Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İlk evini alana BES'ten istisna!

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) üzerinde durulan Avustralya modelinde ölüm ve ciddi hastalıklar dışında sistemden çıkılamıyor. Bu modele Türkiye'de ilk kez ev sahibi olacaklar BES’ten çıkış izni ekleniyor...


Reform çalışmaları devam eden Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), için çalışmalar henüz ham aşamada. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı’nda açıkladığı reform çalışmalarını yürüten danışman ekibi aynı zamanda Türkiye Sigorta Birliği’nden de destek alıyor. 


Sistemde son olarak Avustralya modeli üzerinde çalışılıyor. Avustralya modeli ile emekli olana kadar sistemden çıkış yasak. Yani eğer üzerinde çalışılan model kabul edilirse şimdiye kadar çalışanların otomatik olarak sisteme kaydedildiği Otomatik Katılım da denilen Otomatik BES çalışanların emekliliğine kadar sürecek. Bu süre bazında çalışan sistemden çıkamayacak. 


İSTİSNA İLK EV SAHİBİ OLMA


Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre; tabi iki ölüm gibi mücbir sebepler bu süreci bitirecek. Sistemden çıkış için diğer bir neden de Avustralya’da olduğu gibi çalışanın ilk ev sahibi olunması. BES ile yapılan birikimler ev sahibi olunduğunda bozulabilecek. Üstelik yüzde 25’lik devlet katkısı da ev için ödenecek. Evin peşinatının yüzde 25’i devlet tarafından sağlanmış olacak. Konu ile ilgili Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile çalışmalar yapılması planlanıyor. TOKİ’nin çalışanlara özel konut üretip sistemden çıkılması halinde yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte birikimin önce peşinata kullanılıp ardından çalışanların evinin bitirilerek geri kalan tutarın taksitler halinde ödenmesi planlanıyor.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016