Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İkarus belediye otobüsleri

Belediye otobüsü üreten bir Macar şirketi ve markası. Özellikle İstanbulluların 1980 ve 1990'lara ait çok sayıda İkarus anısı vardır.


İkarus belediye otobüsleriŞirketin merkezi Budapeşte, Macaristan. 1895 yılında Uhri Imre Kovács-és Kocsigyártó Üzeme adıyla kurulmuştur.


Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir gibi Türkiye'nin birçok büyük şehrinde Ikarus marka otobüsler kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır. 


Türkiye'de en sık rastlanan modeller Ikarus 260 ve Ikarus 280 serisidir. Bu otobüsler belediyelerin olup sadece şehir içi çalışmaktadır. Yakın zamanda Türkiye de kullanılan pek çok İkarus bakımdan geçirilerek yenilenmiştir.


WEB SİTESİ


www.ikarusbus.cz


İSTANBULLUYA EZİYET

İkarus belediye otobüsleri


Ama gerçeği yazmak gerekirse, İstanbul’un emektar otobüsleri olan İkarus model otobüsler, artık İstanbullulara eziyet veriyor. Tamamen külüstür olarak nitelendirebileceğimiz otobüsler İstanbul’un önemli otobüs güzergahlarında hizmet veriyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Otobüs AŞ’yi kurarak bu eski model otobüsleri emekliye ayıracağını belirtmişti. Fakat otobüsler hala İstanbul’un önemli otobüs hatlarında çalışıyor.


İkaruslar (2013 itibariyle) Anadolu Yakası’nda Üsküdar ve Kadıköy hatlarında, Avrupa yakasında ise Eminönü hatlarında yoğunlaşıyor.


Bu otobüsler hareket halindeyken karşı koltukta oturan arkadaşınızla muhabbet etmeniz neredeyse imkansız. Mecburen bağıra bağıra konuşmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü çok gürültülüler.


İkarus modellerinde ayakta durmanız da imkansız. Şasesi sürekli titreşim üretiyor.


TEMMUZ 2013'TE BUGÜN GAZETESİNDE ŞÖYLE BİR HABER YAYINLANDI:


Temmuz ayı sonunda İstanbul’un ‘efsane otobüsü’ olarak ünlenen 1004 adet Ikarus otobüs trafikten çekilecek.


Birçok yaşanmışlığa, anıya ve hikâyeye ev sahipliği yapan Ikarus marka otobüsler İstanbul’a veda ediyor. İETT, Temmuz ayının ilk yarısında yolcu taşımaya devam eden 1004 adet Ikarus ile 326 adet MAN marka otobüsün tamamını trafikten çekecek.


Sanal alemde fanları olan Ikarus marka şehir içi toplu taşıma araçlarının, engellilerin erişimine uygun olmadığı için servisten çekildiği kaydedildi.


Servisten çekilen otobüslerin bazıları hurdaya ayrılacak. Bazı otobüslerde sivil toplum kuruluşlarına verilecek. Ayrıca, efsane otobüslerin ihtiyaca göre Anadolu’daki belediyelerede gönderilebileceği öğrenildi.


İKARUS HAKKINDA NOTLAR:

- Düşük fiyatı; yüksek yolcu kapasitesi ve temin kolaylığı nedeniyle tercih ediliyordu.


- 1895 gibi çok eski tarihte kurulan özel şirket, 1947'de devletleştirilmiş. Bir ara uçak bile üretmiş.


- 1970'lerde Avrupa'nın 4'üncü büyük otomobil üreticisi konumuna yükselmiş.


- 1991'de bu kez özelleştirilmiş.


- Türkiye'de en çok bilinen modeli 1980 - 1994 arasında üretilen İkarus 280.


- Türkiye'de İkarus dönemini, 12 Eylül öncesi Ankara'sının belediye başkanı Ali Dinçer, 1980 yılında başlatmış.


Daha detaylı bilgi için İkarus'lar hakkında keyifli bir yazı - tıklayın


İKARUS'lar hakkında yayınlanan bazı haberler:

13 Mart 2013 tarihli bir haber:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pakistan'ın Lahor kentine 100 Ikarus otobüs hediye etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yapımına katkıda bulundukları Pakistan’ın Lahor kenti metrobüs hattı için Çin’e sipariş edilen otobüsler gecikince, belediyenin elinde bulunan Ikarus marka 100 otobüsün hediye olarak gönderileceğini söyledi.

http://haber.gazetevatan.com/otobusler-lahora/436578/2/ekonomi


31 Ekim 2012 tarihli Habertürk gazetesinden bir haber:


Her yanı dökülen İkarus otobüslerin tavanından su akıyor. Yağmurlu günlerde yolcular sırılsıklam oluyor. İşte Üsküdar-Rasathane hattındaki otobüsün içler acısı hali...

http://www.haberturk.com/yasam/haber/789692-suruculer-de-caresiz-kaldi