Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İBB ek binası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Merter’deki ek hizmet binasıdır. 2010’da belediye tarafından kiralanan binanın kaçak olduğu ve 1988 yılında bina için yıkım kararı çıktığı iddia edildi.İBB ek binası

İBB'nin Merter'deki ek hizmet binasıİBB, kaçak binada mı hizmet veriyor?


Cumhuriyet Gazetesi’nin 30 Eylül 2013 tarihli ve Özlem Güvemli imzalı haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Merter’deki ek hizmet binasının kaçak olduğu ve hakkında yıkım kararı bulunduğu ortaya çıktı. İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında suç duyurusunda bulunuldu.İBB ek binasının tarihçesi nedir? 


9 katlı binanın 3 katı kaçak olarak inşa edildiği için Bakırköy ve Güngören belediyeleri tarafından 2 kez yıkım ve para cezası kararı verildi. Ancak kararlar uygulanmadı. Ruhsatına aykırı olarak yapılan binanın kaçak bölümlerini yıkmak yerine kiralayan İBB Başkanı Kadir Topbaş hakkında görevi kötüye kullanma, kamuyu zarara uğratma ve imar yasasına muhalefet gerekçesiyle suç duyurusu yapıldı. Güngören M. Nezihi Özmen Mahallesi Kasım Sokak’ta bulunan bina hakkında ilk yıkım kararı 1988 yılında o dönem bağlı olduğu Bakırköy Belediyesi’nce verildi. 30 Eylül 1988 tarihli encümen kararında Kadir Aydın ve hissedarlarına ait binanın tasdikli projesine aykırı olduğu tespit edildi.


Kaçak kısımların yıkılarak ruhsat ve projesine uygun hale getirilmesi için yapı tatil tutanağı düzenlendi ve para cezası kesildi. Ancak kaçak inşaat devam etti. İlçe sınırları değişince Güngören’e bağlanan ve Tayteks Limitet Şirketi tarafından alınan binanın birinci ve ikinci  katlardaki çekme katlarının tam kat olarak yapıldığı tespit edilerek inşaat mühürlendi. Binanın ne kadarı kaçak?


Güngören Belediyesi’nin düzenlediği yapı tatil tutanağında, kaçak inşaat alanı 1428 metrekare olarak ölçüldü.

Tüm kararlara karşın binadaki kaçak katlar yıkılmadı. Ruhsatına aykırı yapılan bina 2010’da da İBB tarafından kiralandı. Her katı 738.70 metrekare olan 9 katlı bina için bugüne kadar 990 milyon lira kira ödendi. 2010’da 87 bin 500 lira olan aylık kira 2013’te 110 bin liraya çıktı. Ek Hizmet Binası hangi haberlere konu oldu?İBB'nin Merter Ek Hizmet Binası plazaya mı taşınıyor? (Yeni Şafak Gazetesi, 18 Haziran 2010)


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Merter Ek Hizmet Binası'nın satılması ve burada çalışanların Mecidiyeköy'de kiralanan iki plazaya taşınacağı iddia ediliyor.


Ekonomik krizde bütün birimlerini bir araya toplayarak zaman, ulaşım ve iş tasarrufu sağlama yoluna gitme kararı alan Büyükşehir Belediyesinin çok değerli semtlerdeki ek binalarını satarak yatırımlara kaynak oluşturma çabası içine girdiği belirtiliyor. 


Kulis İstanbul İnternet Sitesi'nin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Merter Ek Hizmet Binası'nın satılması ve burada çalışanların Mecidiyeköy'de kiralanan iki plazaya taşınacağı iddia ediliyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 52 bin çalışanı ile dev bir yapı. Saraçhane Başkanlık Sarayı ve Merter'deki Ek Hizmet binalarında görev yapan belediye çalışanları, bugünlerde taşınma telaşı içinde. Küresel ekonomik kriz nedeniyle kaynak arayışlarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütün birimlerini bir araya toplayarak zaman, ulaşım ve iş tasarrufu sağlama yoluna giderken bir taraftan da çok değerli semtlerdeki ek binalarını satarak yatırımlara kaynak oluşturma çabası içine girdiği belirtiliyor.Merter Ek Bina ve Tepebaşı İMP Satılacak mı?


Saraçhane Belediye Sarayı'ndaki büyük binasının 6. katını tamamen boşaltarak avukatlara ve istimlak müdürlüklerine tahsis eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde şimdi de Merter Ek Hizmet Binası'nın tamamen boşaltılarak yapılış gayesi olan otoparka çevrileceği ya da satılacağı konuşuluyor. Belediyenin açıkta kalan birçok biriminin Mecidiyeköy civarında kiralanan iki plazaya taşınacağı, Saraçhane Belediye Sarayı'nda ise sadece Başkanlık, Genel Sekreterlik, Belediye Meclisi ve diğer bazı birimlerin kalacağı kulislere yansıyan bilgiler arasında. Kaynak arayışındaki belediyenin Taksim Tepebaşı'ndaki İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi'nin bulunduğu binayı da satmayı düşündüğü konuşulurken burada çalışan planlamacıların da Başkanlık Sarayı'na taşınacağı konuşuluyor.Merter'de trafik karmaşasına son verildi! (Emlakkulisi.com, 21 Şubat 2012)


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Merter Ek Hizmet Binası önündeki kavşak yeniden düzenlenerek trafik karmaşasına son verildi.


İstanbul halkına 365 gün 24 saat hizmet etme ilkesiyle çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Güngören Merter’de yeni kavşak ve yol çalışması yaptı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet binası önünde bulunan Nadide Caddesi kavşağı ile Fatih Caddesi üzerindeki kavşaklar yeniden düzenlenerek yaşanan trafik karmaşasına son verildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Merter Hizmet Binası iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Mehmet Nesih Özmen Mah. Nadide Sok. No:25 34169 – Merter / Güngören / İstanbul


Tel: 0(212) 4494000


Fax:4494158