Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hüsrev Gerede Caddesi – Şişli, Beşiktaş - İstanbul

Şişli ile Beşiktaş arasındaki yokuşlu cadde. Hüsrev Gerede Caddesi; İTÜ Otoparkı ve Şişli Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu ile bilinir. Armani Maçka Rezidans Evleri de Hüsrev Gerede Caddesi üzerinde konumlandırılmıştır. Adı, Atatürk’ün milli mücadele arkadaşı Hüsrev Gerede’den gelmektedir.


Hüsrev Gerede Caddesi – Şişli, Beşiktaş - İstanbul
Hüsrev Gerede Caddesi, Şişli - Beşiktaş, İstanbul...


Hüsrev Gerede Caddesi nerededir?

İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilçesi Şişli’nin Teşvikiye Mahallesi’nden Beşiktaş'a doğru; kuzey batı, güney doğu yönünde inen caddedir.

Teşvikiye'de Maçka Caddesi'nden ayrılır, Beşiktaş'ta Nüzhetiye Caddesi'ne eklenir. Ömer Rüştü Paşa Caddesi, Şair Nazım Sokak ve Levhacı Sokak'la kesişir. Caddenin sonunda Nüzhetiye Caddesi ve Fulya sol tarafta, Şair Nedim ve Beşiktaş İskelesi sağ tarafta kalır.


Hüsrev Gerede Caddesi nereye bağlıdır?

İTÜ otoparkından yukarısı Şişli, altı Beşiktaş'a; yokuş yukarı çıkarken sol taraf Vişnezade Mahallesi’ne, sağ taraf ise Muradiye Mahallesi’ne dahildir.


Hüsrev Gerede Caddesi – Şişli, Beşiktaş - İstanbul


Hüsrev Gerede Caddesi üzerinde neler var?

Teşvikiye'den başlayarak, Medica Tıp Merkezi, Taxim Inn Daisy Home, Migros Teşvikiye Hüsrev Gerede Şubesi, Hoca Mehmet Raif Ağa Camii, Şişli Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, İlayda Sanat Galerisi bu cadde üzerinde bulunur.


Hüsrev Gerede Caddesi’nin posta kodu kaçtır?

Hüsrev Gerede Caddesi posta kodu şöyledir; 34400


Hüsrev Gerede kimdir?

Hüsrev Gerede (d. 12 Mart 1886, Edirne – ö. 22 Mart 1962, İstanbul), Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet tarihininin önemli isimlerinden olan Türk asker, politikacı ve diplomattır. Kurtuluş Savaşı sırasında iç isyanların bastırılmasında rol oynadı. Savaştan sonra Büyükelçi ve milletvekili olarak görev yaptı.
Hersekli 1886 yılında Edirne'de doğdu. Rıdvanbeyoğlu ailesinden Ferik (Korgeneral) Mehmet Ali Paşa ile Mah-I Nur Hanım’ın oğludur. 1908 yılında Harp Akademisi’ni kurmay yüzbaşı olarak bitirdi . I. Dünya Savaşı'nda Doğu Cephesi'nde görev aldı.

Hüsrev Gerede Caddesi – Şişli, Beşiktaş - İstanbul


Mustafa Kemal ile Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatan 18 kişiden birisidir. 19 Mayıs 1919’dan itibaren Mustafa Kemal Paşa'nın kurmay heyetinde istihbarat ve siyasi şube müdürlüğü yaptı. Havza, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara’daki tüm mili mücadele hareketlerine katıldı. Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı ‘nda Trabzon milletvekili olarak bulundu. İstanbul'un işgali üzerine Ankara'ya geçti, Trabzon milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çalışmalarına katıldı.

Gerede İsyanı'nı bastırmakta gösterdiği başarıdan dolayı Atatürk daha sonra kendisine Gerede soyadını verdi.

Cumhuriyet döneminde askerlikten ayrılarak, Budapeşte, Sofya, Tahran, Tokyo, Berlin ve Rio de Janeiro Büyükelçiliklerinde bulundu. Türkiye'nin Mihver Devletleri yanında savaşa katılması için çalışmalar yürüttü. 1934 yılında Rıza Pehlevi’nin Ankara’ya gelmesini ve Türk-İran dostluğunu güçlendirilmesini sağladı. Tokyo Büyükelçiliği sırasında Ertuğrul Şehitliği'ndeki anıtı restore ettirdi.

