Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İçdaş Fabrikası Arazisi - İçdaş Arazisi - Güneşli

İçdaş Fabrikası’nın İstanbul Güneşli’deki 112 bin metrekare büyüklüğündeki arazisidir. İçdaş, arazi üzerine 2 bin konutluk proje hayata geçirmeye hazırlanıyor.İçdaş Fabrikası Arazisi - İçdaş Arazisi - Güneşli
İçdaş Fabrikası Arazisi Güneşli İçdaş Fabrikası arazisinde ne yapılacak? 


Emlakkulisi.com’da 9 Ocak 2014 tarihinde Şengül Kırmızıtaş imzasıyla yayımlanan habere göre; İstanbul’un en büyük ve en kalabalık ilçelerinden Bağcılar’da bulunan İçdaş fabrikası üzerinde rezidans yükselecek. Toplam 112 bin metrekare arazinin ihale süreci tamamlandı. Proje geliştirme çalışmalarının yapıldığı Güneşli İçdaş arazisinde yaklaşık 2 bin konutluk rezidans yapılacak. Ayrıca projede ticari alanlar da bulunacak. İçdaş Fabrikası Arazisi - İçdaş Arazisi - GüneşliGüneşli İçdaş arazisine rezidans ne zaman inşa edilecek?


Bağcılar’da Ateştuğla ile Evren Mahallesi arasında oldukça geniş bir alana yayılan Güneşli İçdaş fabrika arazisinde geliştirilecek olan projeye 2014’ün sonlarına doğru start verilmesi planlanıyor. İhalesi yapılan proje hasılat paylaşımı sistemi ile geliştirilecek. İÇDAŞ'ın fabrika arazisine kimler talip oldu? 


İstanbul'un Bahçelievler ilçesine bağlı Güneşli 1980'lerden sonra gelişen sanayi bölgelerinden biri... Ancak Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Güneşli'de de dönüşüm başladı. İÇDAŞ'ın fabrika arazisine ise 18 talip var...

Para Dergisi’nin 29 Eylül 2013 tarihli haberine göre; Türkiye'nin en büyük demir çelik firmalarından İÇDAŞ Demir çelik, 2008 yılında Güneşli'deki fabrikasında imalatı durdurdu ve tesislerini Çanakkale Biga'ya taşıdı. 


İÇDAŞ'ın sahibi olan Aslan Ailesi şimdi Güneşli'deki 112 dönümlük arazilerini değerlendirmek için harekete geçti. Birkaç ay önce gazetelere araziyi "hasılat paylaşımı modeli" ile  değerlendirmek istediklerini belirten bir ilan verdiler. 

Aldığımız bilgilere göre 212 İstanbul Povver Outlet Alışveriş Merkezi'ne bir kilometre uzaklıkta olan araziyi  değerlendirmek  için Aslan Ailesi'ne 18  inşaat firması başvurmuş. Aile, iki emsali bulunan araziye karma proje yapılmasına sıcak bakıyormuş.


Başvuran firmalar arasında İbrahim Dumankaya Holding'e ait DKY İnşaat ve Altan Elmas'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Suryapı'nın da olduğunu duyduk. Muhtemelen rezidans, otel ve ofisten oluşan karma bir projenin yapılacağı arazi için aile ay sonunda kararını verecekmiş. Bakalım İÇDAŞ'ın arazisini hangi şirket değerlendirecek. İçdaş arazisine yapılacak inşaata yeni talipler kimler? 


Para Dergisi’nin 9 Kasım 2013 tarihli haberine göre; aslında Aslan Ailesi'nin şimdiye kadar görüşmelerini sonlandırıp bir sonuca varması bekleniyordu. Öğrendiğimize göre, teklifler almalı bir buçuk ay olmasına rağmen hiçbir talibe resmi olarak olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmamış. Ancak İÇDAŞ yönetiminin Kavurmacı Ailesi'nin sahibi olduğu Aydınlı İnşaat ile Ömer Sacaklıoğlu'nun yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Metal Yapı Konut'un projelerine sıcak baktığını duyduk. Bize gelen bilgiler "nihai imza" atılmasa da prensipte karma bir proje için bu iki grupla imza aşamasına gelindiği yönünde. Konu ile ilgili konuştuğumuz Metal Yapı Konut Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sacaklıoğlu, "Ben arsa sahipleriyle bir kez yüz yüze görüşüp, teklifimizi sözlü olarak sundum. Ancak bana şahsen 'net bir dönüş' olmadı" demekle yetiniyor. Bakalım İstanbul'un bu bölgesinde adeta bir "yüzük taşı" olan bu arazi, hangi gruplarla yeniden imar edilecek.