Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İbrahim Kaygısız kimdir?

İnşaat işine de giren İpek Kuyumculuk'un Yönetim Kurulu Başkanı. İbrahim Kaygısız, Gaziantep’te ilk akıllı binayı yapmasıyla tanınıyor. O bina, Yabancı Damat dizisinin de çekildiği bina… İbrahim Kaygısız, İstanbul’da İttihat ve Terakki Partisi ile Cumhuriyet Gazetesi’ne ev sahipliği yapan Kırmızı Köşk’ü satın aldı, orayı Sura Otel yaptı.İbrahim Kaygısız kimdir?

İbrahim Kaygısız

 


Kuyumcu İbrahim Kaygısız otel işine neden girdi? İbrahim Kaygısız, Radikal Gazetesi’nde 07 Nisan 2012 tarihinde yayınlanan röportajda Jale Özgentürk’e anlatıyor; 


“Gelen müşterilerimiz Laleli, Aksaray’da çeşitli otellerde kalıyordu. Nahoş, duymayı bile istemediğimiz olaylarla karşılaştık. Bu da bizim ihracatımızı etkiler duruma geldi. Biz de dedik ki müşterilerimiz için bir misafirhane yapalım. Sura Otel’in yerini aldık. Burası otoparktı. Misafirhane yapmayı düşünürken, TÜRSAB’dan bazı üyeler bölgenin en iyi yerini aldığımızı ve iyi değerlendirmemizi önerdiler. “Kıymetini bilin” dediler. O insanların gözüyle baktığımda haklı olduklarını düşündüm. Mimar dostlarımızla dizayn otel yapmaya karar verdik. Bu oteli iki yılda tamamladık.”İbrahim Kaygısız, Kırmızı Köşk’ü kaça aldı? Kırmızı Köşk Cağaloğlu’nun sembol binalarından biri. Tarihi 1880’li yıllara dayanıyor. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin merkez binası olarak kullanılmış. Biz gazeteciler için de Cumhuriyet gazetesine ev sahipliği yapması nedeniyle çok değerli. Kullanılan ahşabın rengi nedeniyle ‘Kırmızı Köşk’ olarak bilinen bina geçen günlerde 11 milyon dolara İpekyolu Kuyumculuk’a satıldı. İbrahim Kaygısız hayatını nasıl anlatıyor?Ben 1954 Gaziantep doğumluyum. 6 yaşında kuyumcu çıraklığı ile başladım işe. Aynı zamanda da okula gidiyordum. 7 yaşında ise ticarete başladım. Gaziantep’in ünlü simiti kahke satarak. Okuldan çıkıp akşama kadar da atölyede çalışırdım. 14 yaşıma geldiğimde bir sohbette lafa karıştım. Sen cahilsin dediler. Ben de cahil olmamak için ne yapmalıyım, dedim. Üniversitede okuman lazım dediler. Bunun üzerine gece okuluna başladım. İşi aksatıyorum kaygısıyla ustama karşı mahcup olmamak için de 16 yaşında kendi işimi kurmaya karar verdim. Kuyumculuk, Kaygısız’ın aile işi miydi? Evet. Babam Ali Kaygısız sarraftı. Maliye kaydım 16 yaşındadır. Kendi işimi kurunca ders çalışmaya imkanım da arttı. Ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra da Konya Selçuk Eğitim Fakültesi’nde okudum. Daha sonra Gaziantep’te birçok sivil toplum örgütünde çalıştım. Kuyumcular Odası Başkanlığı yaptım. Gaziantep’te ilk akıllı binayı yaptım. Yabancı Damat’ın çekildiği bina. İbrahim Kaygısız, İstanbul’a ne zaman geldi? Altınbaş Holding’in sahipleri ile Antep’te beraber büyüdük. İstanbul’a gelmem gerektiğini onlar söyledi. Ben önce ihtiyaç olmadığını söyledim. Onlar ise bir gün beni karşılarına aldılar. ‘Biz seni para kazanmaya çağırmıyoruz. İstanbul’a gelirsen çocukların dünya vatandaşı olur. Eğer Antep’te kalırsanız sizi sadece Antepliler tanır. Gelirseniz dünyayla entegre olursunuz’ dediler. Bu laf benim hoşuma gitti. İstanbul’a geldik. 


1996’da ben geldim. 2000’de ise ailece tamamen taşındık. Benim İstanbul maceram haziran ayında 12 yıl olacak. İstanbul’da Kapalıçarşı-Çemberlitaş arasında toptan gümüş takı işine başladık. İhracat ağırlıklı çalıştık. Şu anda toplam satışımızın yüzde 75’i ihracat. 2010’da 95 ülkeye ihracat yapmışız. Arap baharından sonra 2011’de 90’a düşmüş. 


