Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İkametgah e-devletten alınır mı?

İkametgah, bir kimsenin yerleşme yeri olan daire oluyor. İkametgah belgesi ise, kişilerin yaşadığı adresin yasal olarak gösterildiği belge olarak nitelendiriliyor. Peki, ikametgah e-devletten alınır mı?


İkametgah, bir kimsenin yerleşme yeri olan daire oluyor. İkametgah belgesi ise, kişilerin yaşadığı adresin yasal olarak gösterildiği belge olarak nitelendiriliyor.


İkametgah belgesi, hem muhtardan hem de Nüfus Müdürlüklerinden temin edilebiliyor. Söz konusu belge yalnız bağlı bulunulan ilçe Nüfüs Müdürlüğünden değil, tüm Türkiye'deki Nüfus Müdürlüklerinden ücret ödenmeden alınabiliyor. Peki, ikametgah e-devletten alınır mı?


Ancak 2015 yılı itibariyle ikametgah artık internet üzerinden e-devlet sistemi ile de alınabiliyor. Peki, ikametgah e-devletten nasıl alınır?


İkametgah belgesinin alınabilmesi için TC numarasının girilmesi yeterli oluyor. Ancak ikametgahın alınabilmesi için kişinin oy kullanma yetkisinin olması gerekiyor.


Bir diğer ifadeyle kişinin 18 yaşından büyük olup seçmen kaydının bulunması halinde E-Devlet ikametgah belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com