Gerede, II. Dönem Urfa Milletvekili seçilmiş ama 7 Mayıs 1924 tarihinde Budapeşte Elçisi olması nedeniyle istifa etmiştir. Daha sonra V. Dönem Sivas Milletvekili seçilmiş ama 6 Ocak 1936 tarihinde Tokyo Büyükelçisi olması nedeniyle istifa etmiştir.

Diplomat Galip Kemali (Söylemezoğlu) Bey'in kızı Lamia Hanım ile evli olan Hüsrev Gerede'nin Ali Faruk ve Mehmet Selçuk adlı iki oğlu olmuştur.

Gerede’nin Japonya ve Almanya üzerine kitapları vardır. Atatürk ile ilgili anılarını yayımlamıştır.

İstanbul, Teşvikiye’de, uzun yıllar yaşadığı caddeye Hüsrev Gerede anısına bir anıt dikilmiştir. (Kaynak: Vikipedi)


Hüsrev Gerede’nin torunu kimdir? Hüsrev Gerede Anıtı nerededir?


Hüsrev Gerede Caddesi – Şişli, Beşiktaş - İstanbul


Milliyet Gazetesi’nin 20 Mart 2010 tarihli haberine göre; ünlü fotoğrafçı Bennu Gerede, dedesi Hüsrev Gerede’nin adının verildiği Teşvikiye’deki meydanda işadamı Cem Büyükhanlı’yla evlendi
Ünlü fotoğrafçı Bennu Gerede, bir süredir birlikte olduğu işadamı Cem Büyükhanlı’yla dün akşam Teşvikiye’de dedesi Hüsrev Gerede’nin adının verildiği meydanda düzenlenen nikâh töreniyle evlendi. Kendisi gibi fotoğrafçılık yapan Koray Erkaya ile birlikteliğinden 3, Ahmet Ağaoğlu’yla ilişkisinden de 1 çocuk sahibi olan Bennu Gerede, ilk kez resmi nikâhla evlendi.

Gerede, 19 Mart’ı babası Selçuk Gerede’nin doğum günü olduğu için düğün tarihi olarak seçtiklerini söyledi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün kıydığı nikâhta çiftin şahitliğini yakın dostları Enis Altıparmak ve Sinan Akıman yaptı.

Nikâhta Gerede’yi yönetmen annesi Canan Gerede, kız kardeşi Şiva Gerede, çocukları Miro, Daren, Dilan Erkaya ile Kai Ağaoğlu da yalnız bırakmadı. Nikâh için Gerede’nin dedesi ve Atatürk’ün en yakın silah arkadaşlarından biri olan Hüsrev Gerede’nin anıtının çevresi süslendi. Yoldan geçen vatandaşlar şaşkın bakışlarla nikâhı izledi.


Hüsrev Gerede Caddesi’ndeki markalı konut projesi hangisidir?

Armani Maçka Rezidans Evleri: Beşiktaş Maçka'da konumlandırılan Armani Maçka Rezidans projesi 170 adet daireden oluşuyor. Astaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı imzası ile yaşama geçirilen Armani Maçka Rezidans Evleri projesinde yer alan dairelerin anahtar teslimler hemen gerçekleşiyor.

İç dizaynı Giorgio Armani tarafından yapılan Armani Maçka Rezidans Konutlarında 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon ve 4 oda 1 salon tipinde daireler bulunuyor. Satışların devam ettiği Armani Maçka Rezidans Evleri projesinde 1 oda 1 salon konutların satışları tamamlandı.

Armani Maçka Residence Beşiktaş satılık daire fiyatları bilgisi hakkında detaylı bilgi almak için satış ofisini arayabilirsiniz. Armani Maçka Rezidans Evleri projesinde spa, güneşlenme terasları, açık ve kapalı yüzme havuzu, Türk hamamı, spor alanlar, sauna ve çocuk oyun alanları gibi sosyal donatılarda yer alıyor.

Emlakkulisi.com’un 13 Ağustos 2013 tarihli haberine göre; Armani Maçka Rezidans Evleri projesinde yüzde 25 peşinat veriliyor, kalan kısım ise banka kredisi kullanılarak ödeniyor. Armani Maçka Rezidans Beşiktaş satış ofisi ile 0212 215 29 29 no'lu telefondan iletişime geçebilir projenin detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Adres: Vişnezade Mah. Hüsrev Gerede Cad. Şehir Mehmet Sok. No:9 Maçka/İstanbul
Telefon: 0212 215 29 29
Web adresi: www.mackaresidences.comÖnerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları