Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

IHI Corporation - Japon şirketi

Haliç Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün imalat ve montajını yapan, İzmir Otoyolu’nun önemli ayaklarından biri olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nü de yapan firma. IHI Corporation, aynı zamanda Isuzu markasıyla da bilinir. IHI, uzay teknolojileri ve jet motorları alanında da söz sahibi.IHI Corporation - Japon şirketi
İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nü Japon IHI Corporation yapacak...IHI Corporation firmasının künye bilgileri nelerdir?


Sloganı: Explore the Engineering Edge

Kuruluş yılı: 5 Aralık 1853

Çalışan sayısı: 23 bin.

Tip: Halka açık şirket

Konum:  Japonya Toyosu IHI Binası, Tokyo, Japonya

Önemli kişiler: Kazuaki Kama, Başkan & CEO

Alan: Uzay Teknolojileri, Jet Motorları, Endüstriyel Makinalar, İnşaat Makinaları, Enerji Sistemleri, Köprü & Çelik Yapılar…

Gelir: artış  1.350,567 milyar JPY (2007)

Net gelir: artış 25,195 milyar JP (2007)

Çalışan sayısı: 23.702 (2007)

Ana sayfa: www.ihi.co.jpIHI Corporation, Türkiye’de hangi projeleri gerçekleştirdi?


IHI Corporation - Japon şirketi

Boğaziçi Köprüsüİstanbul'da Haliç Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün imalat ve montajını gerçekleştirmiştir.


30 Mayıs 2006 tarihinde temel atma töreni yapılan İstanbul'daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviye Projesi dahilinde Karayolları Genel Müdürlüğü ile çalışmaktadır.IHI Corporation - Japon şirketi

Fatih Sultan Mehmet KöprüsüTamamlandığında dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacak Körfez Geçiş Köprüsünü inşa edecek Japon IHI şirketi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile Haliç Köprüsü'nün yapımını da üslenmişti. IHI, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri ile Haliç köprülerinin depreme karşı güçlendirme ihalesini de aldı. 


Japonya'daki dünyanın en uzun köprüsü olan Akashi Köprüsü'nün yapımı da IHI tarafından gerçekleştirilmişti. IHI, ABD'den Ukrayna'ya kadar pek çok ülkede köprü inşaatı gerçekleştirdi. 


Halen bin 990 metre uzunlukla dünyanın en uzun köprüsü olan Japonya'daki Akashi Köprüsü'nün yapımı da IHI tarafından gerçekleştirildi. 1853 yılında Tokyo'da kurulan IHI Corporation, uluslararası alanda jet motorları, gemi, uzay teknolojileri, çelik köprü ve çeşitli ağır sanayi dallarına yönelik makine imalatında faaliyet gösteriyor. IHI şirketi, yıllık 15 milyar dolar ciroya sahip.IHI Corporation, Körfez Köprüsü’nü ne kadar zamanda inşa edecek?


İzmir'i İstanbul'a bağlayacak Gebze-İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli bölümü olan Körfez Geçiş Köprüsü'nü Japon IHI firması inşa edecek. 1700 metrelik köprü en geç 45 ayda tamamlanacak


Dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacak İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü de yapan Japon IHI şirketi inşa edecek. 


Sabah Gazetesi’nin 12 Haziran 2011 tarihli haberine göre; projenin yüklenicisi Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişim Grubu, önümüzdeki günlerde IHI ile sözleşme imzalayacak. 6 milyar dolarlık proje içinde Körfez Geçiş Köprüsü'nün yaklaşık 1.4 milyar dolara mal olması bekleniyor. İzmir'i İstanbul'a bağlayacak Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün inşaatına önümüzdeki aylarda başlanacak. Otoyol ihalesini alan ve temelini atan NurolÖzaltın- Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişim Grubu, köprü için dünya devi şirketlerden teklifler aldı. Çin, Güney Kore ve Japonya'nın önde gelen inşaat firmaları Körfez Geçiş Köprüsü için teklifte bulundu. Teklifleri değerlendiren ortak girişim grubu, Japon IHI firmasıyla anlaşmaya vardı. 


Ortak girişim grubunun otoyol ihalesine verdiği teklife göre köprü en fazla 45 ayda inşa edilecek. Yaklaşık 6 milyar dolarlık Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesinin içindeki köprü için ihaleyi alan ortak girişim grubunun teklifine göre köprünün maliyeti 1.4 milyar dolar (2 milyar lira) olacak. 


