Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İbrahim Çeçen

İstanbul Boğazı’na üçüncü köprüyü İtalyan ortakla beraber yapacak IC İçtaş’ın patronudur. İnşaat sektörünün önemli aktörlerinden biridir.


İbrahim Çeçen

İbrahim Çeçen


İbrahim Çeçen kimdir?


1941 Ağrı doğumlu olan İbrahim Çeçen liseyi Ağrı’da okudu. 1962 yılında Ankara’da teknikerliği bitirdi. Bitlis’te yer alan Bayındırlık Müdürlüğü’nde yapım şefi olarak çalıştı. Aynı zamanda Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1.5 yıl süreli hızlandırılmış programla diploma aldı. 


Ankara’da 1969 yılı itibari ile İçtaş’ı kurdu ve kamunun inşaat ihalelerine girmeye başladı.  IC Holding bünyesinde turizm, otelcilik, enerji, hava ve deniz limanları işletmeciliği ve sanayi sektörlerine girdi. 


İbrahim Çeçen’in projeleri nedir?


2007’de Ağrı’da kendi adına üniversite kuran İbrahim Çeçen, 1986 yılında ise Ağrı’da bir ilkokul yaptırdı. 1998 yılında ise Ağrı’da kendi adı ile 2.ilkokulu yaptırdı. Kendi adını taşıdığı bir vakfa sahip olan İbrahim Çeçen bu vakıfla öğrencilere karşılıksız burs imkanı da sunmaya devam ediyor.


İbrahim Çeçenİbrahim Çeçen’in şirketleri hangileri?


IC Holding

İÇTAŞ Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş

IC Holding Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.

IC Hotels

IC İçtur

Treysan Prefabrik

IC Yatırım Holding Altyapı Grubu

DİA Holding


IC Holding nasıl kuruldu?


1969 yılında kurulan holding; İnşaat, Enerji Üretimi ve Dağıtımı, Turizm, Sanayi, Altyapı sektörlerinde de hizmet veriyor.  Rusya Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa gibi Dünyanın çeşitli bölgelerinde de çalışmaya başlayan IC Holding birçok projeye imzasını attı.


IC Holding bu zamana kadar inşaat çalışmaları dışında havalimanı, deniz limanı ve marina işletmeciliği alanlarında çalışıyor. Havalimanı inşaatları, liman inşaatları, marina inşaatları, yüksek hızlı tren projeleri, yol ve köprü inşaatları, yüksek kapasiteli enerji santralleri, akıllı binalar, iş merkezleri, turizm tesisleri, sulama sistemi inşaatları, kamu binaları, toplu konutlar, sağlık tesisleri, üniversite ve okul inşaatları yapmıştır.


IC Holding projeleri nelerdir?


1. Antalya Havalimanı

2. Uluslararası Zafer Bölgesel havalimanı 

3. Ordu-Giresun havalimanı 

4. İzmir Adnan Menderes dış hatlar terminal 

5. Rusya, St. Petersburg Pulkovo havalimanı 

6. Bulgaristan, Uluslararası Varna ve Burgas havalimanları 

7. Bağıştaş-I Barajı ve HES

8. Niksar HES

9. Çileklitepe HES

10. Kemerçayır HES

11. Üçhanlar HES

12. Üçharmanlar HES

13. Kumköy HES

14. Damlapınar HES

15. Kepezkaya HES

16. Mercan HES

17. Girlevik II HES

18. Ankara - İstanbul Hızlı Tren Projesi 1. Kesim

19. Ankara - İstanbul Hızlı Tren Projesi 2. Kesim

20. Yazıcı Ovası Sulama Projesi

21. Ahlat Ovası Sulama Projesi

22. Yaylak Ovası Sulama Projesi

23. Bayraklı Köprülü Kavşak ve Bağlantı Yolu

24. Balçova Kavşak Düzenlemesi

25. İzmir Çeşme Marina

26. Sakarya Karasu Limanı

27. Bodrum Güllük Limanı

28. Rusya, St. Petersburg, Yüksek Hızlı Batı Çevreyolu (WHSD) Projesi

29. SMART - Hava Trafik  Kontrol Merkezleri

30. Çeşme Ilıca Termal Otel

31. İzmir Buca Doğum ve Çocuk Bakımevi

32. İzmir Adalet Sarayı

33. İstanbul - Halkalı III. Etap Toplu Konutları

34. Ankara - Eryaman II.Etap Toplu Konutları

35. Ankara - Eryaman III.Etap Toplu Konutları

36. Bomonti Uluslarası Turizm ve Kongre Merkezi

37. IC Hotels Residance

38. IC Hotels Green Palace

39. IC Hotels Airport

40. IC Hotels Santai


İbrahim Çeçen, Üçüncü Köprü ihalesine kiminle girdi?


