Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İbrahim Cevahir

Cevahir Holding’in kurucusudur. İstanbul’da Grand Cevahir Hotel, Cevahir AVM gibi projelere imza atmıştır. 1938 Trabzon Çaykara doğumludur. Erdal İnönü’nün yakın arkadaşıyken, CHP’den ayrılıp ANAP’lı ve AK Partili olmuştur.
İbrahim Cevahir

Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahirİbrahim Cevahir kimdir? Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Karadeniz Vakfı Başkanı İbrahim Cevahir, 1938 yılında Trabzon’un Çaykara İlçesinin Ulucami Köyü’nde doğdu. Dursun Efendi’nin ve Ayşe Hanım’ın oğludur. İbrahim Cevahir inşaat sektöründen önce neler yaptı?Çocukluğundan itibaren, ailesine destek olmak için çalışmaya başladı. Daha sonra, amcasıyla birlikte Babaeski’ye gitti. Burada bakırcı ve kalaycı çırağı olarak çalıştı. Uzun süre bakırcı çırağı olarak çalıştıktan sonra kardeşi Reşad Bey’le birlikte İstanbul Karaköy’de işçilere ve küçük esnafa yönelik çalışan dört masalı bir lokanta açtı. İbrahim Cevahir’in, lokantasında yaptığı yemekler o kadar meşhur oldu ki, etrafta çalışan esnaf Cevahirlerin lokantasından evlerine de yemek götürmeye başladı. 1956 yılın da Kemeraltı’nda başlayan kamulaştırma faaliyetleri, İbrahim Cevahir ve kardeşinin işlettiği lokantayı da etkiledi.İbrahim Cevahir, inşaat sektörüne nasıl adım attı?1959 yılında Ankara’da inşaat taşeronluğu yaptı. Dışarıdan verdiği dersleriyle öğrenimini lise son sınıfa kadar getirdiyse de, 1971 yılında başlayan Libya’daki işleri dolayısıyla bunu devam ettiremedi. Libya’daki projeleri bitirdikten sonra, Libya’da iş tamamlayan ilk Türk müteahhit oldu.Cevahir Grubu ne zaman kuruldu?Daha sonra kardeşleri Mehmet (1933-Çaykara) ve Reşad (1949-Çaykara) beylerle birlikte İstanbul’da Cevahir Şirketler Grubu’nu kurdu. Libya’da çalışırken 3500 kişi olan şirket kadrosu, 1978 yılında Suudi Arabistan’da alınan işlerden sonra 8 bin kişiye çıktı. Yurtdışında ve yurtiçinde çok önemli yatırımları gerçekleştiren İbrahim Cevahir, Türkiye’de turizme de el attı. İstanbul’da yaptırdığı birçok otelden sonra, 2002 Mayıs’ında 323 yataklı, biri 5 bin, diğeri 3 bin kapasiteli 21 kongre salonu ile 4000 kişilik bir balo salonu bulunan ve Avrupa’nın en büyük kongre merkezi olan İstanbul Grand Cevahir Hotel’i açtı.İbrahim Cevahir, siyasette neler yaptı?2005 yılında ise, İstanbul Şişli’de bulunan Cevahir İş Merkezini tamamladı. Ticari faaliyetler yanında,siyasi faaliyetlere de önem veren İbrahim Cevahir, onyedi yaşında CHP’ye girdi. CHP Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. İsmet İnönü ile yakın ilişkilerde bulundu.Erdal İnönü’yle beraber SODEP’i kurdu. Fakat, Erdal İnönü için İstanbul’da Marmara Otel’de düzenlenen SHP İl Danışma toplantısında, Genel Başkan Erdal İnönü’yü CHP içindeki hırsızlık ve yolsuzluk söylentilerine ilgi göstermediği sebebiyle çok ağır bir şekilde eleştirdi. Bir süre sonra CHP’den ayrıldı ve ANAP’a geçti.1995 ve 1998 yıllarında İstanbul 2. Bölgeden iki defa milletvekili adayı olan ve siyasi faaliyetlerini 2002 yılından itibaren Ak Parti içerisinde devam ettiren İbrahim Cevahir, evli ve altı çocuk babasıdır.İbrahim Cevahir, hayatını ve meslek yaşamını nasıl anlatıyor? İbrahim Cevahir'den ilginç uyarı (Bugün Gazetesi, Kasım 2012)


