Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İbrahim Karaosmanoğlu kimdir? AK Parti Kocaeli Adayı 2014

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı. İbrahim Karaosmanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 05 Aralık 2013’te Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na üçüncü kez aday gösterildi.İbrahim Karaosmanoğlu kimdir? AK Parti Kocaeli Adayı 2014

AK Parti'nin üçüncü kez aday gösterdiği Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu...İbrahim Karaosmanoğlu’nun mesleği nedir?


1952 yılında İzmit Yuvacık´ta doğdu. 1977 yılında Marmara Üniversitesi´nden mezun oldu. 1978-1989 yılları arasında Kırıkkale Lisesi, İzmit Endüstri Meslek Lisesi ve İzmit Ortaokulu´nda öğretmen ve yönetici olarak görev aldı.İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli’de hangi ilçenin belediye başkanlığını yaptı?


1989-99 yılları arasında İzmit´te 10 yıl Yuvacık Belediye Başkanlığı yaptı. Ak Parti´nin kuruluşunda Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte aktif olarak görev aldı. Ak Parti Kocaeli Teşkilatında kurucu İl Başkan Yardımcılığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. Daha sonra Başbakan Danışmanı olarak Ankara´da görev yaptı.İbrahim Karaosmanoğlu, ne zaman İzmit / Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı oldu?


1999’da aday olmayan İbrahim Karaosmanoğlu, 2001 yılında AK Parti kurucu üye sıfatıyla il başkan yardımcısı oldu. Nihat Ergün'ün milletvekili ve genel başkan yardımcısı seçilmesiyle AK Parti il başkanı olan Karaosmanoğlu,  28 Mart 2004 de İzmit büyükşehir belediye başkanı oldu. Aynı yıl içinde çıkan Büyükşehir kanunu ile İzmit Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu, İbrahim Karaosmanoğlu da ilk Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.İbrahim Karaosmanoğlu, belediye başkanlığından başka hangi yöneticilik ünvanlarına sahip?


Kırgızistan Cumhuriyetinin köklü üniversitelerinden Mahmud Kaşgarî Barskanî Doğu Üniversitesi tarafından “Fahri profesörlük” ünvanı ile Kazakistan Cumhuriyeti Kainar Üniversitesi’den “Fahri doktora” ünvanına layık görülen Karaosmanoğlu, COPPEM-Avrupa-Akdeniz İşbirliği Komitesi asli üyesidir. UCLG-MEWA Dünya Konseyi Üyesi ve aynı organizasyonda üç farklı komitede başkan ve yönetim kurulu üyelikleri görevleri de yürütmektedir. Kent ihtiyaçları paralelinde yaptığı insan odaklı hızlı ve agresif yatırım hamlesiyle, model proje uygulamalarıyla Kocaeli’nin çehresinin değişmesinde ve dünya kenti olmasında önemli bir görev icra eden Karaosmanoğlu; bir çok sivil toplum kuruluşu, ulusal ve uluslar arası yayın organı tarafından çeşitli defalar “Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı” seçilmiş ve bir çok “kent ödülüne” layık görülmüştür. “Türk-Macar” dostluğu’ nun geliştirilmesi ve Macar tarihinin önemli ismi “Kral Thököly İmre” anısının Kocaeli’ de yaşatılması maksadıyla, göstermiş olduğu üstün katkılarından ötürü; Macaristan Devleti tarafından Devlet Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir. Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)’nin 09 Mart 2012 tarihinde yapılan genel kurul toplantısında, oybirliğiyle birlik başkanlığına seçilmiştir. Evli ve 5 çocuk babasıdır.İbrahim Karaosmanoğlu iletişim bilgileri nelerdir?


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 


Adres: Karabaş Mah.Salim Dervişoğlu Cad. No:80 41040 İzmit / Kocaeli

Santral: 0 262 318 10 01 / 9 Hat 

ÇAĞRI MERKEZİ: 444 11 41

Web: ibrahimkaraosmanoglu.com.tr