Otoyol Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesi yakınlarındaki Dilburnu ile Karamürsel ilçesinin Hersek burunları arasından köprü ile geçecek. Bin 700 metre uzunluğunda planlanan köprü, dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü olacak. Dünyanın en uzun köprüsü ise bin 990 metre uzunluğundaki Japonya'daki Akashi köprüsü. Körfez köprüsü sayesinde karayoluyla 1 saat 10 dakika, feribotla 1 saat süren Gebze-Yalova arası körfezden geçiş 6 dakikaya düşecek. Köprüyü kullanan otomobiller 35 dolar geçiş ücreti ödeyecek. Kamyon ve otobüslerde bu rakam 50 dolara çıkacak. Otoyolda her kilometre başına da 0.05 dolar talep edilecek. Japon IHI şirketi, Türk şirketleriyle birlikte Ukrayna'da da birlikte çalışıyor. Ukrayna'nın Başkenti Kiev'deki Dinyeper Nehri'ne yapılan köprünün yapımına IHI destek verdi.IHI, Boğaz köprülerinin bakımını nasıl gerçekleştirdi? 


Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi işi ihalesine en düşük teklifi 246 milyon 520 bin lira ile Makyol-IHI iş ortaklığı verdi.


25 Eylül 2012 tarihli bir habere göre; Karayolları Genel Müdürlüğü toplantı salonunda, basına kapalı yapılan ihaleye iki teklif geldi.


İhalede Hyundai-Gülermak iş ortaklığının teklifi 387 milyon 634 bin lira, Makyol-IHI iş ortaklığının teklifi ise 246 milyon 520 bin lira oldu.


Boğaziçi Köprüsü'nün hizmete girişinin 40. yılı dolayısıyla yapılacak ağır bakım çalışmaları, ihale sonrası başlayacak. Köprüdeki büyük bakım, onarım, yapısal takviye ve askı halat değişimi çalışmaları 2014'te tamamlanacak.


Söz konusu çalışmalar kapsamında 236 halat değiştirilecek. Boğaziçi Köprüsü'nün ilk dizaynında köprünün sallanması dolayısıyla yaşanacak etkileri azaltmak amacıyla kullanılan çapraz halatlar, dikey hale getirilecek.


1973 yılında hizmete giren Boğaziçi Köprüsü'nün bakım çalışmalarında dünyada kullanılan en ileri teknoloji ürünleri kullanılacak. Çalışmaların ardından köprünün en az 40 yıl daha hizmet vermesi bekleniyor.


Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki ana halatlara ve ankraj bloklarına, Japonya'da da kullanılan son teknoloji ürünü nem alma sistemi kurulacak. Sistemle kuru hava verilecek halatların çürümesi önlenecek.


Bakım ve onarım çalışmaları sırasında zorunlu haller dışında gündüz saatlerinde Boğaziçi Köprüsü trafiğe kapatılmayacak. Askı halatların değişimi sırasında trafiğin tamamı kapatılmayacak.


Kabloların tabliye bağlantıları sırasında, trafiğin en aza indiği gece saatlerinde kenardaki birer şerit kapatılarak bu çalışmalar yapılacak. Köprünün askı halatlar tarafındaki kenar şeritleri ise 22.00 ile 06.00 saatleri arasında can ve mal güvenliği açısından trafiğe kapatılacak.


Çalışmalar kapsamında Boğaziçi Köprüsü'ndeki elektrik aksamı değiştirilecek. Tabliye ile kuleler arasına izolatörler, köprünün sallanma veya deprem sırasında zarar görmesini engellemek amacıyla köprü ayaklarına enerji sönümleyici damperler konulacak. 40 yıldır hizmet veren kule asansörleri ve elektrifikasyon sistemleri yenilenecek.IHI Corporation’un merkezi nerede?


I Corporation, eski adı ile Ishikawajima-Harima Heavy Ind. Co. Ltd. (石川島播磨重工業株式会社, İşikavajima Harima Jūkōgyō Kabuşiki-gayşa) Uluslararası alanda jet motorları, gemi, uzay teknolojileri, çelik köprü, ve çesitli ağır sanayi dallarına yönelik makina imalatında faaliyet gösteren Japon firması. 1853 yılında Tokyo'da kurulmuştur. Şirket merkezi Tokyo Koto-ku(江東区)`da bulunmaktadır.IHI Corporation firmasının geçmişinde neler var? 


1853 - Ishikawajima Tersanesinin kuruluşu

1889 - Ishikawajima Tersanesinin Ishikawajima Shipbuilding & Engineering Co., Ltd.`e dönüşümü

1907 - Harima Dock Co., Ltd.`in kuruluşu

1929 - Harima Otomotiv kisminin Ishikawajima Automotive Works (daha sonra Isuzu`e dönüşümü)

1960 - Iskikawajima ve Harima`nın birleşmesiyle Ishikawajima-Harima Heavy Industries Co., Ltd.`nin doğuşu

2007 - Sirket isminin IHI Corporation olarak değiştirilmesiIHI Corporation  ürünleri neler? 


SSTH Ocean Arrow, International Aero Engines V2500 (Partner in IAE/Japanese Aero Engines Corporation) ve Isuzu. IHI Corporation iletişim bilgileri neler?


Web: http://www.ihi.co.jp


Gate Equipment, Steel Structures 

Bridges

Contact information IHI Infrastructure Systems Co., Ltd.

Tel : +81-3-3769-8602 Fax : +81-3-3769-8607

Web: www.ihi.co.jp