İnşaat sektörünün önde gelen isimlerinden İbrahim Cevahir, firmaların iyi denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Eskisiyle yenisiyle, gelenekseliyle moderniyle iş dünyamızı temsil eden iş insanlarını büyük bir gemiyle dünya yolculuğuna çıkarsak, İbrahim Cevahir ne yapar eder, o geminin yönetiminde mutlaka önemli bir rolü elde ederdi.

Renkli kişiliği, sözünü esirgemezliği ve cesaretiyle bulunduğu ortamları hareketlendiren Cevahir, Karadenizli müteahhitlerin geleneksel kanadında her zaman yerini aldı. Kendisiyle görüşmeden önce, "Cevahir'i nasıl bilirsiniz?" diye sorduk soruşturduk. Gelen cevapların içinde en ilginci şöyle oldu: "Çaykaralı zengin işadamı, İsmet İnönü hayranı, SODEP kurucusu ve Erdal İnönü'nün kankası. Sosyal demokratlar iktidar olamayınca ANAP'a yaklaşan, daha sonra AK Parti iktidara gelince de Başbakan Tayyip Erdoğan'la iyi ilişkiler içine giren işadamı."  

Bana Oflu diyebilirsiniz


* İbrahim Bey, iş hayatınızda kaç yılı doldurdunuz?


51 yıl oldu iş hayatım ama ilk başlangıcı sorarsanız 14 yaşında başladım 62 yıl oldu. Şu anda tam 76 yaşındayım. Çocukken, "Büyüyünce ne olacaksın?" diye sorduklarında "Ben müteahhit olacağım" derdim hep.


* O zamanlar, müteahhitliğin ne demek olduğunu biliyor muydunuz?


Bilmiyordum. Ne köyde müteahhit vardı, ne de başka yerde. Trabzon'un Çaykara ilçesindenim. Of'un eski nahiyesi. Aslında direkt olarak bana 'Oflu' diyebilirsiniz. 13 Şubat 1948 Perşembe günü, Güneysu vapuruyla 5 günde İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'dan önce babamın Trakya'daki bir akrabasının yanında ilk 6 ayım kalaycı ve bakırcı çıraklığıyla geçti.


Kazandığını lokantaya yatırdı


* İnşaat işlerine nasıl başladınız?


6 aylık çıraklıktan sonra kalaycı ustası oldum. O devredeyken Celaliye'ye geldim. Burada bir grup Oflu, kumu alıyor sahilden, küçük teknelere yüklüyor, daha sonra 500 metre uzaktaki büyük gemilere götürüyordu. O zaman bir adamın yevmiyesi 150 kuruştu, kumu götürenler günde 6 lira alıyordu. Önce ben de bunu denedim ama yaşım küçüktü, sırtımda kum taşımakta zorlanıyordum.


Lokanta işine girdim


* İstanbul'daki ilk işiniz ne oldu?


Celaliye'deki kum taşımacılığında çalıştım. Buradan kazandığımız parayla da bir lokanta açtım. Epeyce zaman da yaptım. 1956'daki depremde binalar yıkıldı. Deprem binalarında bir grup insan taşeronluk alıyordu. Ama sermaye lazım, birkaç bin lira. Ederiz, yaparız derken, takıldım onlara. Biraz para koydum, gittim zarar ettim. Çünkü, inşaat, tuğla, beton nedir bilmiyordum.


* Siz müteahhitler, en çok paraları hangi iktidar döneminde kazandınız?


