Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı başvuruları için son ay!

Türkiye'de 13 milyon kaçak yapıyı kayıt altına alacak imar barışı uygulaması kapsamında başvurular devam ediyor. Uygulama için başvurular 15 Haziran'a kadar alınacak.


31 Aralık 2017'den önce imara ayrıkı inşa edilmiş yapıları kapsayan imar barışı uygulamasına başvurular sürüyor. Uygulama kapsamında başvurular 15 Haziran tarihine kadar yapılacak.


18 milyar 418 milyon liralık kaynak

Kamuoyunda 'İmar Barışı' ya da 'İmar Affı' olarak bilinen ve milyonlarca konutun imar ve iskan sorununu çözmesi planlayan düzenlemeye bu zamana kadar milyonlarca başvuru geldi. Buna göre, uygulama kapsamında 11 ayda 18 milyar 418 milyon 733 bin lira girdi. 8 Haziran 2018 yılında başlayan başvurular ise 9 milyon 841 bin 385'e ulaştı.


İstanbul'dan 1 milyon 722 bin başvuru

İmar Barışına en çok başvuru yapılan il ise İstanbul oldu. Yaklaşık 2 milyon kaçak bina bulunan bölgede şu ana kadar 1 milyon 722 bin 696 kişi başvuruda bulundu. İstanbul'u 795 bin 934 başvuru ile  İzmir  izlerken  Ankara  ise 452 bin 295 başvuruyla vatandaşların İmar Barışı için yoğun ilgi gösterdiği ilk 3 şehir olarak açıklandı.

 

Başvurular için son ay

İmar Barışı uygulamasından elde edilecek gelir, genel bütçeye aktarılacak. Kaynak, şehirlerin yeniden imarını düzenlemek için kullanılacak. Başvurular 15 Haziran'a kadar yapılırken, İmar Barışı bedeli ise 30 Haziran 2019'a kadar ödenebilecek.


Nasıl başvuruluyor?

Ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması için 31 Aralık 2017 yılından önce inşa edilmiş konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvuru yapılıyor. İmar Barışı için müracatlar e-devlet üzerinden yapılabiliyor. İmar affı için bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da başvuru yapılabiliyor.


E-devlet üzerinden imar barışına başvuru yaparken gereken evraklar: 

- Cep telefonu ve e-posta adresi

- Yapının tam adresi 

- Yapı tapuluysa ada ve parsel detayları 

- Toplam inşaat alanı

- Yapıdaki konut ve iş yeri sayısı,

- Yapının veya arsanın emlak vergi birim değeri 

- Yapının yer aldığı arsanın alanı

- Yapı sınıfı

- İmar kanununa aykırılık varsa, bu aykırılığın belirtilmesi 

- Yapının veya arsanın 1 tane fotoğrafı


İmar barışında 2 önemli adım

1- Yapı Kayıt Belgesi almak 

İmar Barışı'ndan faylanmak için ilk aşamada Yapı Kayıt Belgesi alınması gerekiyor. Yapı Kayıt Belgesi almak için süre 15 Haziran tarihinde bitiyor.


2- Tapu alım

İmar Barışı'nın ikinci aşama ise tapu alım sürecidir. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılar için Kat Mülkiyetli tapu alınabiliyor. 


Başvuru tarihi yeniden uzar mı?

İmar Barışı son başvuru tarihi açıklanırken yeni karar kapsamında 15 Haziran 2019 olarak ilan edildi. Bu tarihin son olduğunu belirten Bakanlığın bu sefer kesinlikle İmar Barışı başvuru tarihini bir kere daha yenilemeyeceği kaydediliyor.