Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İcradan ev almak şimdi daha kolay!

Türkiye'de icraya düşen evler gerçek bedellerinin çok daha altında satılıyor. İşte ucuz konut satın almak için aranan tek şart...


İcraya düşen evleri satın almak artık daha da kolaylaştı. Yükümlülüğünü yerine getiremeyenlerin evlerine alacaklı taraf icra takibi başlatıyor. Bu noktadan sonra ise icra daireleri satış işlemine geçiyor.


Hürriyet gazetesinden Burak Taşçı'nın haberine göre, icra daireleri tarafından satışa çıkarılan evlerle ilgili tüm bilgilere esatis.uyap.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Evin fotoğrafı, içerisinde bulunan mutfak, laminant, banyo malzemelerinin özellikleri, toplu ulaşıma yakın olup olmadığı gibi bir çok bilgi icra dairelerinin ilanları yer alıyor. 


İcradan ev almak mantıklı mı?

Türkiye'de icraya düşen evleri satın almak artık daha da kolaylaştı. Gerçek değerinin yüzde 40 civarında satılan icraya düşen daireler konut alıcıları için önemli bir fırsat sunuyor.


İcra ihalesine katılım şartları neledir?

18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılım sağlayabiliyor. Tek şart alınacak olan konutun yüzde 20’sinin teminat olarak bulundurulması veya ilgili icra dairesinin hesabına yatırılmasıdır. İhale sonucunda konutu satın alamazsanız teminatınız geri iade ediliyor. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak evin tapusunu üzerinize alabiliyorsunuz. Muhammen bedeli 500 bin TL olan ev için 100 bin TL  teminat ödemesi yapmanız gerekiyor. 


İcralık ev krediyle alınabilir mi?

Bankalar icralık evlere kredi vermiyor. Nedeni ise ihale kazanılsa bile feshi davasının açılabilecek olmasıdır. İhaleye katılıyorsanız verdiğiniz teklifin tamamının nakit olarak bulundurulması gerekiyor.


Şartname iyi okunmalı

İhaleye ilişkin icra dairesinin hazırlamış olduğu şartnamenin detaylıca okunması ve anlaşılması büyük önem teşkil ediyor. “Hisseli konut mu, şerh var mı” bunlara dikkat edilmeli.


İhale kazanıldıktan sonra ne yapılmalı?

İhale sonlandı ve hayalinizdeki evin ihalesini siz kazandınız. Yapmanız gereken, 10 gün içinde evin ihale değerinin tamamının yatırmak. Evin ödemesini yaparken KDV de karşınıza çıkacak. KDV tutarı 150 metrekareye kadar olan evlerde yüzde 1 ,üstündeki evlerde ise yüzde 18 olarak belirlendi. Tüm ödemeler yapıldıktan sonra icra dairesi, ilgili tapu dairesine tescil işlemleri için yazı yazar ve tapu ihalenin kazanına veriyor.


3 yıl satmama şartı

İcra ihalesinin kazanılmasıyla önce evin rayiç bedelinin değerlemesi yapılıyor. Örnek olarak 380 bin liralık rayici olan daire 198 bin TL'den ihaleye açılıyor. Yapılan ilk ihalede evin muhammen bedelinden yüzde 50 düşük teklif gelirse satış yapılamıyor. İhale ikinci defa 10 gün sonra aynı icra dairesi tarafından tekrarlanıyor. Evin yüzde 50 muhammen bedelinin üstünde teklif veren de ihalenin kazananı oluyor. 


İcra dairesine ödeme yapılır mı?

İcra ihalelerinde, malı satın alan vatandaşlar satış bedeli dışında ihale bedeli üzerinden KDV ile damga vergisi ve tellaliye benzeri giderleri ödüyor. tapu masraflarını da ihaleyi kazanan kişi ödüyor.


Otomatik teklif 

İcra dairesine gitmeden de ihaleye katılabilirsiniz. UYAP sisteminde otomatik teklif verme seçeneğini kullanmanızla ihalede yer alabilirsiniz. 250 bin TL'den açılan ihalede 300 bin TL'ye kadar otomatik teklif seçeneğini açarsanız ihale 275 bin TL'de  bitse bile siz 276 bin lira ödeyip satın alabilirsiniz.