Onu bırakın da hiçbir müteahhit bu iktidar zamanında para kazanmamıştır. Başbakanımız, "Aslansınız" der okşar, "Biraz fiyat indir, biraz kaldır, 3 sene yerine iki senede yap" der. Bu kadar güzel işleri idare eder. Bundan evvel yapılmış bütün işlerde hatta buna Karadeniz Sahil Yolu da dahildir, kimse para kazanmamıştır. O yolda denizlere dökülen toprak işlerinde dolgularda da yolsuzluklar vardır. O kadar güzel, o kadar ucuza mal etmek mümkün değildir.


1962'de gerçek müteahhit oldu


* Tuğlayı ve betonu öğrenmek kaç yılınızı aldı?


Askerlikten sonra bata çıka çeşitli denemelerden sonra 1961'den 1962'ye girerken bir belge alarak müteahhit oldum. Afyon Sultandağı İçme Suyu ve binalarıyla başlayarak bu işe devam ettik. 1971'e kadar da ne uzar, ne kısalır halde giderken, 1975'de Libya'ya, 1978'de Suudi Arabistan'a gidip bugün uluslararası müteahhitlikte dünya ikincisi olan Türkiye'nin o döneminde STFA'dan sonraki iki numarası oldum.

Ölçüyü kaçıranlar, uzayda uçan o Amerikalı'yı (Felix) bile aştılar


* İnşaat sektöründe sizce bir tehlike ve balon var mı?


Hükümet, çok dikkatli olmalı. Şu anda yapıp satan firmalar çok iyi denetlemeli. Çok büyük tehlike var orada. Bazı şirketler önümüzdeki dönemlerde sattıklarını yapıp teslim edemeyebilirler. Gazetelerde televizyonlarda boy boy reklamlar çıkıyor. Bunlar büyük sıkıntının işaretidir. Devlet, bu olayların farkında ve bir takım tedbirler alıyor. Daha da süratli alınmalı bu tedbirler, aksi halde kötü patlaklar olabilir. Bu tedbirler sadece vatandaşı değil inşaat sektörünü de korumalıdır. Ölçüyü kaybetmiş, kendini aşmış, ses duvarını aşmış, fezaya çıkmış o Amerikalı'yı 

(Uzaydan yeryüzüne uçan Felix'i kastediyor) bile geçmiş çok büyük balonlar var piyasada.


NATO ihalelerinde çok para kazananlar oldu


* Eskiden NATO ihalelerinden çok paralar kazanılırdı. Siz de bu ihalelere girdiniz mi?


Hayır, giremedik, çünkü sokmadılar. NATO ihalelerine nedense bizim hükümetler pek karışmıyor. Şimdiki hükümet de öyle.


* NATO işleri hangi kapsamdaki çalışmaları kapsıyor?


NATO, Amerikan askerinin işleri demek oluyor. Para bizim Hazine'den çıkmadığı için çalmak kolay görünüyordu. NATO, neler yaptırmadı ki, bizim askeri bütün havaalanlarımızda NATO vardır. NATO, şimdi Türkiye'de fazla yok.


* NATO, iyi para dağıtmış o zaman?


Gerçekten dağıttı. Yönetmeliklere aykırı işlerden çok para kazanıldı. Sanki oralarda oluyor da başka yerlerde olmuyor mu? Mesela Şişli Hasat Sokak'taki 22 No.lu yeri 20 sefer şikayet ettim. Bir müteahhit yanlış doğalgaz borusu döşemiş. Belediyelere dilekçeler yazdım. Bir gün bakmadılar. Allah korusun, bir gün orada bir olay olsa, orada yaşayanları kimler koruyacak?


Mekke ve Medine'deki devre mülk projesini Kral istemedi


* Sizin Suudi Arabistan'da yine işleriniz var. Mekke'de ve Medine'de devre umreye gidenler için devre mülkler 

yapıyorsunuz değil mi?


