Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İdris Güllüce kimdir? Çevre ve Şehircilik Bakanı

Erdoğan Bayraktar'ın istifasının ardından yerine gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı'dır. İdris Güllüce, 25 Aralık 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulan ve yeni kabineye dahil oldu. AK Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, üç dönem Tuzla Belediye Başkanlığı ve üç yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1.Başkan Vekilliği yaptı. Türkiye'nin yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi mezunudur.


İdris Güllüce kimdir? Çevre ve Şehircilik Bakanı
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GüllüceBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nda değişen 10 ismi 25 Aralık 2013 tarihinde açıkladı. 


Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından Başbakanlık Merkez Bina'ya gelerek açıklama yaptı. Mevcut kabinede 10 değişikliğin söz konusu olduğunu belirten Erdoğan, "Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler. Bir kısmı zaten adaylıkları ile ilgili şu anda bakanlıklarından aynı şekilde ayrılmış oluyorlar. Bir kısmı da takdirim içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımıza teklif ettiğim, kendilerinin de onadığı böyle bir değişiklik oluyor" diye konuştu. 


10 bakanlıkta yeni bir süreç başlayacağını ifade eden Erdoğan, "Bu değişikliğimizin Bakanlar Kurulu'na, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Gecenin bu saatinde sizleri meşgul ettiğim için de kusura bakmayın diyorum. Hayırlı geceler diyorum" dedi.


Erdoğan Bayraktar'ın yerine kim geldi?


Başbakan Erdoğan, Erdoğan Bayraktar 'dan boşalan Çevre ve Şehrcilik bakanlığına, eski belediyeci, yeni milletvekili İdris Güllüce'yi atadı.


İdris Güllüce kimdir? Çevre ve Şehircilik BakanıUzun yıllar Tuzla Belediye Başkanlığı yapan Güllüce, bir süre de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Vekilliği görevinde bulundu. ancak Başkan Topbaş ile yaşadığı anlaşmazlık üzerine görevden alındı. ancak aynı göreve yeniden seçildi. Anlaşmazlığın nedeni Topbaş yurtdışındayken ona vekalet eden Güllüce'nin Göztepe camisi için imza toplaması oldu. İdris Güllüce nerede doğdu?

1950 yılında Erzurum Hasankale’de doğan İdris Güllüce, İlköğrenimini Erzurum’da tamamladıktan sonra, eğitim ve çalışma hayatına İstanbul’da devam etti.


İdris Güllüce hangi okul mezunu?

Orta öğrenimini Haydarpaşa Meslek Lisesinde tamamlayarak Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ne girdi. Sonrasında, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümünü de bitiren İdris Güllüce; Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalında da, “Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu mastır tezini tamamladı.


İdris Güllüce iş hayatına ne zaman atıldı?

Serbest mühendis olarak iş hayatına atılan Güllüce, kendi inşaat şirketini kurdu. 1980-84 yılları arasında, yurtdışında uluslararası bir firmada mühendis olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra, özel bir sanayi kuruluşunda Genel Müdürlük görevinde bulunarak, bir süre bu sanayi kuruluşunun ortaklığı ve yöneticiliğini sürdürdü.


İdris Güllüce'nin kamu görevi ne zaman başladı?

1989 Mahalli seçimlerinde, Kartal Belediyesi Meclis Üyeliği görevine seçilerek 18 yıl sürecek olan yerel yönetimler kariyerine ilk adımını attı.


İdris Güllüce ne zaman belediye başkanı oldu?

1 Kasım 1992 Ara Yerel Seçimleriyle Tuzla Belediye Başkanı oldu. 27 Mart 1994’te ikinci, 18 Nisan 1999’da ise bu göreve üçüncü kez seçildi. Üç dönemlik Tuzla Belediye Başkanlığından sonra; 28 Mart 2004’ten 8 Mayıs 2007'e kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1.Başkan Vekili olarak hizmetine devam etti.

8 Mayıs 2007'de, yerelden edindiği tecrübeleri Türkiye'ye aktarmak düşüncesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis I. Başkan Vekilliği görevinden istifa ederek Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu.


İdris Güllüce ne zaman milletvekili oldu?

22 Temmuz 2007 de Adalet ve Kalkınma Partisinden İstanbul 1. bölge Milletvekili seçildi.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı.

12 Haziran 2011 de Adalet ve Kalkınma Partisinden 2. defa İstanbul 1. bölge Milletvekili seçildi..

Bayındırlık, imar, ulaştırma ve turizm komisyonu Başkanı olan Güllüce, ayrıca Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezinde, yerel yönetimler başkanlığında başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İngilizce ve Arapça bilen Güllüce evli ve 5 çocuk babasıdır.


İdris Güllüce ne zaman Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu?

İdris Güllüce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 25 Aralık 2013 tarihinde açıklanan yeni kabinede Çevre Şehircilik Bakanı olarak yer aldı.


İdris Güllüce iletişim bilgileri nelerdir?

ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Adres: Vekaletler Cad. No:1 Bakanlıklar / Ankara
Telefon : 0 (312) 410 10 00

Web: www.idrisgulluce.net

www.csb.gov.tr