Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hüsnü Özyeğin – Fiba Holding

İnşaat okurken finansçı olan işadamı. Hüsnü Özyeğin Ekim 2013'te açıklanan Forbes'ın En Zengin 100 Türk 2013 listesinde 3 milyar 100 milyon dolarlık servetiyle üçüncü sırada yer almıştır. Özyeğin’in serveti 2012’de 3 milyar dolardı. Hüsnü Özyeğin adıyla bir de üniversite bulunmaktadır.Hüsnü Özyeğin – Fiba Holding

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü ÖzyeğinHüsnü Özyeğin kimdir?


1944 yılında doğdu. 1963 yılında liseyi Robert Kolej'inde tamamladı. İnşaat mühendisi olmak istediği için tercihini ABD'den yana kullandı. Oregon Eyalet Üniversitesi İnşaat Bölümü'nde okurken finans konularına daha ilgili olduğunu fark etti. Harvard'da master yaptı. Üç yıl çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen Özyeğin, kolejden arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet'ten iş teklifi aldı. Hüsnü Özyeğin ne zaman banka müdürü oldu?


32 yaşındayken (1977) Pamukbank Genel Müdürü oldu. 1984'te yine Karamehmet'e ait Yapı Kredi Bankası'nın genel müdürlüğüne geçti.


Özyeğin, 1977-1984 yıllarında Pamukbank'ta ve 1984-1987'de de Yapı ve Kredi Bankası'nda genel müdürlük yaptı.Hüsnü Özyeğin, Finansbank’ı ne zaman kurdu?


Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Yapı ve Kredi Bankası'ndan ayrılarak kendi bankası Finansbank'ı kurdu.


Fiba Şirketler Grubu bünyesinde 30'dan fazla şirketi bulunan Özyeğin, 1996 yılında satın aldığı Gima ve Endi'yi Sabancı Holding'in yüzde 40 ortak olduğu Carrefoursa'ya sattı. Özyeğin, İstanbul'daki Swissotel The Bosphorus'u Nisan 2005'te yaklaşık 100 milyon dolara alarak turizm sektörüne adım attı.Hüsnü Özyeğin’in serveti ne kadar?


2005 yılında Forbes'in milyarderler listesine ilk kez giren Hüsnü Özyeğin, 1 milyar dolarla 620. sırada yer aldı. Mart 2009 itibariyle Forbes'in "En zengin 100 Türk" listesine 2.9 milyar dolarlık servetiyle 1. sıraya yükselmiştir. Forbes dergisi tarafından tüm dünyada yapılan araştırmanın 2009 yılı sonuçlarına göre de, Dünyanın en zengin 221. kişisi olmayı başarmıştır.


Mart 2010 araştırmasına göre 3 milyar dolarlık servetiyle 1. sıradaki yerini korumuştur. 


Forbes Türkiye dergisinin Ocak 2013 itibariyle belirlenen listesine göre, Hüsnü Özyeğin 3,100 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin 3'üncü ismi oldu.Hüsnü Özyeğin Üniversitesi ne zaman kuruldu?


Hüsnü M. Özyeğin Vakfı, 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 5656 sayılı kanunla İstanbul'da Özyeğin Üniversitesi'ni kurmuştur. Özyegin Üniversitesi`nin kuruluş çalışmalarına 2005 tarihinde başlayıp, ilk öğrencilerini Eylül 2008'de İstanbul Altunizade Kampüsü’nde karşılayan üniversite, Eylül 2011’de Çekmeköy Kampüsü’nde eğitime başladı. Girişimciler için Girişim Fabrikası Programı vardır.

Hüsnü Özyeğin, sosyal sorumluluk bilinciyle Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Hisar Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Harvard İşletme Fakültesi Dekan Danışma Kurulu Üyesi ve 2011’de verilen Harvard İşletme Fakültesi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi olarak çok sayıda toplumsal faaliyette de yer almaktadır.Hüsnü Özyeğin’in iş hayatı nasıl geçti?


Finansbank’ın ve Fiba Grubu’nun kurucusu Hüsnü Özyeğin ise ABD’de üniversitede okuduğu dönemde çalışmış. Harvard’da hamburger satan bir büfe işleten Özyeğin, hayatta ilk gerçek işinin bu olduğunu söylüyor.


Finansbank’ın kurucusu Hüsnü Özyeğin de okurken çalışanlardan. Özyeğin, 1 Nisan 2009’da Capital’den Rauf Ateş’e verdiği röportajında ilk işine 6 yaşında dedesinin mağazasında çıraklık yaparak başladığını söylüyor. Robert Kolej’de okuduğu dönemde ise İstanbul’a gelen bir Japon fuar gemisinde tercümanlık yapmış. ABD’de Oregon Eyalet Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde okuyan ve Harvard’da master yapan Özyeğin, Amerika’da eğitim gördüğü dönemde yaz kış çalışmış. İnşaat mühendisliği stajyerliğinden, garsonluğa pek çok işte çalışmış.


İlk işini ise Harvard’daki ikinci yılında kurmuş. Harvard’da bir snack bar (büfe) çalıştıran Özyeğin, hayatta ilk gerçek işinin bu olduğunu söylüyor. Özyeğin, "Üniversitede birkaç iş vardı. Biri gazete dağıtmaktı. Bir kiosk vardı, sigara falan satılırdı. Bir başkası hafta sonlarında talebelere hamburger falan satan snack bar’dı. Haftasonları üniversite kampusunda yemek olmazdı. Talebeler için kabus gibiydi, doğal olarak bu snack bar’a gelirlerdi. İşte ben burayı işletmiştim. Hayatta ilk gerçek işim buydu" diyor.


Özyeğin gençlere şu tavsiyede bulunuyor: "Bir kere çok çalışmaları lazım. Hiçbir şey çalışmadan olmuyor. Meraklı olmaları, okumaları lazım. Sadece üniversitede okumaktan söz etmiyorum. Çevrelerini iyi takip etmeleri gerek. Üniversite hayatında çok iyi bir network, arkadaşlık, dostluk kurmaları lazım. Bunlar, iş hayatında çok önem kazanan şeyler oldu. Sabırlı olmaları, yılmamaları da önemli. Yüz metre değil, maraton koşmaları lazım. Hayat da bir maraton aslında. Yaşlandığınızda hayat kısa geliyor, ama aslında hayat çok uzun. Maraton koşmaları lazım." (Kaynak: Capital Dergisi)Hüsnü Özyeğin ve Fiba Holding iletişim bilgileri nelerdir?


Fiba Holding A.Ş. 

Adres: Büyükdere Cad. 1. Levent Plaza No:173/A 34330 Levent – İstanbul 

Tel: +90 212 339 19 00

Faks: +90 212 339 18 72

Web: www.fiba-group.com