Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İbrahim Polat

İbrahim Polat, amelelikten patronluğa yükselerek büyük bir başarı öyküsü yazdı. Adnan Polat, Polat İnşaat'ta ikinci kuşağı temsil ediyor.İbrahim Polat kimdir?

İbrahim Polat

İbrahim Polat, 15 Yaşında Erzurum’da ailesiyle tartışıp İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da önce  inşaat şantiyelerinde amelelik yaparak sektöre adım atmıştır. Bir sanat okulunda eğitim almak isteyen İbrahim Polat, Zincirlikuyu’da bulunan bir sanat okulunda inşaat okumuştur. İnşaat şantiyelerinde önce çırak sonra kalfalık daha sonra ustalık yaparak para kazanan İbrahim Polat, biriktirdiği paraları sermaye yapmıştır. İnşaatçılık, müteahhitlik, taşeronluk yaptıktan sonra 4-5 arkadaşı ile ortak bir arsa almış ve kat karşılığı Nişantaşı’nda inşaat işi yapmaya başlamıştır. Kat karşılığı inşaat işiyle başlayan iş hayatını 1955 yılında Polat Grubunu kurarak pekiştirmiştir. 1947 yılında Nişantaşı’na gelen İbrahim Polat hala Nişantaşı’nda yaşamaktadır.


Polat Holding nasıl kuruldu?


1955 yılında Polat Grubunu kuran İbrahim Polat, 1982 yılında Polat Holding çatısı altında şirketlerini aynı çatı altında topladı. Polat Holding bünyesinde yer alan 8’i yurtiçi 2’si yurtdışında olan toplam 10 adet şirketi yer alıyor. Bu şirketlerin sektörleri şöyle: Turizm, seramik, inşaat, vitrifiye üretimi ve enerji. 


İbrahim Polat’ın iş hayatının kronolojisi nasıl?


1947 yılında Nişantaşı’nda ilk arsayı alıp, kat karşılığı inşaat işi yapmaya başladı.


1955 yılında Polat Grubu’nu kurdu.


1972 yılında Ege Saramik’e ortak oldu.


1982 yılında Polat Holding’i hayata geçirdi.


1988 yılında Polat Turizm Otelcilik şirketini açtı.


1991 yılında yurtdışı firmalarını açmaya başladı.


1997 yılında Ege Vitirifiye şirketini kurdu.


1998 yılında Pol-Center’ı hizmete açtı.


2000 yılında Erzurum’da Polat Renaissance Erzurum Hotel’i açtı.


2002 yılında birçok projenin temellerini attı.


2006 yılında Boğaziçi Evleri projesine başladı.


2008 yılında Barbaros Bulvarı’nda otel çalışmalarına başladı.


İbrahim Polat’ın başarı sırrı nedir?


İbrahim Polat, başarısının sırrının şu şekilde açıklıyor: Yalan söylemediğimiz, projeleri vaktinde teslim ettiğimiz, hırsızlık yapmadığımız için başarılıyız. Projelerde çalışırken 3 mimarı işin başına koyuyoruz. Yapmış olduğumuz projelerde yıllar geçse bile sıkıntı olması dahilinde yaptırıyoruz. İbrahim Polat, otelcilik sektörüne nasıl girdi?


Otelcilik sektörünü merak edip öğrenmek için çalışan İbrahim Polat, öncelikle şunlara dikkat etmiş: Bulaşık nasıl yıkanır, çamaşır nasıl yıkanır, yatak nasıl hazırlanır, yemek nasıl yapılır gibi. Bunları öğrendikten sonra da otelcilik sektörüne giriş yapmış. 


İbrahim Polat ile ilgili çıkan haberler:


Firuzan Gürbüz tarafından yazılan ve İbrahim Polat’ın hayatını anlatan “Alnımın Teriyle” kitabı 2007 yılında Polat Rönesans Otel'de yapılan kokteylle basına tanıtıldı. Kitabında İbrahim Polat’ın hayat hikayesi yer alıyor ve İbrahim Polat kitap gelirleri ile öğrencilere burs verdi.