İbrahim Kaygısız, kuyumculukta ne kadar ihracat yapıyor? Gümüş takı ihracatında ülke ikincisiyiz. 30 milyon dolar ihracatımız var. Bu 10 yıl içinde markalaşma ve kurumsallaşmanın önemini gördük. Bünyemizde markalar toplamaya karar verdik. Katma değeri yüksek ürün satma yolunu seçtik. Gümüşün yanında başka şirketler kurduk. Sette saat, çelik, gümüş takı üzerine uzmanlaşmış bir şirkettir. Farman, Dolice gibi patenti bizim olan markalarımız var. Dolice Gaziantep’in 4000 yıl önceki adıdır. İstanbul’da İpek Yolu olarak şirketleştik. Roma’dan Çin’e uzanan ticaret yolu ipekyolu Gaziantep’ten geçer. İbrahim Kaygısız, turizmle nasıl tanıştı? Biz bunları yaparken bir sıkıntı başladı. Gelen müşterilerimiz Laleli, Aksaray’da çeşitli otellerde kalıyordu. Nahoş, duymayı bile istemediğimiz olaylarla karşılaştık. Bu da bizim ihracatımızı etkiler duruma geldi. Biz de dedik ki müşterilerimiz için bir misafirhane yapalım. Sura Otel’in yerini aldık. Burası otoparktı. Misafirhane yapmayı düşünürken, TÜRSAB’dan bazı üyeler bölgenin en iyi yerini aldığımızı ve iyi değerlendirmemizi önerdiler. “Kıymetini bilin” dediler. O insanların gözüyle baktığımda haklı olduklarını düşündüm. Mimar dostlarımızla dizayn otel yapmaya karar verdik. Bu oteli iki yılda tamamladık. Kaygısız, Sura Otel’i nasıl anlatıyor? 60 odalı bir otel. Her şeyi özel tasarım yapıldı. Otelin halıları bile yanmayan kumaştan özel ürettirildi. Sultanahmet kriterlerine göre büyük odalar yaptık. Her katı ayrı bir konseptte hazırladık. 300 kişilik Güneydoğu ve Osmanlı mutfağına sahip bir restoranımız var. Özelliği tamamen organik et ve yiyeceklerden oluşması... 


Türkiye’de etin üzerinde çok oyun oynanıyor. Çok ciddi bir denetim yok. Ben İstanbul’da hiç et yemem. Biz kendi çiftliğimizde organik olarak hayvanlarımızı yetiştiriyoruz. Terkos’taki çiftliğimiz sadece bizim restoran için besicilik yapıyor. Küçük ve büyükbaş hayvanlarımız var. 


Hedefimizde daha büyük boyutta organik hayvancılık var. Gerekli destek görürsek, yer bulursak yapacağız. İçinde hormonlu hiçbir şey olmayacak. İbrahim Kaygısız, Kırmızı Köşk’ü nasıl buldu? Yıllardır turizmle iç içeyim. Turizmin ülke ekonomisine ne gibi katkılar sağladığının bilincindeyim. 80 odalı yeni bir otel projesine başladık. Otel yatırımlarımıza da hız vermeye karar verdik. İkinci Sura Oteli’ni Beyazıt’ta yapıyoruz. Hedefimiz 2020’de 1000 yatağa ulaşmak. 


Evet. Yeni arsalar aramaya başladık. Dostlarımızın tavsiyesi ile Atatürk’ün de hatırası olan, daha sonra Cumhuriyet gazetesinin binası olan Kırmızı Konak’ın olduğu yeri teklif ettiler. O zaman Uşaklıgil Ailesi ve Cumhuriyet Gazetesi Vakfı ile uzun süren görüşmelerimiz oldu. Burayı ruhuna uygun bir şekilde yapacağız. 


Malzeme toplamaya başladık. Gerek aile ile gerek aile dostları ve gerekse geçmişte orada çalışmış insanlarla görüşmeye başladık. Ellerinde orayla ilgili bilgi belge, resim, malzeme olanları arıyoruz. Alt katta bir galeri yapacağız. Galeride kimler tarafından hangi kalem kullanılmış, okka pit mi kullanılmış, hangi masada, sandalyede oturmuş bunları araştırıp, sergileyeceğiz. 


Ben istedim, onların da hoşuna gitti. Bunları deklare ettim. “Burayı kuyumcunun biri almış” yorumu yapılmış. Bizim amacımızı bilmiyorlar. Sıradan biri alsa ve tarihi silip atsaydı daha mı iyi olurdu. Ne adı, ne sanı kalırdı. Yatırım bittiğinde bir bölüm yapacağım. Yazar çizerlere hafta sonları benim misafirimsiniz, diyeceğim. Belki Babıâli toplantıları, sohbetler düzenleyeceğim. Gençler de gelsin, üstatlarla oturup sohbet etsinler. Hayalimiz geniş.İbrahim Kaygısız ve Sura Otel iletişim bilgileri nelerdir? Adres: Binbirdirek Mh., Divan Yolu Caddesi No:45, 34400 Fatih/İstanbul


Telefon: +90 (212) 513 6666


Web Adresi: www.surahotels.comÖnerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura