Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İki evi olan emekliler emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisinde tek mesken sahipleri geliri yoksa muaf olabiliyor. Peki, iki evi olan emekliler emlak vergisi öder mi?


Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için emlak vergisi ödeniyor. Bu vergi uygulamasında kimi mükellefler vergiden muaf oluyor.


Tek meskeni olup da geliri olmayan kimseler vergi mükellefi olmuyor. Ancak muafiyet için belediyeye bir dilekçe ile müracaat edilmesi şart.Emlak vergisi ödemelerinden muaf olmak için 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olunması gerekiyor. Bu koşula sahip geliri olmayan ev hanımları, işsizler, engelliler, emekliler ve gaziler vergiden muaf olabiliyor.

 

Peki, emekli birinin iki evi varsa ne olur? Bir evi için muaf olur mu? Yoksa iki evi olan emekliler emlak vergisi öder mi?


Bir emeklinin tek başına iki eve sahip olması halinde vergi ödemelerinden muaf olamıyor. Her ikisi de emekli ve başka gelirleri olmayan karı-kocanın ayrı ayrı birer eve sahip olma durumlarının değerlemesi de farklı yapılıyor.


Emekli eşlerin bir evde oturması, diğer evin yazlık olarak kullanılması durumunda;"yazlık" olan gayrimenkul için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor.


Eğer, karı-koca evlerden birini kiraya verip, diğerinde oturuyorsa, kiraya verilen ev için emlak vergisi ödeniyor. Buna karşın oturulan ev için emlak vergisi ödenmiyor. 


Emeklilerin emlak vergisi muafiyeti ile ilgili bir diğer husus ise, evlerden birinde oturulup; ikinci evde diğer aile üyelerinin yaşaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda da her iki ev emlak vergisinden muaf tutuluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com