20 Nisan 2012’de İstanbul Boğazı’na üçüncü köprü ihalesini ‘yapım ve işletim süresi’ olarak 10 yıl 2 ay 20 gün teklif eden İbrahim Çeçen’in IC İçtaş şirketi ve İtalyan Astaldi ortaklığı kazandı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ihalenin kesin sonucunu 29 Mayıs 2012’de açıkladı. 


İbrahim Çeçen, Üçüncü Köprü ihalesinde kimlerle yarıştı?


Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne gelen teklifler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Yıldırım, 20 Nisan’da yapılan ihaleye, Salini-Gülermak Ortak Girişimi, IC İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu, MAPA İnşaat ve Ticaret AŞ ile Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat’ın teklif verdiğini, MAPA İnşaat’ın ihale dışı kaldığını anımsattı. Yıldırım, Salini-Gülermak Ortak Girişimi’nin de köprü ayaklarını denizde inşa etmeyi öngördüğü için ihaleden elendiğini bildirdi. Geriye kalan isteklilerden yapım süresi dahil en kısa işletim süresi teklifinin 10 yıl 2 ay 20 gün ile İçtaş-Astaldi Ortak Girişim Grubu’nun verdiğini açıklayan Yıldırım, Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Giriş Grubu’nun ise 14 yıl 9 ay 19 gün teklif ettiğini kaydetti. Projenin 36 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Yıldırım, köprünün 2015 sonunda hizmet vermeye başlamasını hedeflediklerini kaydetti.


İbrahim Çeçen, ihalenin ardından Üçüncü Köprü için hangi yorumu yaptı? 


30 Mayıs 2012 tarihli Milliyet Gazetesi’nde Mithat Yurdakul imzalı habere göre; IC Holding Başkanı İbrahim Çeçen, projenin finansmanını kısa sürede halledeceklerini belirterek, “Finansmanın temini konusunda ülkemizin kredibilitesinden ve ekonomide sağlanan ivmeden büyük yarar göreceğimize ve bunun sonucunda finansmanı temin etmede büyük zorluk çekmeyeceğimize inanıyoruz. Finansman çözülmeden biz kendi özkaynaklarımızla işe başlayacağız” dedi. İnşaata yıl sonununda başlayacaklarını belirten Çeçen, yapım süresini ne kadar aşağı çekerlerse kendi lehlerine olduğunu söyledi. Çeçen, “Bizim projemiz bu çağın, bu yılların teknolojik ve mühendislik açısından ve estetik anlamında dünyanın en iyi köprülerinden biri olacaktır” diye konuştu.


İÇTAŞ Enerji Grubunda yer alan şirketler hangileridir?


İÇTAŞ Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş İbrahim Çeçen tarafından İC Holding bünyesinde 1998 yılında kuruldu. Kurulduğu yıldan itibaren 3 hidroelektrik santrali inşaatı tamamlandı. Bu hidroelektrik santrallerinin 6 tanesinin inşaatı devam ediyor. Geri kalan 5 adet hidroelektrik santralide proje aşamasında. Bunların dışında 2 tane doğal gaz kombine çevrim santral ile 1 tane ithal kömür santral projeleri şirket bünyesinde barındırıyor.


Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş 2012 yılı içerisinde kurularak 2035 yılına kadar Trakya bölgesinde elektrik dağıtım işini yapmaya devam edecek. 1.5 milyondan fazla kişiye hizmet veren firmanın 850 abonesi bulunuyor. Firmada 500 kişi çalışırken 18 bin kilometre enerji hattına sahip.


IC Turizm Grubu’nda yer alan şirketler hangileridir?


1994 yılında faaliyete girerek  IC Hotels Green Palace, IC Hotels Santai Family Resort, IC Hotels Airport ve IC Hotels Residence tesislerini kurdu. Bunun dışında IC Havaalanı’nın yiyecek işletmesini yürütmek için IC İçtur’u kuran şirket 2008 yılında Via markasını kamuoyuna duyurdu.


Treysan Prefabrik ne iş yapar?


Treysan Prefabrik 1975 yılında Ankara’da kuruldu. Askeriye, inşaat sektörü, doğalgaz işletmeciliği gibi sahalara prefabrik evler hazırladı. Treysan Prefabrik 50 bin metrekarelik alana kurulu. 18 bin metrekare kapalı alan üzerinde üretmeye devam ediyor.


IC Altyapı Grubu ne iş yapar?


Alman Fraport AG ile birlikte Antalya Havalimanı İşletme Haklarının Devri ihalesi kazanarak ICF adı ile kuruldu. Türkiye’de ve yurtdışında altyapı sistemlerine hizmet veriyor.


Dia Holding ne iş yapar?


IC Yatırım Holding ve Intersun Holding işbirliği ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2006 yılında kuruldu. Haydar Aliyev Müzesi, Dia Holding tarafından devam eden bir projedir. 


İC Holding iletişim bilgileri:


Adres: Kızılırmak Sokak No:31 Kızılay-Ankara/Türkiye

Tel: 0 312 417 94 40

Faks: 0 312 417 09 57


www.icholding.com.tr

Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı