Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İçerenköy Mahallesi - Ataşehir - İstanbul

Daha önce Kadıköy’e bağlı iken 2008 yılında yeni kurulan ilçe Ataşehir’e bağlanan mahalle. KİPTAŞ İçerenköy ve Kentplus Centrium projeleri buradadır. 2013 yılında sahip olduğu 75.436 kişilik nüfusuyla İstanbul'un en kalabalık 2. mahallesi. Ayrıca Türkiye'nin en kalabalık 4'üncü mahallesi. Burası, seksenli yılların başında mısır tarları ve bostanlardan oluşan, Çamaşırcı Deresi'nde balık avlanabilen küçük bir mahalleydi. Zemin yapısı elverişli olduğu için, imar planında kat yüksekliği sınırı yok. Bu yüzden çok katlı binalara izin veriyorlar.İçerenköy Mahallesi - Ataşehir - İstanbul
İçerenköy Mahallesi, Ataşehir, İstanbulİçerenköy nerede?


İçerenköy, İstanbul ilinin Ataşehir ilçesine bağlı bir mahalledir. 2008 yılına kadar Kadıköy ilçesine bağlı olan mahalle yeni ilçe olan Ataşehir'e bağlanmıştır.


Kuzeyinde Ataşehir ve İstanbul Çevre Yolu, doğusunda Kayışdağı Dudullu Yolu ve İnönü Mahallesi, güneyinde D-100 Karayolu ve Küçükyalı Mahallesi, batısında D-100 Karayolu ve Kadıköy bulunmaktadır. 


Burası, seksenli yılların başında mısır tarları ve bostanları olan, yanından geçen Çamaşırcı Deresi'nde balık avlanabilen küçük bir mahalleydi. Zemin yapısı nedeniyle imar planında kat yüksekliği sınırı olmamasından dolayı yoğun yüksek katlı binalarla donatılmıştır.İçerenköy’ün genel özellikleri nelerdir?


Mahallede 5 yıldızlı Hotel Greenpark, Rixsos Oteli, Carrefour, İsviçre Hastanesi gibi binalar bulunur. Ayrıca ABD'nin en büyük otel zincirlerinden biri olan Mariott Otelleri'de ilk şubesini İçerenköy'de açmıştır. Bunun yanı sıra burası her geçen gün hızla artan nüfusuyla Türkiye'nin en büyük mahallelerinden biri olmuştur. 2013 yılında sahip olduğu 75.436 kişilik nüfusuyla İstanbul'un en kalabalık 2. mahallesi olan İçereköy, Türkiye'nin de en kalabalık 4. mahallesi olmuştur.


Mahalle bünyesinde Ataşehir'in en büyük ilköğretim okulu olan İçerenköy Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Mahalleye ulaşımın kolaylığı ve düzenli gelişimi nedeniyle İstanbul'un en gözde mahallelerinden biri haline gelmiştir. Kozyatağı, Bostancı gibi semtlerdeki yığılmaların aksine, halen imara açık yapısı sayesinde de her geçen gün değeri artan bir semttir.


Sabah Gazetesi'ne göre, İçerenköy İstanbul'un en zengin semtidir, çünkü en büyük toplam gelire sahip olmaktadır (bin TL). (Kaynak: Vikipedi)İçerenköy Mahallesi’nin nüfus ve eğitim bilgileri nelerdir?


Ataşehir'in hızla gelişen mahallelerinden olan İçerenköy'de 73.583 kişi oturuyor. 


Mahallede; 5 Özel Anaokulu, 4 İlköğretim Okulu, 2’si özel 3 Lise, 9 Çocuk Parkı, 11 ibadethane, 2 Özel Sağlık Merkezi ve 26 Eczane bulunuyor. Kayışdağı'ndan çıkan Çamaşırcı Deresi mahallenin içinden geçiyor. İçerenköy’ün tarihçesi nedir?