O işlerde bir sakatlık var şimdi. Şu anda o projeyi iptal ettiler, yaptırmıyorlar. Kral durdurdu. "Mekke ile Medine yabancılara satılamaz" diyorlar. Arsaları konuştuk, başlayacakken bunlar oldu. 24 seneliğine kiralama yapalım dedik. Ama 'devre mülk' demeyeceksiniz diyorlar. Bir stüdyoyu 36 kişiye satacağım, 10 günlük devrelerle. Devre mülk demeyince de olmuyor. Çözmek için uğraşıyoruz.


Makedonya'da işlerimiz çok iyi


* Sizin Makedonya'da da önemli projeleriniz var. Orada neler yapıyorsunuz?


Büyük bir proje bu.300 milyon dolarlık yatırım söz konusu. Bir çarşı var. 1300 civarında daire yapılacak. Bir otel gibi proje de mevcut. Biz orada arsayı satın aldık. Gayet iyiyiz orada.


* Türkiye'de hangi yeni işleriniz var?


Maltepe'de bu ayın içinde açılışını yapacağımız bir otelimiz var. Lebiderya konutlar da mevcut, karşısında da Adalar var.


Bayraktar ne yapacağını çok iyi biliyor


* Kentsel dönüşüm süreci başladı. Sizce işler iyi gidiyor mu?


Ben kentsel dönüşümde başarılı olacağımıza inandığım bir faktör var. Bu işlerin başında olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çok başarılı. Ne yapacağını da çok iyi biliyor. Bakın, bir TOKİ olayı var Türkiye'de. Ak Parti'nin sürekli oylarını artıran, havaya kalkışını sağlayan rüzgarın 4 ayağından birisi TOKİ'dir. Onun da başındaki kişi Erdoğan Bayraktar'dı. Ekonomist filan değilim ama kendi ekonomisini iyi bilen birisi olduğumu biliyorum. Bayraktar'ın bu işi başaracağına inanıyorum.


CHP, sosyal demokrat değil


* En çok sevdiğiniz lider kimdi?


İsmet İnönü'dür. Gelmiş geçmiş devlet adamları içinde onun gibisi yoktur. İsmet Paşa, siyasetten çekilirken yerine gelecek adam Bülent Ecevit olmamalıydı.


* Neden Ecevit İnönü'nün yerine gelmemeliydi?


Ecevit, bir şairdi. Çok tatlı konuşan, edebiyata çok meraklı, sahneye çıktığı zaman yorulmadan onu dinleyebilirsiniz. 4 defa başbakan oldu, öldüğü zaman bile ekmeğin kaç lira olduğunu bilmiyordu. Onunla çok arkadaşlık yaptım.


* Siz bir kapitalistsiniz. Sosyal demokrat olmanız şaşırtıcı. Hala CHP'ye mi oy veriyorsunuz?


Hayır vermiyorum. Ben ciddi bir sosyal demokratım. CHP ise sosyal demokrat değil. Lafla peynir gemisi yürümez ki. Sosyal demokratın, ezilene, yetime, her yere merhameti olan, onlara iyilik yapıp her zaman koruyan kollayan görevi vardır. Peki, şimdiki CHP'nin içinde bunlardan anlayan kimse var mı?  


Peki, Turgut Özal'la aranız nasıldı?


Özal, beni ANAP'ın kurucuları arasına çağırdı, "Hayır" dedim. Çünkü, SODEP'i ben kurdurdum. İnönü'nün oğlu Erdal İnönü'yü de başına geçmesi için ikna ettim. Özal, "Cevahir, o çok solcudur, dikkat et" diye öğütte bulundu. Ona, "İsmet Paşa'nın oğludur, solcu olsa da komünist değildir" dedim.

Gül'le Erdoğan görev değişimi yapamazsa, Ak Parti içinden bir parti patlayabilir


*Ak Parti'nin yaptıklarını beğeniyor musunuz? Doğru şeyler yapıyorlar mı?


