Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İlçe belediyeler

Büyükşehir belediyesi sınırlarında yer alan belediyelere ilçe belediye denir. Bu belediyelerin görev ve yetkileri Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7. Maddesi’nde belirtilmiştir.
İlçe belediyeler ne demektir?


Büyükşehir belediyesi sınırları içinde kalan belediyelere ilçe belediye denilmektedir.


Belediye kelimesi, şehir, memleket manalarına gelen Arapça "beled" veya belde kelimelerinden gelmektedir.


Türkiye'de toplam  81 il ve 957 ilçe vardır. 


En kuzeyde bulunan ilçe; Sinop, Merkez

En güneyde bulunan ilçe; Yayladağı, Hatay

En batıda bulunan ilçe; Gökçeada, Çanakkale

En doğuda bulunan ilçe; Aralık, Iğdır


Büyükşehir belediyesi ne demektir?


İl merkezi birden fazla belediyeye bölünmüş ve kalabalık nüfuslu illerde belediye hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi ve belediyeler arasında eşgüdüm sağlanması amacıyla ve kanunla oluşturulan belediye demektir.


İlçe belediyelerin görevleri nelerdir?


Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7.Maddesi’nde ilçe belediye görevleri anlatılmıştır. Buna göre ilçe belediyelerin görevleri şöyledir:


-Kanunlarla münhasıran büyükşehir belediyesine verilen görevler ile birinci fıkrada sayılanlar dışında kalan görevleri yapmak ve yetkileri kullanmak.

- Büyükşehir katı atık yönetim plânına uygun olarak, katı atıkları toplamak ve aktarma istasyonuna taşımak.

- Sıhhî işyerlerini, 2 nci ve 3 üncü sınıf gayrisıhhî müesseseleri, umuma açık istirahat ve eğlence yerlerini ruhsatlandırmak ve denetlemek.

-Birinci fıkrada belirtilen hizmetlerden; otopark, spor, dinlenme ve eğlence yerleri ile parkları yapmak; yaşlılar, özürlüler, kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik sosyal ve kültürel hizmetler sunmak; mesleki eğitim ve beceri kursları açmak; sağlık, eğitim, kültür tesis ve binalarının yapım, bakım ve onarımı ile kültür ve tabiat varlıkları ve tarihî dokuyu korumak; kent tarihi bakımından önem taşıyan mekânların ve işlevlerinin geliştirilmesine ilişkin hizmetler yapmak.

- Defin ile ilgili hizmetleri yürütmek. 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığına ve organize sanayi bölgelerine tanınan yetki ve sorumluluklar bu Kanun kapsamı dışındadır.


İstanbul’un ilçe belediyeleri hangileridir?


İstanbul’da yer alan ilçe belediyeler şunlardır: Adalar Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi, Ataşehir Belediyesi, Avcılar Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Bahçelievler Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, Bayrampaşa Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Beykoz Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Büyükçekmece Belediyesi, Çatalca Belediyesi, Çekmeköy Belediyesi, Esenler Belediyesi, Esenyurt Belediyesi, Eyüp Belediyesi, Fatih Belediyesi, Gaziosmanpaşa Belediyesi, Güngören Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Kağıthane Belediyesi, Kartal Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Pendik Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Silivri Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi, Sultangazi, Şile Belediyesi, Şişli Belediyesi, Tuzla Belediyesi, Ümraniye Belediyesi, Üsküdar Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi.


Ankara’nın ilçe belediyeleri hangileridir?


Ankara’nın ilçe belediyeleri şunlardır: Aktındağ Belediyesi, Akyurt Belediyesi, Ayaş Belediyesi, Bağlum Belediyesi, Bala Belediyesi, Beypazarı Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Çayırhan Belediyesi, Çubuk Belediyesi, Elmadağ Belediyesi, Etimesgut Belediyesi, Gölbaşı Belediyesi, Hasanoğlan Belediyesi, Karaali Belediyesi, Karagedik Belediyesi, Kazan Belediyesi, Keçiören Belediyesi, Kesikköprü Belediyesi, Kırbaşı Belediyesi, Kızılcahaman Belediyesi, Lalahan Belediyesi, Mamak Belediyesi, Nallıhan Belediyesi, Polatlı Belediyesi, Pursaklar Belediyesi, Sarayköy Belediyesi, Sincan Belediyesi, Sirkeli Belediyesi, Şereflikoçhisar Belediyesi, Temelli Belediyesi, Yenikent Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi, Yukarıcavundur Belediyesi, Yurtbeyli Belediyesi.


İzmir’in ilçe belediyeleri hangileridir?


İzmir’in ilçe belediyeleri şunlardır: Aliağa Belediyesi, Balçova Belediyesi, Bayındır Belediyesi, Bayraklı Belediyesi, Bergama Belediyesi, Beydağ Belediyesi, Bornova Belediyesi, Buca Belediyesi, Çeşme Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Dikili Belediyesi, Foça Belediyesi, Gaziemir Belediyesi, Güzelbahçe Belediyesi, Karabağlar Belediyesi, Karaburun Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Kemalpaşa Belediyesi, Kınık Belediyesi, Kiraz Belediyesi, Konak Belediyesi, Menderes Belediyesi, Menemen Belediyesi, Narlıdere Belediyesi, Ödemiş Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Selçuk Belediyesi, Tire Belediyesi, Torbalı Belediyesi, Urla Belediyesi.