Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İki arsa nasıl birleştirilir?

Tapu kütüğünde ayrı ayrı kayıtlı ancak yan yana bulunan taşınmaz malların tapuları birleştirilebiliyor. Peki, iki arsa nasıl birleştirilir?


İki arsa nasıl birleştirilir?


Tapu kütüğünde ayrı ayrı kayıtlı ancak yan yana bulunan taşınmaz malların tapuları birleştirilebiliyor. Bu işlem tapuda yapılacak tevhit ile mümkün oluyor.


Tapu birleştirme işlemi, tapu sicilinde ayrı kayıtlı ve birbirine bitişik birden fazla taşınmaz malın tek bir parsel halini alması olarak nitelendiriliyor.


Aynı veya farklı kişilere ait taşınmaz malların tapuları da birleştirilebiliyor. Birleştirilecek taşınmaz mallar üzerindeki haklar ve mükellefiyetler, yeni oluşan taşınmazlara geçmiş oluyor.


Peki, yan yana bulunan iki arsa nasıl birleştirilir? Birleştirme işlemi için neler gerekir?


Birleştirme işlemi için öncelikle tapu dairesinden randevu alınması gerekiyor. Akabinde gerekli belgelerin temin edilmesi ve randevu günü tapu memuruna teslim edilmesi gerekiyor. 


Herhangi bir yanlışlık ya da eksiklik yoksa harcın da ödenmesi istenerek iki arsanın birleştirme işlemi tamamlanabiliyor.


Gerekenler:

1. Taşınmazın bulunduğu yere göre belediye encümeni veya il idare kurulu kararı,


2. Kadastro müdürlüğünce üst yazıya bağlanmış üç takım birleştirme dosyası, tescil bildirimi ve kontrol raporu,


3. Birleştirme isteminde bulunanın veya temsilcisinin fotoğraflı nüfus hüviyet cüzdanı veya pasaportu ile temsil belgesi.


4. Taşınmaz mallardan en az birinin cinsi bina ise deprem sigortası aranır.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com