Doğru ile eğrinin izahı vardır. Bu yol böyle gitse doğru olur ama oradan yol çıkmadığına göre dönerek çıkmak daha doğrudur. Mesela, Cumhuriyet kutlamaları Çankaya Köşkü'nde olacak Anıtkabir'e yürünmeyecek denildi. Bu kutlamalara katıldım. İsteseydim, Anıtkabir'e de yürürdüm. Cevahir Çarşısı'nı açarken Erdoğan'a çıkıp bir şey söyledim. "Sayın Başbakan Türkiye'nin tek devrimcisi vardır, o da Mustafa Kemal Atatürk'tür. Ekonomik devrimcimiz Turgut Özal'dır. Yeniliğin ve değişimin de devrimcisi sizsiniz" dedim. Ancak, bugün bir alternatife mutlaka ihtiyaç vardır. Mevcut durumda CHP ile bu mümkün değil.


* Peki, yeni bir parti mi kurulmalı?


Hayır, bu yeni parti AK Parti'nin içinden patlarsa patlayacak. Gerisi güven kazanamaz. Cumhurbaşkanı seçimlerinde Abdullah Gül'le Tayyip Erdoğan arasında görev devri olmazsa yani durum, Putin ile Medvedev gibi gelişmezse Ak Parti iktidarı da kaybeder ve güzellikler de bozulur. O güzelliklerin bozulmasını da kimse istememeli, o olmamalı ama iktidarlar eskidiyse değişmeli.


Bu iktidar döneminde müteahhit para kazanamadı


Siz müteahhitler, en çok paraları hangi iktidar döneminde kazandınız? Onu bırakın da hiçbir müteahhit bu iktidar zamanında para kazanmamıştır. Başbakanımız, "Aslansınız" der okşar, "Biraz fiyat indir, biraz kaldır, 3 sene yerine iki senede yap" der. Bu kadar güzel işleri idare eder. Bundan evvel yapılmış bütün işlerde hatta buna Karadeniz Sahil Yolu da dahildir, kimse para kazanmamıştır. O yolda denizlere dökülen toprak işlerinde dolgularda da yolsuzluklar vardır. O kadar güzel, o kadar ucuza mal etmek mümkün değildir. İbrahim Cevahir oğullarını değil yeğeni Ayşe'yi sağ kolu yaptı (Vatan Gazetesi, Ağustos 2005)


Akmerkez'in 2 katı büyüklüğünde, dünyanın da ikinci büyük alışveriş merkezinin iç mimarı, Cevahir Holding CPM Koordinatörü Ayşe Cevahir, 38 yaşında cabbar bir iş kadını. İbrahim Cevahir'in yeğeni Ayşe Cevahiri herkes Güler Sabancı'ya benzetiyor. İbrahim Cevahir'in Ayşe Cevahir'i oğullarının önünde tuttuğunu herkes biliyor

Ayşe Cevahir, İbrahim Cevahir'in yeğeni. Aralarındaki ilişki Sakıp Sabancı-Güler Sabancı ilişkisine benziyor, 

İbrahim Cevahir üç oğlundan birini değil, Ayşe Cevahir'i sağ kolu olarak görüyor. Birçok kişi ibrahim Cevahir'in genç yaşında yaşamını yitiren oğlu Ender Cevahir'in yerine Ayşe Cevahir'i koyduğunu düşünüyor. Ayşe Cevahir, Cevahir Holding Project Management CPM'in başında.


15 Ekim'de açılacak olan dünyanın en büyük ikinci alışveriş merkezi olma özelliği taşıyan Cevahir İstanbul'un herşeyi, mimar Ayşe Cevahir'den soruluyor. 7 yıl Londra'da yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönen Ayşe Cevahir'le önce Grand Cevahir Oteli'nde buluşuyoruz. Daha sonra Cevahir İstanbul'a gidiyoruz. Dışarıdan pek belli olmuyor ama içeri girdiğinizde alışveriş merkezinin ötesinde bir yerle karşılaştığınızı hemen anlıyorsunuz. Bu çarşı Mall of America'dan sonra dünyanın en büyük çarşısı.