İçerenköy Muhtarlığı internet sitesinde mahallenin tarihi ile ilgili aşağıdaki bilgiler yer alıyor:


İstanbul çevresindeki ilk insan yerleşimleri ancak M.Ö.5000-3000 yılları arasında ortaya çıkmışken, İçerenköy'de taş devrine ait ilk el baltalarına rastlanmıştır. 1331 Mayısında, Orhan Gazi; Kartal-Cevizlik’te Bizans Kralı III. Andronicus’u yendi. Üsküdar’a yürüdü. Komutanlarından Konuralp da; Aydos Kalesini, Kayışdağı’nın batı eteklerindeki Ayazma Köyü'nü, (şimdiki İçerenköy’ü) alarak Üsküdar’da Orhan Beyle birleşti. O zaman burada çok geniş bağlar, bir kilise bir hamam, bir sarnıç vardı. Bizanslılar ve rahipler buranın Türklerin eline geçtiğine çok üzüldü. Özellikle kadınlar hamam sularının kendilerini güzelleştirdiğine inanırlardı. Geniş ölçüde yapılan şarapçılık, sebzecilik, meyvecilik bir çok rahibin geçimini sağlardı. Bu bölge Osmanlı Türklerine geçince, Anadoludan getirilen halk; başta Merpenköy olmak üzere bölgeye yerleştirildi. Geyikli Babanın öğrencilerinden Gözcü Baba, Eren Baba, Kartla Baba, Ali Gazi, Sarı Gazi gibi savaşçı din adamları ve bunlara bağlı yüzlerce kişi Hiristiyan köylerine yerleştirildi. Bu savaşçılar korsan baskınlarından korunmak için Rumlarla birleşiyorlardı. 1335 yılında Tekkebağ Köyü böyle kurulmuştu. Köyün tek derdi su kıtlığıydı. Bu bölge Eren Baba ile Ali Gazinin yönetimindeydi. 1465 ten sonra bölge adı olarak Erenköy kullanılmaya başlandı.


1639 yılından sonra, Kayışdağı suyu künklerle şimdiki Erenköy'e getirilince , Karaman Çiftliği ve Tekkebağ halkı Erenköy'e göç etti . 1872 de bölgenin batısında tren yolu ve istasyon yapılınca Hat komutanı, Ulaştırma Yüzbaşı Ali Beyin önerisiyle Erenköy adı şimdiki yerine verildi. Asıl Erenköy içerlek kaldığından mahalle İçerenköy adını aldı. (Kaynak: Ataşehir Belediyesi) İçerenköy’deki markalı konutlar hangileri?


KİPTAŞ İçerenköy Evleri: KİPTAŞ tarafından üretilen İçerenköy Evleri'nin inşaatı tamamlandı. Konutlar 14 -25 Aralık 2009 tarihleri arasında teslim edildi. 


163 metrekarelik 3+1 konutların fiyatları Aralık 2009 itibariyle 411 bin 875 TL'den başlıyor, 677 bin TL'ye kadar yükseliyor. Peşinatlar 82 bin 375 TL'den, aylık taksitler ise 4 bin 326 TL'den başlıyor.


İçerenköy Evleri'nde tenis kortu, basketbol sahası gibi spor alanları, merkezi ısıtma sistemi, kapalı otopark, katlardan otoparka asansörle ulaşım, ısı yalıtımı, mekanik havalandırma, elektronik yangın söndürme sistemi, akıllı ev sistemine geçiş için altyapı gibi özellikler bulunuyor. Dairelerde ise yangın algılama sistemi, mobilya giydirilmiş çelik giriş kapılar, daire içlerinde mobilya ahşap kapılar, seramik granit banyo ve mutfak kaplamaları, ankastre mutfak eşyaları bulunuyor.

 

Tel: 0 216 469 29 56

Web: www.kiptas.com.trKentplus Centrium: Kentplus Centrium projesi, Emay İnşaat imzası ile İstanbul İçerenköy’de inşa edildi. 110 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projede 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tipleri yer alıyor.


İçerenköy Mahallesi - Ataşehir - İstanbul


Toplam 796 adet konutun yer aldığı Kentplus Centrium'da Emay İnşaat bünyesinde ödeme yapılabiliyor. 22 bin metrekare arsa alanına sahip olan projede banka kredisi de kullanmak mümkün.Tel: 0216 444 12 00 

Web: www.kentplus.com/centriumİçerenköy Mahallesi’nin posta kodu kaçtır?


İçerenköy Mahallesi posta kodu şöyle; 34700İçerenköy Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Muhtar: Ayhan ÖZTÜRK 

Adres: Alanaldı Cad. No:3 İçerenköy, Ataşehir, İstanbul – Asya

Tel: +90 216 574 55 44