiplerine rağmen alışveriş merkezi kısmından da hayli umutlu. İşadamı doğru zamanda doğru yerde yapılan yatırımların mutlaka karşılığını bulacağından emin. 6 bin 500 kişiye istihdam sağlayan bir grubu yöneten işadamı, "Bu yıl ciromuzu 1 milyar liraya çıkararak önemli bir eşiği aşacağız" diyor. Özdilek markasıyla dünyanın sayılı havlu tesislerinden birinin sahibi olmayı başaran Hüseyin Özdilek'le yeni yatırımını ve diğer sektörlerle ilgili hedeflerini konuştuk. 


Bursa merkezli bir şirket olarak İstanbul'un kalbine dev bir proje diktiğiniz yatırım hangi aşamada? 


60'a yakın işinin ehli taşeronla çalışıyoruz. Otel için Ramada Grubu'nun markası Wyndham'la anlaştık. Otelde 385 suit oda var. İzmir'deki otelimizde de onlarla işbirliği içindeyiz. Burası AVM, otel ve ofisten oluşan karma bir proje. 


Yatırım tamamlandığında kaç kişiye istihdam yaratacak?


Yaklaşık bin 200 kişiyi sadece biz istihdam edeceğiz. AVM'de büyük mağazayı ve marketi çalıştıracağız. İşletmeciliği de biz yapacağız. Diğer kiracıların oluşturacağı istihdamla bu sayı rahatlıkla 3 bini bulur. 


Bu cadde üzerinde açılan her AVM tutmadı. Bu sizi endişelendiriyor mu?


Burada 100'ün üstünde yerli ve yabancı mağaza olacak. Aralarında henüz Türkiye'ye gelmemiş olanlar da var. Biz bu artere önemli bir katkıda bulunacağız. Araştırmalara göre en çok akaryakıt, benzin istasyonlarının, en çok altın da kuyumcuların bir arada olduğu yerlerde satılıyor. Burası da İstanbul'un cazibe merkezi konumunda. Dolayısıyla bir sıkıntı beklemiyorum. 


Yatırımın finansman durumu nedir?


Yüzde 50'si özkaynak. Geri kalanı banka kredisi.  


Özdilek markasıyla dünyanın önemli havlu üreticilerindensiniz. Global kriz işlerinizi olumsuz etkiledi mi? 


Üç fabrikamız var. Havlu üretiminde Türkiye'de yüzde 25 pazar payıyla lideriz. 10 bin tonluk kapasitemizle dünyanın da sayılı üreticileri arasındayız. Yurtdışında önemli merkezlerde kendi mağazalarımızda satış yapıyoruz. Üretimin yüzde 40'ını ihracat yoluyla satıyoruz. Ev tekstili ürünlerini de İnegöl'deki fabrikamızda üretiyoruz. 

Rolex saat aldım bir kez takmadım


İki yıl önce Bursa'da hayvancılık yatırımı yapan Özdilek'in hedefi süt ürünleri üretmek. Türk sanat ve halk müziği dinlemeyi çok sevdiğini söyleyen işadamı, favorilerini "Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere ve Sarı Gelin" olarak sıralıyor. Sinemaya da çok düşkün olduğunu belirten Özdilek, "Fırsat buldukça sinemada film izlerim" diyor. Lüksle ilgisini ise bir anısını paylaşarak özetliyor: "Yıllar önce bir Rolex saat almıştım. Bir arkadaşım 'bugün takmamışsın iyi olmuş' dedi. Ben de bir daha takmadım."Hüseyin Özdilek: 4. Levent'te otel, AVM, iş merkezi yapıyoruz (AA, 24 Temmuz 2012)


Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek: İlk konut projemiz Eskişehir Loft'tan sonra devam eden İstanbul yatırımımız var. 4. Levent'te otel, alışveriş, iş merkezi yapıyoruz


Özdilek, ülkedeki ekonomik istikrarın güzel olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: 


"Hükümet gerekli çalışmaları yapıyor, enflasyonu frenliyor ve döviz sıkıntısı yok. Bürokratik engeller mümkün olduğu kadar aza indirilmiş durumda. Yatırım yapmamak için hiçbir neden yok. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, gerekli teşvikleri sağlamış durumda, memnununuz. Başbakanımız da yerinde durmuyor, devamlı koşturuyor. Kendisini başarılı buluyoruz." 


Özdilek'in büyümeye devam ettiğini kaydeden Hüseyin Özdilek, şöyle devam etti: 


"İlk konut projemiz Eskişehir Loft'tan sonra devam eden İstanbul yatırımımız var. 4. Levent'te otel, alışveriş, iş merkezi yapıyoruz. Oranın kaba inşaatı yüzde 60 oranında tamamlanmış durumda. 2014'ün ilk aylarında bu projeyi tamamlamış ve hayata geçirmiş olacağız. Böylece, ülke genelindeki alışveriş merkezi sayımız 14'e çıkacak. Enflasyonun üzerinde bir büyüme trendimiz var ve istihdam yapıyoruz. Bursa'da geçen yıl kurumlar vergisi sıralamasında ikinci sıradaydık. Toplam ödediğimiz vergiler geçen yıl itibariyle 70 milyon liradır. Bu sene de 80 milyon lira olacak. Toplam ciromuzun da 950 milyon lira olmasını bekliyoruz. İstihdam ettiğimiz kişi sayısı da 5 bin 450 kişidir." 


Özdilek, İngiltere ve Almanya'da açtıkları ilk yurt dışı mağazalarına ise "çocuk" benzetmesi yaparak şunları söyledi: 

"İlk çocuk yeni doğdu. Bekleyip, göreceğiz ve onunda en iyi şekilde yetişmesini sağlayacağız. Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Rusya, Avrupa'nın değişik ülkelerinde "franchising" olarak verdiğimiz mağazalar vardı. Özdilek olarak yurt dışında, İngiltere ve Almanya'da ilk defa mağaza açtık."


Türk şirketleri ev tekstilinde ön plana çıktı! (Hürriyet  Gazetesi, 11 Mart 2012)


Yıllık 2.5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan ev tekstil sektörünün büyümeye devam ettiğini belirten Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, “Avrupalı üreticiler pazardan çekilip, üretimlerini katma değeri yüksek ürünlere kaydırdı. Şu anda dünyanın ilk 10, Avrupa’nın da en büyük havlu üreticisi konumundayız. Teknolojinin hızla değiştiği havluda artık pamuğun yanı sıra kavak ve bambu elyafı da kullanılıyor. Pazar, doğal ürünlere kayıyor” dedi. 


Roche’tan 50 milyon dolara aldık şimdi değeri 300 milyon dolar oldu


İstanbul Levent’te Metrocity ile Kanyon Alışveriş Merkezi arasındaki Roche fabrikası arsasını üç yıl önce 50 milyon dolara satın aldıklarını söyleyen Hüseyin Özdilek, şöyle konuştu: “Arsanın bugünkü değeri 300 milyon dolar. 36 bin metrekarelik arsa üzerine 105 bin metrekare kapalı alana sahip alışveriş ve otel kompleksi gerçekleştirdik. 30 katlı otelin işletmesi için de uluslararası otel zincirleriyle görüşmeler sürüyor.”Hüseyin Özdilek ve Özdilek Şirketler Grubu iletişim bilgileri nelerdir?Adres : Yeni Yalova Yolu 4. Km BURSA


Telefon : +90 224 - 219 60 00 pbx


Faks : +90 224 - 211 52 44


Web Adresi: www.ozdilek.com.tr