Londra'ya gitmeden önce de size bakıp, "Mutlaka çok başanlı olacak" derler miydi?


1981 yılında gittim Londra'ya. Oraya gitmeden önce de başarılı bir öğrenciydim. 


Suudi Arabistan'da kraliyet mensuplarının gittiği bir lisede okumuşsunuz...

Dar-El Hanan'da okudum. Daha sonra The American College Of London'da iç mimarlık okudum.


Dışarıdan bakıldığında aileniz için "geleneksel bir aile" denir. İş kadını olmak konusunda destek buldunuz mu ailenizden?

Annem yurtdışında okumamı çok istedi. Babaannem biz kahvaltı yaparken "kırıntıları da yiyeceksiniz" derdi. Köklü ailelerin almış olduğu bütün terbiyeleri aldım.


İbrahim Cevahir'le ilişkinizi herkes Sakıp Sabancı-Güler Sabancı ilişkisine benzetiyor. Nasıl biridir İbrahim Cevahir desem...

İbrahim Cevahir sert görünen mert bir adamdır. Babam akıllı bir adamdır. İbrahim Amcam ise zeki. Karadeniz kızları da cabbar olur.


Olur dediğim işe amcam onay verir


Siz de cabbar mısınız?

Öyleyim (gülüyor). İbrahim Cevahir ile aramda güven ilişkisi var. Olurunu verdiğim her işe evet der İbrahim Cevahir. 


Ailede kadın olduğunuz için hiç zorluk çekmediniz mi, en azından ilk zamanlarda?

Çekmedim. Şu anda yalnızca mimar olarak değil, şirketin koordinasyonuyla ilgili görevim de var. Herkes kendini mutlu hissettiği alanda çalışmalı. Amcamın bir oğlu Ottoman Yönetim Kurulu Üyesi, bu övünülecek bir durum.


Türkiye'de kalsaydınız tesettürünüz nedeniyle eğitim alamamak sizi nasıl bir Ayşe Cevahir yapardı?

Kısıtlı olurdu. Bana çok saçma geliyor tesettür noktasına takılmak. Çocuklar okuyamıyor bu yüzden. Herkes istediği dalda, istediği gibi okumalı. Ayşe olarak söylüyorum. Ayşe'nin bu ülkeye ne zararı olabilir? Bireysel bir tercih yapmışım. Bu ülkede üretiyorum. Ne Ayşe'ler var... Anlatabiliyor muyum? Sizin tesettürünüz yok ama bana göre sizin beyniniz tesüttürlü. 'Niye?' diyeceksiniz, çünkü siz çalışıyor ve üretiyorsunuz. "Önce çalışmak" diyorsunuz genç bir kadın olarak. Sevginin olduğu yerde iş çözülüyor. Birbirimizi seversek sorunları çözeriz.


1987'de Türkiye'ye döndünüz. Hiç durmadan çalıştınız, bu yere de öyle paraşütle inmediniz. The Plaza Oteli ilk projeniz. Bekarsınız. İş yaşamına odaklanmak evlenmeyi engelliyor mu?

Bekarım. Elif Hanım, herkesin bu dünyaya geliş sebebi var. Demek ki Allah bana, "kulum sen böyle görevlendirildin, hizmet vereceksin" dedi.


Bekarım ancak asla evlenmem demiyorum 


İkisi birarada olmuyor mu diyorsunuz...

Bugüne kadar olmadı. "Evlenmem" demiyorum aman yanlış anlaşılmasın. "Allah ne zaman nasip ederse" diyelim.


Belki de bugüne kadar karşınıza çıkan kısmetleri görmemişsinizdir...

İnsanın gönül gözü var, o bir iletişimdir, bugüne kadar karşımıza çıkmamış demek ki. Bir kadının fiziksel gücünün üzerinde bir güç harcıyorum. İnanın çarşının tasarımlarının rüyalarını görüyorum.


İstanbul'un alışveriş merkezine mi ihtiyacı vardı? Her yer alışveriş merkeziyle doldu, aynı markalar her yerde...

Biz de bu soruyu kendimize sorduk. İstanbul'un alışveriş merkezine mi ihtiyacı var? Yoksa İstanbullular'ı biraraya toplayacak aile merkezine mi ihtiyaç var? Bence tüm ailenin gidebileceği anne, çocuk, baba, büyüklerin zaman geçireceği bir yere ihtiyaç vardı.


Şişli bunun için uygun bir yer mi? Trafik sorunu olmayacak mı? Aynı anda l milyon kişinin ziyaret edebileceğinden söz ediliyor...

Taksiler için indi bindi yapacakları özel kat ayrıldı. Üç katın metro istasyonuna bağlantısı var. Şişli merkez, Avrupa kıtasındaki bağlantı yeri. Aynı zamanda Şişli farklı dinleri, kültürleri içinde barındırıyor.


Başbakan'in bu alışveriş merkeziyle çok ilgilendiği söyleniyor...

Doğru, çok beğendiler. Açılışı kendisi yapacak.İbrahim Cevahir ve Cevahir Holding’in devam eden projeleri hangileri?Makedonya Cevahir Residence

Yeri : Makedonya, Üsküp

Taahhüt Konusu : Residence, Alışveriş Merkezi

Ünite Sayısı                           : 5

İşin Toplam Alanı : 281.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 2012

Bitiş Tarihi : Devam ediyor.

İşin Türü : Yatırım

 

Cevahir Daman Bingazi AVM

Libya' daki siyasi karışıklık sebebiyle durdurulmuştur.Tamamlanan projeleri hangileridir?Cevahir Alışveriş Merkezi

Yeri : Şişli - İstanbul

Taahhüt Konusu : Alışveriş Merkezi

Ünite Sayısı                           : 1

İşin Toplam Alanı : 358.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1997

Bitiş Tarihi : 2005

İşin Türü : Yatırım


 Bayrampaşa Otobüs Terminali

Yeri : Bayrampaşa - İstanbul

Taahhüt Konusu : Uluslararası Otogar

Ünite Sayısı                           : 94

İşin Toplam Alanı : 320.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1987

Bitiş Tarihi : 1996

İşin Türü : Taahhüt

 

Erciş Şeker Fabrikası

Yeri : Erciş - Van

Taahhüt Konusu : Fabrika Binası, Yol, Saha, Çevre Tanzimi, Sosyal Tesisler ve Lojmanlar

Ünite Sayısı                           : 110

İşin Toplam Alanı : 110.000 m2 (40.000 kapalı + 70.000 yol,saha ve çevre tanzimi)

İşe Başlama Tarihi                               : 1987

Bitiş Tarihi : 1991

İşin Türü : Taahhüt

 

Grand Cevahir Otel & Kongre Merkezi

Yeri : Şişli - İstanbul

Taahhüt Konusu : Otel ve Kongre Merkezi

Ünite Sayısı                           : 2

İşin Toplam Alanı : 107.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1999

Bitiş Tarihi : 2002

İşin Türü : Yatırım

 

 Al Kiysh 752 Konut

Yeri : Bingazi - Libya

Taahhüt Konusu : Toplu Konut ve Altyapı

Ünite Sayısı                           : 752

İşin Toplam Alanı : 105.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1980

Bitiş Tarihi : 1982

İşin Türü : Taahhüt

 

Cidde Korniş AVM ve Ticaret Mekezi

Yeri : Cidde - Suudi Arabistan

Taahhüt Konusu : Ticaret Merkezi

Ünite Sayısı                           : 1

İşin Toplam Alanı : 91.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1981

Bitiş Tarihi : 1984

İşin Türü : Taahhüt

 

Prens Meteib Bin Abdülaziz Saray Kompleksi

Yeri : Taif - Suudi Arabistan

Taahhüt Konusu : Bina ve Çevre Tanzimi

Ünite Sayısı                           : 12

İşin Toplam Alanı : 33.500 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1982

Bitiş Tarihi : 1984

İşin Türü : Taahhüt

 

Trabzon Cevahir Outlet

Yeri : Kaşüstü Mevki - Trabzon

Taahhüt Konusu : Alışveriş Merkezi

Ünite Sayısı                           : 2

İşin Toplam Alanı : 31.937 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 2008

Bitiş Tarihi : 2011

İşin Türü : Yatırım

 

Prince Mansour Bin Meteib İkametgahı & Şerbetli Ticaret Binası

Yeri : Riyad - Suudi Arabistan

Taahhüt Konusu : Konut Kompleksi

Ünite Sayısı                           : 5

İşin Toplam Alanı : 30.000 m2 (Çevre Tanzimi ile Birlikte)

İşe Başlama Tarihi                               : 1984

Bitiş Tarihi : 1985

İşin Türü : Taahhüt

 

Bingazi Yatılı Okullar Projesi

Yeri : Bingazi - Libya

Taahhüt Konusu : Bina

Ünite Sayısı                           : 14

İşin Toplam Alanı : 28.200 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1981

Bitiş Tarihi : 1984

İşin Türü : Taahhüt

 

Plaza Hotel

Yeri : Balmumcu - İstanbul

Taahhüt Konusu : Otel ve İş Merkezi

Ünite Sayısı                           : 2

İşin Toplam Alanı : 26.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1990

Bitiş Tarihi : 1995

İşin Türü : Yatırım

 

İstanbul Cevahir Hotel Asia

Yeri : İstanbul, Maltepe

Taahhüt Konusu : Otel

Ünite Sayısı                           : 1

İşin Toplam Alanı : 21.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 2009

Bitiş Tarihi : 2012

İşin Türü : Yatırım

 

Kral Abdülaziz Üniversitesi

Yeri : Cidde - Suudi Arabistan

Taahhüt Konusu : Laboratuar ve Dershane Binaları

Ünite Sayısı                           : 4

İşin Toplam Alanı : 18.500 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1984

Bitiş Tarihi : 1985

İşin Türü : Taahhüt

 

Mekke Okullar, Su Depoları ve Gölgelikler

Yeri : Mekke - Suudi Arabistan

Taahhüt Konusu : Bina

Ünite Sayısı                           : 3

İşin Toplam Alanı : 11.100 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1982

Bitiş Tarihi : 1984

İşin Türü : Taahhüt

 

Abbar & Zainy Ofis Binası

Yeri : Cidde - Suudi Arabistan

Taahhüt Konusu : Bina

Ünite Sayısı                           : 1

İşin Toplam Alanı : 8.130 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1983

Bitiş Tarihi : 1984

İşin Türü : Taahhüt

 

Milli Ticaret Bankası, Zaviye Merkez Binası

Yeri : Zaviye - Libya

Taahhüt Konusu : Merkez Binası

Ünite Sayısı                           : 14

İşin Toplam Alanı : 7.214 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 1984

Bitiş Tarihi : 1986

İşin Türü : Taahhüt

 

Sultanahmet Cevahir Otel

Yeri : Sultanahmet - İstanbul

Taahhüt Konusu : Otel

Ünite Sayısı                           : 1

İşin Toplam Alanı : 4.000 m2

İşe Başlama Tarihi                               : 2002

Bitiş Tarihi : 2004

İşin Türü : Yatırımİbrahim Cevahir ve Cevahir Holding iletişim bilgileri neler? ADRES: Darülaceze Cad. No: 29 Okmeydanı / Şişli / İstanbul Posta Kodu : 34384 


TELEFON: +90 212 320 86 76 


FAX-1: +90 212 320 75 30 


FAX-2: +90 212 320 24 73 


E-POSTA: info@cevahir.com.tr


WEB ADRESİ: www.cevahirholding.com.tr
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Anneler günü konut kampanyaları